LOH 2024 Recept na úspech? Jednoduché! Na bronz Beňuša reaguje aj najväčšia legenda Slovenska

Bronnzový medailista Matej Beňuš a legenda slovenského vodného slalomu Michal Martikán Bronnzový medailista Matej Beňuš a legenda slovenského vodného slalomu Michal Martikán Zdroj: TASR/Michal Svítok

PARÍŽ - Recept na olympijský tlak spočíva podľa Michala Martikána v tréningu.

Štyridsaťpäťročný kanoista má na konte päť olympijských medailí (2-2-1) a v pondelok bol pri bronze reprezentačného kolegu Mateja Beňuša. V tejto sezóne ešte veterána čakajú dva preteky v tíme s čerstvým bronzovým medailistom.

Martikán získal pre Slovensko vôbec prvé olympijské zlato v ére samostatnosti, keď ako 17-ročný triumfoval v C1 na atlantských hrách v roku 1996. Na ďalších dvoch olympiádach pridal po striebre, druhé zlato získal v roku 2008 v Pekingu. Piate OH v kariére v Londýne 2012 ozdobil bronzom.

"Ja si myslím, že recept na olympijský stres je jedine v tréningu. U mňa to tak fungovalo. Ten tlak som si dokázal vytvoriť aj na tréningu pri náročných tratiach. Vidím to v tréningu, jednoznačne," povedal 45-ročný kanoista pre TASR.

V reprezentácii je v tejto sezóne po dvojročnej pauze spolu s Beňušom a Markom Mirgorodským. Na májových ME v slovinskom Tacene získal s krajanmi bronz v hliadke. Po pondelku bude družstvo disponovať ďalšou olympijskou medailou, celkovo ich majú Martikán a Beňuš na konte súhrnne sedem (2-3-2).

"Na Slovensku má vodný slalom veľkú tradíciu, podarilo sa nám množstvo úspechov a je len skvelé, že to tak pokračuje. V poslednej dobe sa nám nie vždy darilo na vrcholných podujatiach, ale stále sme schopní držať ten náš šport na vysokej úrovni. Aj keď je to v tomto prípade individuálna Matejova medaila, jednoznačne to nakopne celý tím," vyhlásil štvornásobný majster sveta aj Európy.

Stretnutie s dávnym rivalom

Na OH prišiel primárne na pozvanie šéfa organizačného výboru Tonyho Estangueta. Práve s Francúzom si "rozdelili" všetky zlaté medaile v C1 od OH 1996 až do londýnskych hier. Niekdajší súperi spolu sledovali finále, v ktorom triumfoval domáci Nicolas Gestin s priepastným náskokom takmer 5,5 sekundy.

Vľavo slovenský olympionik a Galéria fotiek (20) Michal Martikán a šéf organizačného výboru OH 2024 Tony Estanguet Zdroj: TASR/Michal Svítok

"Čo sa vody týka, bolo to slabé, ale bránky boli adekvátne k podujatiu, trať bola zaujímavá. Keď dokáže také množstvo divákov reagovať na dobrý alebo zlý prejazd, nepodržanie valca alebo zlú kombináciu a počujete od celej tribúny 'vau' alebo sklamanie, je to super," opísal svoje pocity z parížskej olympijskej trate Martikán pre TASR.

Následne ešte osobitne vyzdvihol domácich fanúšikov: "Samozrejme, bola prevaha domácich fanúšikov a vyhral domáci pretekár - atmosféra bola teda skvelá. Ani pri ostatných to ale nebolo oveľa horšie a fandili všetkým. Takých, ktorým sa nedarilo, povzbudzovali rovnako ako svojich."

Medailové ťaženie začal piaty najstarší športovec

Čerstvý bronzový kanoista z parížskych hier Matej Beňuš je piaty najstarší člen spomedzi slovenských olympionikov na prebiehajúcich OH. V pondelok sa práve on postaral o prvú medailu pre svoju krajinu v Paríži, keď získal bronz v C1. Bol to preňho druhý cenný kov spod piatich kruhov, na konte už mal striebro z Ria.

Od Beňuša je z 28-člennej výpravy strašia len štvorica strelcov Juraj Tužinský, Marián Kovačócy, Zuzana Rehák-Štefečeková a Danka Barteková. Tužinský už síce vypadol v kvalifikácii vzduchovej pištole, no od zvyšku, a najmä brokárok, sa očakáva nadviazanie na úspešné slovenské strelecké ťaženie pod piatimi kruhmi.

To sa podarilo práve Beňušovi na divokej vode, kde malo Slovensko medailu na každých OH v ére samostatnosti. Kanoista zároveň netají ambície ísť na ďalšie hry v roku 2028 v Los Angeles, v čase ktorých bude mať 40 rokov.

"Vek je fakt, ktorý je nespochybniteľný. Na druhej strane sa teším, že v kanoistike sú zastúpení aj mladší športovci, ktorí budú chcieť dokázať, že vedia nahradiť túto úspešnú generáciu. Matej sa dostal na hry absolútne zaslúžene, čo aj potvrdil bronzom. Tieto tradičné športy je treba podporovať aj v medziolympijskom období," povedal prezident SOŠV Anton Siekel pre TASR.

Už v utorok začne na divokej vode slovenská pretekárka z opačného vekového spektra. Len 19-ročná "obojživelníčka" Zuzana Paňková má tie najvyššie ambície. V tejto sezóne sa postarala o druhý najlepší výsledok Slovenska, keďže získala na ME v Slovinsku striebro v K1.

V Paríži však štartuje s jednolistým pádlom a v utorok ju čaká kvalifikácia spolu s kajakárom Jakubom Grigarom, úradujúcim držiteľom striebra z Tokia.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 20

Viac o téme:
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy