Svet motošportu si pripomína smutné výročie: Pred 70 rokmi sa v Le Mans odohrala najhoršia nehoda histórie
LE MANS - V sobotu 11. júna 1955 boli cesty v okolí francúzskeho mesta Le Mans upchaté prichádzajúcimi divákmi.
Konal sa tu ďalší ročník legendárnych vytrvalostných pretekov 24 hodín Le Mans, kde sa očakával veľký súboj medzi tímami Mercedes, Jaguar, Ferrari a Aston Martin. Na okruh v Le Mans sa zišli celé rodiny, ktoré chceli vidieť rýchle autá v akcii.
Trať obklopilo štvrť milióna divákov. A 83 z nich sa nikdy nevrátilo domov. Mercedes, v ktorom Pierre Levegh zahynul, preletel cez bariéry, zabíjal a spôsobil najhoršiu tragédiu v histórii motoristického športu.
Legendárne vytrvalostné preteky 24 hodín Le Mans, ktoré majú tradíciu od roku 1923, boli mimoriadne rýchle. Zúčastnilo sa ich 76 vozidiel. Na štarte sa zoradili najlepšie športové vozidlá tej doby. V jednom z nich sedel 50-ročný Francúz Levegh, pôvodným menom Bouillin, ktorému triumf dvakrát tesne ušiel.
Dve hodiny a 19 minút po štarte, ktorý je v Le Mans charakteristický tým, že jazdci bežia do kokpitov vozidiel, sa autá priblížili k hlavnej tribúne. Mike Hawthorn bol prvý, Lance Macklin druhý a Levegh tretí, za ním nasledovala legenda formuly 1 Juan Manuel Fangio. Vedúci jazdec sa chystal do boxov, Macklin zareagoval, ale dostal šmyk. Levegh, ktorý sa ho chystal predbehnúť, nemal kam uhnúť.
Hrozivá bilancia
Zrážka ho odhodila do ochrannej bariéry v rýchlosti 240 kilometrov za hodinu. Mercedes sa vo vzduchu prevrátil a vletel do davu ako neovládateľný aeroplán. Ťažké auto vybuchlo vo vzduchu a pilot na mieste zahynul. Výbuch rozmetal do okolia tisíce úlomkov z vozidla. Ako granát dopadol medzi divákov utrhnutý motor, rovnako utrhnutá predná náprava.
Bilancia v preplnenom hľadisku bola strašná. Všade krv, zranení ľudia a doslova oddelené kusy tiel. Zomrelo 83 osôb, asi stovka ľudí bola vážne zranená.
Preteky ale pokračovali! Z piety odstúpili len dva zostávajúce mercedesy. O tragédii vedeli len diváci v okolí. Organizátori boli v úzkych, keď mali naraz odviezť z okruhu desaťtisíce ľudí. Argumentovali aj tým, že panika by zabránila rýchlemu zásahu záchranárov.
Nešťastný maratón vyhral Jaguar, pričom piloti Ivor Bueb a Hawthorn vytvorili rekord s priemernou rýchlosťou 170,5 km/h. Rekordný bol aj počet mŕtvych. Dovtedy boli najhoršou tragédiou v motoristickom športe preteky v nemeckom Weybergu v roku 1952 s 13 mŕtvymi a 27 zranenými.
Masaker v Le Mans mal ďalekosiahle následky. Francúzska vláda rokovala o zlepšení bezpečnostných podmienok, Mercedes-Benz sa okamžite stiahol z vrcholného šampionátu a svoje vozidlá vrátil na trať až v roku 1987. Švajčiari dokonca nadobro zakázali okruhové preteky.
- Autor: © Zoznam/
- VIDEO: YouTube/British Pathé
- Zdroj: ČTK