Slovensko sa môže ukázať pred plaveckou Európou a inšpirovať celý svet

Zdroj: SOŠV

Slovensko sa zapíše do histórie európskeho plávania – po prvý raz bude hostiť spoločné majstrovstvá Európy plavcov do 23 rokov a juniorov. Takéto podujatie ešte žiadna krajina nezorganizovala.

Najlepší mládežníci z celej Európy na čele s olympijským víťazom a majstrami sveta a Európy sa na prelome júna a júla zídu v Olympijskom tréningovom centre x-bionic® sphere, kde budú bojovať o cenné kovy.

Majstrovstvá Európy do 23 rokov a juniorov sú najvýznamnejšie plavecké podujatie v histórii, ktoré hostí Slovensko. Mládežnícke kontinentálne šampionáty sa konajú pravidelne od roku 1967, avšak doteraz sa žiaden z nich neorganizoval pod Tatrami.

Slovensko sa môže pred plaveckým a športovým svetom ukázať ako skvelá hostiteľská krajina pre veľké medzinárodné podujatia. Navyše šampionát bude mať veľký význam pre propagáciu krajiny vo svete a jej cestovného ruchu, keďže na mládežnícke podujatia chodia celé rodiny účastníkov a často sa potom aj s priateľmi do dejísk vracajú aj na dovolenky.

Do Šamorína by mali zavítať plavci z viac ako 40 európskych krajín, veľké výpravy sa chystajú vyslať veľmoci Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko či Taliansko. Najskôr od 26. do 28. júna budú súťažiť nádeje do 23 rokov, potom od 1. do 6. júla juniori. Každý súťažný deň sú na programe od 9.30 h rozplavby a od 18.00 h finálový blok.

O význame podujatia svedčí fakt, že prenosy sa budú dať sledovať v 48 európskych krajinách. Záujem o sledovanie prejavili aj fanúšikovia z USA, Číny, Austrálie či Japonska, ktorí budú dianie v bazéne sledovať online prostredníctvom livestreamu. Dôvodom je účasť olympijského víťaza na 200 m voľný spôsob z Paríža a bronzového na polovičnej trati Davida Popoviciho, ktorého čaká prvé veľké podujatie od Hier XXXIII. olympiády.

Lákadlom je aj úradujúci seniorský majster sveta na 100 a 200 m motýlik Diogo Ribeiro z Portugalska. Na štarte nebude chýbať ani dvojnásobná majsterka Európy na 100 m prsia žien Eneli Jefimovová. Pre plaveckých fajnšmekrov bude zaujímavé vystúpenie Nemca Svena Schwarza, ktorý sa stáva novým fenoménom na dlhých tratiach a nedávno na 800 m voľný spôsob utvoril nový európsky mužský rekord.

Slovenskou hviezdou podujatia bude olympionička z Paríža Tamara Potocká, pre ktorú budú šamorínske boje o tituly do 23 rokov jedným z vrcholov sezóny.

Slovensko sa môže ukázať Galéria fotiek (3) Zdroj: SOŠV

Podujatie je pre národné federácie strategickým míľnikom v príprave novej generácie plavcov. Najmä šampionát do 23 rokov budú pozorne sledovať aj zástupcovia Svetového plávania. V prípade úspešného podujatia by sa v budúcnosti mohli organizovať nielen kontinentálne, ale aj svetové šampionáty tejto vekovej kategórie.

Vstupenky na Predpredaj.sk.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 3

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy