VIDEO Najprv porazil Pogačara, potom sa rozplakal: Pred mesiacom by som tomuto neveril

Emotívny záver etepy pre Jonasa VingegaardaEmotívny záver etepy pre Jonasa Vingegaarda Zdroj: SITA/AP/Jerome Delay, Pool

LE LIORAN - Náročná 11. etapa Tour de France sa zmenila na súboj dvoch najlepších cyklistov predchádzajúcich štyroch ročníkov - Jonasa Vingegaarda a Tadeja Pogačara.

Zo svojho tohtoročného prvého víťazstva v pretekoch sa radoval úradujúci dvojnásobný šampión Vingegaard z Dánska, ktorý slovinského lídra Pogačara po 211 kilometroch porazil v tesnom finiši v horskom stredisku Le Lioran.

Dvadsaťpäťročný šampión z rokov 2020 a 2021 Pogačar napriek porážke v súboji o etapové víťazstvo zvýšil náskok v priebežnom poradí na 1:06 minúty pred Belgičanom Remcom Evenepoelom, ktorý prišiel do cieľa s odstupom 25 sekúnd za najlepšou dvojicou na treťom mieste. Vingegaard zostal priebežne tretí, no k Evenepoelovi sa dotiahol na rozdiel ôsmich sekúnd.

"Teraz už nemôže nikto pochybovať o tom, že je tu Jonas vo svojej najlepšej forme," uviedol Pogačar, ktorý po nedeľňajšej etape kritizoval Dána za defenzívnu jazdu.

"Bude to skvelé pre fanúšikov. Myslím, že pôjdem do Pyrenejí s veľkým sebavedomím," dodal Slovinec, ktorý v minulých dvoch rokoch skončil za Vingegaardom zakaždým druhý.

Na snímke vľavo dánsky Galéria fotiek (8) Jonas Vingegaard prichádza do cieľa pred Tadejom Pogačarom Zdroj: TASR/AP/Daniel Cole

Cyklisti v etape z Évaux-les-Bains nastúpali 4350 výškových metrov a len na posledných 50 kilometroch absolvovali štyri horské prémie. V jednom zo stúpaní zhruba 30 km pred cieľom zaútočil tohtoročný víťaz Gira d'Italia Pogačar z tímu UAE Emirates a vďaka sólovej jazde získal pred svojimi súpermi až polminútový náskok.

Aj keď sa zdalo, že si vďaka svojmu typicky agresívnemu štýlu Slovinec ide pre druhé tohtoročné víťazstvo na Tour, začal sa k nemu približovať Vingegaard. Dvadsaťsedemročný líder tímu Visma-Lease a Bike svojho rivala dostihol v stúpaní na Col de Pertus necelých 15 km pred cieľom a na vrchol už prišli spolu. V žltom idúci Pogačar však preťal pásku prvý a získal o tri bonusové sekundy viac.

Vo zvyšku etapy už išli obaja favoriti spoločne a v špurte z prvej pozície Vingegaard trochu prekvapujúco udržal inokedy výbušnejšieho Pogačara za sebou. Pripísal si tak štvrté víťazstvo na Tour v kariére a v cieli neskrýval dojatie z toho, že sa dokázal vrátiť na vrchol po ťažkom páde v aprílových pretekoch Okolo Baskicka.

"Samozrejme, je to pre mňa veľmi emotívne. Veľa pre mňa znamená, že som sa po tej nehode dokázal vrátiť. Všetko to, čím som si za posledné tri mesiace musel prejsť...," hovoril Vingegaard chvejúcim sa hlasom v televíznom rozhovore.

"Bez svojej rodiny by som to nedokázal," pokračoval a rozplakal sa. 

Vingegaard po útoku Pogačara nedokázal reagovať rýchlo, avšak do boja o víťazstvo sa vrátil hneď v nasledujúcom kopci. Svojho najväčšieho rivala pochváli.

"Nedokázal som odpovedať na jeho nástup, bol to veľmi dynamický útok. No bojoval som, aby som sa vrátil, i keď som si myslel, že sa mi to nepodarí. Dokázal som to, začal som mu striedať a uspel som v špurte. Pred mesiacom by som tomu neveril," dodal víťaz etapy. 

Druhú dvojicu so zhruba polminútovým odstupom vytvorili Evenepoel s Primožom Rogličom. Slovinec zhruba kilometer pred cieľom skončil v jednej zo zákrut na zemi a do cieľa prišiel pol minúty za Belgičanom štvrtý. Rovnaké miesto mu patrí aj celkovo.

Najslávnejšie preteky sveta pokračujú vo štvrtok o niečo rovinatejšou etapou medzi mestami Aurillac a Villeneuve-sur-Lot. Na 203,6 km sú tri vrchárske prémie najľahšej štvrtej kategórie.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8

Viac o téme: Tour de France Tadej Pogačar Jonas Vingegaard
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: X/Tour de France
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá