Slováci hodnotili, Hurajt nemusí kopať základy

Anastasia Kuzminová a Pavol Hurajt
Anastasia Kuzminová a Pavol Hurajt

VANCOUVER - Slovenskú kompletnú kolekciu medailí na XXI. zimnej olympiády uvidel už aj Vancouver. Cennými kovmi ovešaní biatlonisti Anastasia Kuzminová a Pavol Hurajt zostúpili zo slovenského Olympu počas prebiehajúcich hier vo Whistleri a v Slovenskom reprezentačnom dome v uvoľnenej atmosfére hodnotili spoločne s vedením výpravy doterajší priebeh.

Najšťastnejší vyzeral byť bronzový medailista z pretekov s hromadným štartom Pavol Hurajt, a ako prezradil, bronz priniesol v jeho živote aj iný osoh.

 

"Keď skončím s biatlonom, chcel by som si v Štrbe postaviť kolibu, takú reštauráciu. Stavil som sa so servismanom Dušanom Očenášom, že ak získam medailu na olympiáde, on bude kopať jej základy. Ja sa budem teraz pozerať a sedieť na skale. Teraz mu môžem kúpiť dva krompáče, ktorými môže kopať naraz, prípadne si ich vymeniť," odkryl búdu, ktorú si v podstate na seba ušil servisman sám.

 

"Uplynulú noc som toho veľa nenaspal, možno nad ránom si trochu zdriemol," priznal hektické hodiny po oficiálnej medailovej ceremónii Hurajt.
      

 

Dvojnásobná medailistka z XXI. ZOH Kuzminová podotkla, že úspechy majú aj tienistú stránku. "Syn Jelisej, keď chodí na prechádzky so starými rodičmi, veľa ľudí mu ponúka sladkosti a rôzne cukríky. Keď prídem domov, budem mať syna s pokazenými zubami," vtipne poznamenala biatlonistka, ktorá sa pozrela v retrospektíve späť a opäť zdôraznila, že dva úspechy jej zobrali psychické sily do vytrvalostných pretekov.

 

"Je to o emóciách, ktoré vami pretekajú, prvý deň ešte nie. Ale potom, deň po napríklad nedokážete zaspať a počas pretekov vám chýbajú sily," spomenula si Kuzminová.

 

Na otázku, ako využije finančnú injekciu za umiestnenia, podala pohotovú odpoveď: "Najprv musím z nich zaplatiť dane..."

 

Predseda Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár ubezpečil, že všetky čiastky sú pre ohodnotených pripravené, na čo ale podpichovačne kontroval vedúci výpravy Igor Nemeček. "Problémy môžu nastať, ak si hokejisti pôjdu po najvyššie méty."
      

 

Hry už sú v druhej polovici, doterajšia medailová úroda a trochu voľna v súťaži biatlonistov pred štafetami primäli aj vedenie výpravy, aby bilancovalo. "Išli sme sem s nádejou jednej medaily, chceli sme, aby zahrali hokejisti dobre a všetci športovci odovzdali zo seba všetko, to všetko sa doteraz splnilo. Ale čo takisto teší, je odozva našich úspechov na Slovensku. Šport sa dostal na pretras na školách, medzi mládežou, to je jedna z vecí, ktoré sme chceli tiež dosiahnuť," zhodnotil Chmelár doterajšie účinkovanie Slovákov pred poslednými siedmimi dňami súťaží vo Whistleri a Vancouveri.

 


Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA