Najsladšia bodka sezóny a reklama pre Slovensko: Matej Beňuš dosiahol úžasný úspech

Vodný slalomár Matej Beňuš pózuje na tlačovej konferencii s trofejou po celkovom viťazstve Svetového pohára v C1Vodný slalomár Matej Beňuš pózuje na tlačovej konferencii s trofejou po celkovom viťazstve Svetového pohára v C1 Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA - Slovenský kanoista Matej Beňuš bol maximálne spokojný so svojou uplynulou sezónou, v ktorej získal olympijský bronz a štvrtý titul v C1 vo Svetovom pohári.

Tridsaťšesťročný pretekár získal v Paríži svoju druhú medailu na OH po striebre na hrách v Riu. Svetový pohár vyhral v minulosti v rokoch 2010, 2015 a 2019.

Titul napriek nule v kolónke víťazstiev

Beňuš bol v tejto sezóne bez víťazstva a s jedným pódiom, no štyrikrát postúpil do finále a umiestnil sa v najlepšej šestke. Zaváhal len raz v Ivrei, keď nebol po dvoch rokoch vo finále a obsadil devätnáste miesto.

"Sezóna bola veľmi dobrá, vyhýbali sa mi zdravotné komplikácie, čo bolo veľmi dôležité a myslím si, že aj na tých pretekoch som to potvrdzoval. Až na tú jednu chybu. Myslím si, že okrem toho bol najhorší výsledok šieste miesto za celú sezónu, dokázal som teda všetky tie dôležité preteky ubojovať a vždy som mal na medailu. S formou a sezónou som teda maximálne spokojný," uviedol Beňuš na pondelkovej tlačovej konferencii.

Beňuš podával s výnimkou predposledných pretekov v Ivrei konštantné výkony a vždy bol vo finále. Obsadil druhé, štvrté, piate a šieste miesto. Bez individuálnej výhry mal titul naposledy Alexander Slafkovský v roku 2018, ten však zaznamenal v danej sezóne štyri pódiové umiestnenia. "Je tam päť kôl a počítajú sa všetky. Niekto, kto by vyhral tri preteky a dvakrát by to pokazil, tak by bol stále za pretekárom, ktorý bol päťkrát piaty," povedal Beňuš.

Na individuálny triumf čaká od roku 2019

Napriek úspešnej sezóne dosiahol naposledy individuálny triumf v septembri 2019 v Prahe. "Na každých pretekoch som robil všetko pre to, aby som vyhral. Bolo z toho druhé, štvrté, piate a šieste miesto. Čím ďalej, tým náročnejšie je vyhrať alebo mať medaily na takom veľkom podujatí," zhodnotil 36-ročný pretekár.

Vlani mu ušiel celkový triumf len o dva body a pre záverečnými pretekmi sezóny viedol. V tejto sezóne vyhral titul pred mladým Slovincom Žigom Lin Hočevarom, vlani bojoval do poslednej chvíle s Lukom Božičom. Na opätovnú stratu vedenia v úplnom závere však nemyslel napriek nevydareným pretekom v Ivrei.

"Snažil som sa nemyslieť na to, že vediem. Vedel som, že minulý rok mi ten celkový triumf ušiel iba o dva body pred Slovincom. Teraz som viedol pred iným Slovincom a snažil sa koncentrovať na tú svoju jazdu, aby mi to potom zbytočne nezviazalo ruky," vysvetlil Beňuš.

Zodpovedný za vodný slalom Galéria fotiek (13) Zodpovedný za vodný slalom v Športovom centre polície Peter Škantár, vodný slalomár Matej Beňuš a tréner Mateja Beňuša Matúš Hujsa Zdroj: SITA/Bokor Tomáš

Úžasný rok

Kanoista dosiahol jeden z najväčších tohtoročných úspechov pre slovenský šport a najvýraznejší pre vodný slalom. Okrem olympiády a celkového triumfu na SP má aj bronz z tímovej súťaže na ME v Tacene.

"Z medailového hľadiska by som začal asi majstrovstvami Európy, ktoré boli vlastne takou prvou skúškou našich pretekárov v tomto roku. Absolútne fantastickým spôsobom vynikla naša, dá sa povedať, najmladšia členka Zuzka Paňková. Získala striebornú medailu v kategórii K1 ženy, čím nás naozaj veľmi potešila. Taktiež Beňuš skončil na vynikajúcom piatom mieste. Soňa Stanovská bola deviata v kategórii K1 a ôsma v kategórii kajak kros.

Potom ďalej Beňuš získal druhé miesto ešte na podujatí Svetového pohára v Krakove. Najviac bola sezóna smerovaná k olympijským hrám. Tam sa stala tá fantázia, že Matej Beňuš dokázal v naozaj nabitej konkurencii vybojovať bronzovú medailu a Paňková vynikajúcom spôsobom zvládla svoje prvé olympijské hry, skončila na konečnom štvrtom mieste, len tesne od medailového umiestnenia," zhodnotil Peter Škantár, zodpovedný za vodný slalom v Športovom centre polície.

Práve on viedol Beňuša pred terajším trénerom Matúšom Hujsom do roku 2021. "Mojou hlavnou úlohou bolo zabezpečiť mu najmä ten komfort do tréningu, nastavovať tréningové plány, celú logistiku. To je nesmierne náročné pri tom, keď sme 150-160 dní z roku preč, nastaviť celú tú sezónu tak, aby fungovalo všetko, aby bol aj po zdravotnej stránke plnohodnotne pripravený na každé jedny preteky.

To je všetko Maťova zásluha, pretože pracuje veľmi tvrdo, dbá aj na regeneráciu. Má už pomaličky 37 rokov, takže je to obrovský obdiv a kus veľkej práce, že v takom vyššom veku dokáže podávať stabilné výsledky dlhoročne," opísal svojho zverenca tréner Hujsa.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 13

Viac o téme:
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: TASR/Jakub Kotian
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy