Vždy patrili na futbalovú mapu Slovenska: Dámy a páni, reprezentácia sa konečne vracia do Košíc!
KOŠICE - Znie to až neuveriteľne, ale v čase, keď Slováci odohrali svoj posledný súťažný zápas v Košiciach, mali niektoré súčasné opory národného tímu z nedávneho európskeho šampionátu v Nemecku len pár rokov.
Napríklad dirigenta záložnej rady Stanislava Lobotku čakali len štvrté narodeniny. Jeho reprezentačný kolega Milan Škriniar mal tri roky, taký Dávid Hancko nemal ešte ani rok. Slovenská futbalová reprezentácia odohrala svoj posledný súťažný zápas v Košiciach ešte 5. septembra 1998. Zhodou okolností tiež proti Azerbajdžanu. V tom čase to bolo ešte na štadióne Lokomotívy v Čermeli, ktorý bol pre domácich priaznivcov posvätným miestom.
Samotný štadión v Čermeli prežíval historické časy hlavne v 70. rokoch 20. storočia, keď býval jedným z hlavných dejísk československého klubového futbalu. Svoje by o tom vedelo hovoriť AC Miláno, ktoré v roku 1978 po domácej výhre 1:0 rovnakým výsledkom prehralo na východe Slovenska. V Košiciach si futbalisti AC Miláno zabezpečili postup až v penaltovom rozstrele.
V 90. rokoch však začal Lokomotívu z jej domovského stánku vytláčať mestský rival 1. FC Košice. V tom čase išlo o jeden z najsilnejších slovenských klubov, keďže za Rezešovej éry doň prúdili značné finačné prostriedky. Futbalisti 1. FC Košice pod vedením Jána Kozáka st. na ňom v nedeľu 11. júna 1997 vyhrali svoj historicky prvý majstrovský titul.
V poslednom ligovom kole vyhrali nad mestským rivalom Lokomotívou Košice 2:1. K titulu im dopomohla aj prehra Trnavy v Rimavskej Sobote 1:2. 1. FC sa vďaka ligovému titulu kvalifikoval do predkôl prestížnej Ligy majstrov.
A hráči 1. FC Košice dokázali podobne ako momentálne Slovan Bratislava niečo nemožné, keď sa kvalifikovali do hlavnej fázy milionárskej súťaže. V nej narazili na slávne kluby v podobe Manchestru United a Juventusu Turín. Ďalším tímom v skupine v tom čase bol aktuálny tím reprezentačného obrancu Dávida Hancka, holandský Feyenoord Rotterdam. A síce futbalisti Košíc nezískali ani bod a v skupine skončili so skóre 2:13, košický futbal napísal jedinečnú kapitolu svojej histórie.
Neľahký vstup do Ligy národov: Slovenskí sokoli našli v Estónsku svojho spasiteľa
Posledný súťažný zápas v Čermeli odohrala Lokomotíva Košice v máji 1998, keď prehrala s bratislavským Interom 1:2. To definitívne podčiarklo vypadnutie Lokomotívy z najvyššej ligovej súťaže. Odvtedy Lokomotíva prežívala zložité obdobie a v jednej chvíli jej dokonca hrozil zánik. Lokomotíva odvtedy hrávala na trávnikoch v Krompachoch, ale aj na štadióne Spojov Košice či v Družstevnej pri Hornáde.
Po takmer štvrťstoročí sa Lokomotíve podarilo v roku 2022 vrátiť na štadión v Čermeli, kde okrem prvého tímu hráva aj mládež. Aktuálne sa tu hrá tretia najvyššia ligová súťaž a Lokomotíva sníva ďalšie svoje veľké futbalové sny.
