Monsterproces s majstrami sveta: Spomienka, ako komunisti poslali hokejistov do uránových baní

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PRAHA - Pred 75 rokmi, 13. marca 1950, zatkla československá štátna bezpečnosť v Prahe deväť československých hokejových majstrov sveta. Tí potom boli spolu s ďalšími tromi hokejovými reprezentantmi vo vykonštruovanom procese "proti Modrému a spol." odsúdení za velezradu a špionáž k mnohoročným žalárom.

Výška ich trestu sa pohybovala od 15 rokov k ôsmim mesiacom. Komunistická moc tak dala športovcom exemplárnym spôsobom najavo, kto je pánom v krajine.

V krčme pri Herclíkoch v Pštrossovej ulici bolo vtedy zatknutých deväť hokejových reprezentantov: Augustín Bubník, Stanislav Konopásek, Václav Roziňák, Josef Jirka, Zlatomír Červený, Jiří Macelis, Antonín Španinger, Přemysl Hajný a Josef Stock. Vladimír Kobranov a Mojmír Ujčík boli zatknutí nasledujúci deň. Neskôr si polícia prišla aj pre hviezdneho brankára Bohumila Modrého.

Až na Modrého mali všetci reprezentovať Československo na hokejových majstrovstvách sveta v Londýne, a to ako obhajcovia zlata z posledných dvoch šampionátov. Do Británie 11. marca ale z rozhodnutia ministra informácií Václava Kopeckého nikto z hokejistov neodletel.

Majstri sveta skončili v uránových baniach

O neúčasti hokejistov na šampionáte v Londýne vedenie KSČ oficiálne informovalo 13. marca 1950 pod nepravdivou zámienkou, že Briti odmietli vystaviť vstupné víza československým rozhlasovým reportérom. "Zistili sme však, že to bola všetko lož a ​​víza vydané boli," uviedol neskôr jeden zo potrestaných hokejistov Augustín Bubník.

Sklamaní reprezentanti sa v ten istý deň zišli v reštaurácii U Herclíkov, nazývanej Zlatá krčmička, blízko pražského Národného divadla. Rozčúlení hráči si nebrali servítky a začali padať ostré slová na adresu režimu. To už boli však pod dohľadom príslušníkov Štátnej bezpečnosti, ktorá vzápätí začala zatýkať.

"Pamätám, ako sme s Vaškom Roziňákom vybiehali z tej krčmy a kričali, ako chceme mať krídla a chceme byť voľní. Kričali sme 'smrť komunizmu' a že chceme slobodu. Blázniví dvadsaťroční chlapci, mysleli sme si, že to všetko zvrátime," pripomenul neskôr Augustin Bubník.

Do čela ilegálnej skupiny postavila tajná polícia "Bóžu" Modrého, ktorého obvinila zo styku s cudzími špiónmi a z úmyslu emigrovať. Špionáž a vlastizrada boli hlavným zaklínadlom zinscenovaného súdu, konaného v Prahe v októbri 1950. S najvyššími trestami odišli Modrý (15 rokov), Bubník (14), Konopásek (12), Roziňák a Kobranov (obaja desať). Žiadny z obžalovaných nevyviazol bez trestu.

Nejasná bola v procese úloha legendárneho útočníka Vladimíra Zábrodského. Napriek tomu, že bol najväčšou osobnosťou tímu, nebol ako jeden z mála zatknutý a odsúdený. Sám Zábrodský, ktorý zomrel v marci 2020 vo Švédsku vo veku 97 rokov, sa k celému prípadu odmietal vyjadrovať.

Majstri sveta skončili v uránových baniach. Po prepustení sa väčšina z nich k hokeju vrátila. V júli 1968 bola celá skupina plne rehabilitovaná Najvyšším súdom. Bohumil Modrý sa tohto dňa už nedočkal, zomrel v roku 1963 vo veku 46 rokov na následky pobytu v uránových baniach.

V roku 2009 bola na budove v Pštrossovej ulici v Prahe 1, kde sa zatýkanie hokejistov začalo, odhalená pamätná doska.

Ničivé následky pre celý hokej

Likvidácia takmer celého reprezentačného tímu mala ničivé následky pre celý hokej. Majstrovstiev sveta v rokoch 1950 a 1951 sa Československo nezúčastnilo. Z výberu pre šampionát v Londýne zostali v reprezentácii iba Václav a Vlastimil Bubníkovci a Miroslav Blažek. Bouzek sa jej vzdal, hoci mu bola ponúknutá funkcia kapitána. Oficiálne skončil s ohľadom na vek, v skutočnosti kvôli väzbám na bývalých spoluhráčov.

Prvý turnaj, do ktorého zasiahol novo vytvorený reprezentačný tím, boli olympijské hry roku 1952, kde skončil na štvrtom mieste. Ďalšie tri roky trvalo, kým dosiahli hokejisti na medailu z majstrovstiev sveta. A na titul zo svetového šampionátu potom hráči aj fanúšikovia čakali až do roku 1972.

Viac o téme:
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy