Slovenský americký futbal zažil reprezentačnú premiéru

Slovenskí reprezentanti si užívajú premiéru
Slovenskí reprezentanti si užívajú premiéru

PRAHA - V nedeľu večer nastúpila v pražskej Synot Tip Aréne slovenská reprezentácia v americkom futbale na svoj historický prvý zápas. Súperom našich bolo domáce Česko, pre ktoré to bola premiéra na domácej pôde a úvod prípravy na Majstrovstvá Európy.

 

Zápas plný očakávaní, ako sa predvedú domáci, ale najmä ako Slováci zvládnu, predovšetkým psychicky, svoj historický moment, nakoniec priniesol skvelý zážitok s dramatickým záverom.

 

Slovenskému tímu vyšiel úvod nad očakávania. Po chybe českého tímu hneď v úvodnej rozohrávke sa dostali Slováci do útoku a na niekoľko pokusov dobyli súperovú endzone – touchdown a vedenie 0:7! O skóre sa postarala dvojica rozohrávač Anton Karpát a wide receiver Martin Katuninec, keď prvý menovaný našiel presnou prihrávkou spoluhráča v českej bodovacej zóne. Po následnom výkope sa český tím skvelým returnom posunul až na polovicu Slovákov a po niekoľkých útočných pokusoch bolo vyrovnané. Loptu do slovenskej endzóny preniesol Ondřej Víšek – 7:7. Po týchto úvodných rýchlych úderoch sa hra dostala do štandardnejšej fázy, v ktorej obidva tímy predvádzali oveľa lepší výkon v obrane než v útoku. Zatiaľčo Slováci zlyhávali najmä v hre po zemi a posúvali sa len vďaka presným prihrávkam quarterbacka Antona Karpáta, české mužstvo bolo doslova zaskočené agresívnou slovenskou obranou. Napriek tomu sa ale Čechom podarilo skórovať ešte do konca prvej štvrtiny, keď úspešný fieldgoal (kop) zaznamenal Michal Srp – 10:7.

 

Po zmene strán zaúradovala slovenská obrana ešte raz, keď získala loptu vo veľmi výhodnej pozícii, iba niekoľko yardov od českej endzóny (bodovacieho územia). Následným postupným útokom sa dostali Slováci až na dva yardy od skóre a Štefan Slovák (s príznačným priezviskom pre toto stretnutie) preniesol loptu do vytúženého cieľa – 10:14! Druhý slovenský úder šokoval doslova celý štadión a Česi už do polčasu nedokázali nájsť odpoveď na oduševnelý výkon slovenského tímu.

 

Náznak prekvapenia a historického víťazstva sa napokon stal možno najväčšou prekážkou pre neskúsené slovenské mužstvo, aby dokráčalo k úspešnému výsledku.

 

Hneď v úvode druhého polčasu súhra zaškrípala a Česi sa dostali na dostrel slovenskej endzóny. Avšak obrana dirigovaná skvelým Viktorom Rajekom ešte tentokrát vydržala a súpera zastavila odchytením jeho prihrávky. Hráčom týchto chvíľ bol Marek Gálka, syn slovenského hlavného trénera, ktorý najprv pri spomínanom nedorozumení loptu stratil, avšak sám sa postaral o jej zisk, keď prihrávku domáceho rozhrávača Alana Kosniovského skvelým spôsobom odchytil. Avšak ani tento moment neprebudil slovenský útok, ktorý začal strácať dych. Menšie zranenia, individuálne chyby a tzv. slabá hĺbka herného kádra, t.j. nevyrovnanosť na jednotlivých pozíciách sa začali podpisovať na hre mladého slovenského mužstva. Po chybe v útoku a následnom obrannom odkope sa dostal k lopte český hráč, špecialista na tieto situácie Jan Dundáček a 51-yardovým (!) skvelým behom zatĺkol prvý klinec do pomyselnej slovenskej rakvy – 17:14. V tejto situácii sa asi najviac prejavila slovenská neskúsenosť a slabšie sebavedomie. Útok sa totiž postupnými krátkymi rozohrávkami dopracoval až na jediný yard (!) od súperovej endzóny a stačila skutočne jedna úspešná akcia a Slováci by boli opäť vo vedení, pričom do konca zápasu už veľa času neostávalo. Avšak ako to už v športe chodí, rozhodla jedna chyba a doslova tragická strata lopty položila mladé slovenské mužstvo na lopatky. Česi využili psychickú výhodu a pridali rozdielový touchdown. Rozohrávač Kosniovský našiel presnou prihrávkou spoluhráča a sen o slovenskom senzačnom úspechu sa rozplynul – 24:14.

 

Napriek prehre a rozčarovaniu z nevyužitých príležitostí Slováci odchádzali zo hracej plochy so vztýčenou hlavou a odmenou im bol potlesk a uznanie nielen od približne stovky nadšených slovenských priaznivcov, ale od celého hľadiska.

 

Česko - Slovensko 24:14


Zdroj:
športky, monarchs.sk
Foto:
monarchs.sk

DISKUSIA