Neľahké časy prežívali aj mestskí susedia z Košíc. Prvá liga sa v Košiciach hrala naposledy v ročníku 2014/2015, no po nej vtedajší klub MFK Košice nedostal licenciu pre nesplnenie finačných kritérií. Zabralo veľa úsilia a tvrdej práce, aby sa vybudoval nový, športovo perspektívny a finačne stabilný projekt, ktorý by Košice opäť vrátil na prvoligovú mapu Slovenska.
To sa podarilo až po ôsmich rokoch, kedy sa futbalisti už pod názvom FC Košice vrátili v sezóne 2023/2024 do najvyššej súťaže. V kádri pôsobili mnohí rodáci na čele v tejto chvíli už s bývalým kapitánom Erikom Pačindom, ktorí si o to viac užili tento mimoriadny moment a navždy sa zapísali do klubovej histórie.
Návrat Košíc do prvej ligy sprevádzali veľké plány. Tie boli sčasti spojené aj s výstavbou nového štadióna. Treba podotknúť, že FC Košice štadión nevlastní, len si ho prenajíma od mesta, pričom v ňom sídli aj vedenie klubu. Nový a moderný futbalový stánok bol však prioritou pre všetkých. Prvé podklady boli položené ešte v roku 2014, keď mesto schválilo vznik akciovej spoločnosti Košická futbalová aréna. Úvodné práce sa však začali až v máji v roku 2017.
Začiatkom roka 2018 sa rozhodlo, že zhotoviteľom stavby bude konzorcium AVA-stav z Galanty a OHL ŽS SK z Bratislavy, ktoré malo za sebou úspešné práce na veľmi vydarenom štadióne v Dunajskej Strede. Výstavba KFA bola rozdelená na tri etapy a celkový projekt mal stáť približne 25 miliónov eur.
Prvý veľký deň nastal 25. februára 2022, keď sa na novom štadióne s kapacitou 5 836 miest odohral prvý oficiálny zápas, Košičania porazili Rohožník 4:0. O pár dní neskôr, 1. marca, v rámci osemfinálového duelu Slovnaft Cupu východniari privítali Spartak Trnava. Hostia potvrdili rolu favorita a aj vďaka gólu Martina Škrtela vyhrali 2:1. O rok neskôr, v máji 2023 prišiel vysnívaný postup medzi slovenskú elitu.
A tu niekde sa vraciame na úvod tohto článku. Trvalo dlhých 26 rokov, aby sa do druhého najväčšieho slovenského mesta vrátila reprezentácia. Košice viac ako štvrťstoročie nemali vyhovujúci futbalový stánok, aby mohli hostiť zápasy takéhoto formátu.
Všetko zmenila výstavba modernej Košickej futbalovej arény s kapacitou 12 555 miest, ktorá bola kompletne skolaudovaná v apríli tohto roka. Od schválenia po dokončenie tak ubehlo desať rokov, počas ktorých sa v Košiciach veľa zmenilo. Najpríjemnejšou zmenou je určite vyššie spomínaný návrat FC Košice do prvej ligy.
Košičania si na svojom modernom štadióne mohli užiť niekoľko vzrušujúcich zápasov. Počas dvoch rokov na ňom videli druholigové derby s Prešovom, vypredaný štadión v úvodnom kole prvej ligy proti Slovanu Bratislava po návrate do najvyššej súťaže, ale aj dnes už neexistujúci ukrajinský celok SC Dnipro.
Ten v KFA odohralo svoje európske duely, vďaka ktorým do Košíc zavítal holandský Alkmaar (Konferenčná liga), grécky Panathinaikos (predkolo Ligy majstrov), či českú Slaviu (predkolo Európskej ligy). Nedávno to bol iný vojnou zmietaný ukrajinský klub a to Kryvbas Kryvyj Rih, ktorý tu hral svoje zápasy proti českej Viktorii Plzeň a španielskemu Betisu Sevilla (Európska liga).
Nemožno nespomenúť finále Slovenského pohára, ktoré sa tu v máji odohralo medzi Ružomberkom a Spartakom Trnava (1:0). Veľkým futbalovým sviatkom bol symbolický krst Košickej futbalovej arény pred začiatkom tejto sezóny. Pozvánku do Košíc prijal zvučný taliansky AS Rím, ktorý s futbalistami FC Košice uhral remízu 1:1.
V rámci reprezentácie tu mohli fanúšikovia sledovať slovenskú dvadsaťjednotku v zápase proti Poľsku, či vychádzajúce hviezdy Anglicka, ktoré sa tu postavili rovesníkom z Ukrajiny v boji o postup na EURO 2025.
Košická futbalová aréna sa tak právom zaradila medzi najkrajšie a najmodernejšie stánky na Slovensku. Po dostavbe sa stala štvrtým najväčším štadiónom po Tehelnom poli, Štadióne Antona Malatinského v Trnave a MOL Aréne v Dunajskej Strede.
8. septembra 2024 sa bude písať ďalší veľký deň Košickej futbalovej arény, keďže na domácom trávniku privíta reprezentačný výber trénera Francesca Calzonu Azerbajdžan. Je zaujímavosťou, že tohto súpera privítame v Košiciach už po tretíkrát. V jednom prípade išlo o kvalifikáciu na EURO 1996, vtedy Slováci zdolali Azerbajdžan 4:1.
V druhom prípade si reprezentácia v rámci kvalifikácie o EURO 2000 poradila s Azerbajdžanom 3:0. Tentokrát sa môžu fanúšikovia na východe naozaj tešiť na veľkolepý návrat národného tímu do druhého najväčšieho mesta na Slovensku.
Tešiť ich to môže o to viac, že v akcii uvidia tím talianskeho stratéga Francesca Calzonu, ktorý sa v lete predstavil na európskom šampionáte v Nemecku, kde Slováci zanechali veľmi sympatický dojem a ich účinkovanie ukončili až neskorší finalisti z Anglicka. Na trávniku sa určite objavia pre fanúšikov mnohé známe mená, takže verme, že slovenskí reprezentanti si s Azerbajdžanom poradia v Košiciach aj po tretíkrát.
Mimochodom podľa štatistík Slovenského futbalového zväzu odohralo Slovensko doteraz s Azerbajdžanom celkovo 10 vzájomných zápasov s bilanciou 8 výhier, 0 remíz, 2 prehry, so skóre 21:7. Všetkých desať duelov sa odohralo v rámci kvalifikačných súbojov alebo skupiny Ligy národov. Ani jedno stretnutie s Azerbajdžanom nemalo charakter prípravného zápasu.
V zápasoch proti Azerbajdžanu sa predstavilo doteraz 83 slovenských hráčov. Najviac štartov má na svojom konte Róbert Tomaschek, Stanislav Varga a Stanislav Lobotka, všetci po 4 zápasy. Do siete Azerbajdžanu skórovalo doteraz 16 slovenských hráčov. Rekordérom je Marek Hamšík s 3 gólmi, 2 góly zaznamenali J. Timko, Dubovský a Sz. Németh, ďalší tucet hráčov strelil 1 gól (Tittel, Jančula, Fabuš, Ľ. Moravčík, V. Labant, Meszároš, Lobotka, Kucka, Hancko, Boženík, Weiss ml., Jirka).
Pre Košice by to bola krásna čerešnička na torte po všetkom, čím si po futbalovej stránke v tomto krásnom meste prešli. Od návratu miestneho klubu medzi prvoligovú elitu až po úspešné dokočnenie novej arény.
Zároveň by to bola dokonalá pozvánka na budúcoročné majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov, ktoré sa budú na Slovensku konať v júni a júli 2025, pričom vo výbere štadiónov pre tento šampionát nebude Košická futbalová aréna chýbať. Aj to dokazuje fakt, že Košice na futbalovú mapu Slovenska vždy právom patrili.
- Autor: © Zoznam/ Marek Cocher
- Zdroj: Športky