Žilinskí fanúšikovia sa búria: Futbal má byť pre ľudí!

Zaplnený žilinský štadiónZaplnený žilinský štadión Zdroj: www.mskzilina.sk

ŽILINA - Po zverejnení ceny vstupeniek na úvodný domáci duel futbalistov MŠK Žilina v F-skupine Lige majstrov proti anglickému šampiónovi FC Chelsea sa zdvihla vlna kritiky medzi fanúšikmi, ale aj odbornou verejnosťou. Svoj názor vyjadrili aj žilinskí priaznivci združení v OZ Žilinskí fanatici.

 

Podľa oficiálnej internetovej stránky klubu sa vstupenky na predmetný zápas budú predávať v cenových reláciách od 50 do 600 eur. Najlacnejšie vyjdú majiteľov permanentiek a klubových kariet, ktorí chcú sedieť na Severnej a Južnej tribúne (50 eur). Majitelia permanentiek si na Západnú a Východnú tribúnu môžu lístky kúpiť za 150 (II. kategória), 200 (I. kategória) a 400 eur (VIP), ostatní za 300, 400 a 600 eur.

 

"Robiť futbal nie je to isté, ako mať fabriku či firmu, robiť futbal znamená robiť s ľuďmi a hlavne robiť to pre ľudí. Vstupné na zápas Ligy majstrov proti Chelsea je vysoké. Vieme to my, vedia to aj ľudia z MŠK. Tento zápas sa napriek tomu vypredá, pretože o lístky je enormný záujem. Týmto si už istý nie je asi každý, no ak aj nebude vypredané, zarobí sa toľko peňazí ako nikdy," píše sa v stanovisku žilinských priaznivcov futbalu.

 

Tí ďalej zdôrazňujú, že obyčajní ľudia sa nechcú prísť pozrieť len na slávny anglický klub, ale najmä na svoje mužstvo, ktoré väčšina z nich priamo na štadióne povzbudzuje počas celého roka. A to pri vysokej cene vstupeniek zrejme nebude možné.

 

"Nie týždeň, nie rok, ale celý život sa tešíme na podobný zápas. My, fanúšikovia MŠK Žilina. Tí, ktorí nedávame peniaze za Chelsea, ale za Žilinu. Nikto sa nejde teraz biť do srdca, že chodí na každý zápas či každý výjazd. Sme fanúšikovia Žiliny. Chodíme na Žilinu vždy, keď môžeme. My sme tí, čo sú ochotní dať 7 eur na Senicu, aj keď frfleme. Prirodzene, väčšina uprednostní atraktívnejší zápas. Tak to robia všetci. Niektorí z nás precestujú za Žilinou neskutočné kilometre, či obetujú veľa financií už len na to dopraviť sa na zápas. Radovali sme sa z postupu spolu s hráčmi, a tak ako oni sme sa tešili na nové výzvy. Desiatky ľudí už majú rezervované letenky do Londýna, riešia dopravu do Marseille či víza do Moskvy. A teraz príde správa, že vstupné na zápas proti Chelsea je také, aké je a fanúšik sa môže dívať akurát spoza plota. Keď tu pred niekoľkými rokmi hral londýnsky klub prvý raz a predaj lístkov dopadol nie veľmi slávne, časť ľudí prestala chodiť na futbal. No väčšina to ´prekusla´ a ostala verná Žiline aj naďalej s vierou, že išlo o amaterizmus a určitú daň z toho, že sme v týchto vodách nováčik. Dnes však nejde o nezvládnutie situácie, ale o chladný kalkul. Zarobíme, ľudia si zanadávajú a potom sa poslušne vrátia na štadión. Jednoducho ustúpia dočasne požiadavkám trhu a klubovej pokladnice. Prídu podnikatelia z celého Slovenska, možno aj susedných krajín a zaplatia, lebo na to majú," myslia si Žilinčania podľa internetovej stránky ultraszilina.sk.

 

Fanúšikovia, ktorým nie je vzniknutá situácia ľahostajná, si ďalej kladú aj takéto otázky a zároveň si aj na ne odpovedajú: "Má sa cena lístkov určovať podľa toho, koľko dokáže ponúknuť niekto, kto za celý rok dovtedy neminul ani cent na MŠK? Robí sa futbal preto, aby na najzaujímavejšom zápase v histórii klubu sedeli ľudia, ktorí sa prídu pozrieť na Chelsea FC a nie na náš klub? Drú hráči celý rok preto, aby ich proti najťažšiemu súperovi v kariére nemal kto podporiť? Nejdeme sa stavať na hlavu, nejdeme robiť napriek a nejdeme robiť žiadne bojkoty. Veľa z nás na to naozaj jednoducho nemá a aj keby chcela, nemôže ísť. A tí čo peniaze majú, cítia sa rovnako podvedení, oklamaní a znechutení, a ten lístok si nekúpia už len z princípu. A čo vlastne tí ľudia vôbec od nás chcú, veď majú zľavu neskutočných 50% a môžu získať lístok na svoje miesto už od 150 eur!" Fanúšik je jednoducho nikto."

 

STANOVISKO OZ ŽILINSKÍ FANATICI:

 

"Čo z momentálnej situácie teda vyplýva pre nás, či už členov OZ, obyčajných fanúšikov ale aj pravidelných divákov navštevujúcich zápasy MŠK Žilina? Rozhodli sme sa, že chystané choreo nebude. Organizované fandenie tiež určite nebude. Nie, že by nebola vôľa, ale nebude to mať kto pripraviť, nebude mať kto bubnovať, mávať vlajkami, pretože sa na zápas zo známych dôvodov jednoducho nedostaneme. Tak ako nejdeme vyzývať pána Antošíka aby znížil vstupné, nejdeme ani vyzývať ľudí, aby nešli na zápas. Každý má svoju hlavu, svoju hrdosť. O tom ako my strávime čas pred, počas zápasu a po ňom, budeme informovať. Čo sme sa však dopočuli, vraj sa ľudia chystajú fandiť pred štadiónom a budú sa baviť ako nikdy. Ak sa k nám pridáte, budeme veľmi radi."

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Klub stanovil cenovú politiku na základe záujmu o zápas, ktorý výrazne prevyšuje kapacitu štadióna, a snahy vyhnúť sa kupčeniu s lístkami na čiernom trhu. Navyše, Chelsea patrí medzi najlepšie tímy súčasnosti, ktoré sa na Slovensku často neobjavujú.

 

Všeobecne v Európe sú ceny vstupeniek na zápasy Ligy majstrov oveľa vyššie ako je zvykom na Slovensku, súčasná žilinská ponuka sa však zaraďuje medzi najvyššie spomedzi účastníkov terajšej skupinovej fázy.

 

Za nižšie ceny sa fanúšik dostane na súboj Barcelony s Panathinaikosom Atény. Najlacnejšie lístky pre nečlenov FC Barcelona sa začínajú na sume 34 eur, najdrahšie lístky pre členov na tribúny sú za 127 eur. Barcelona má v porovnaní so Žilinou výhodu v tom, že má deväťkrát väčšiu kapacitu štadióna a aj jej príjmy sú na inej úrovni ako u slovenského majstra. Ďalší španielsky gigant Real Madrid má na viacerých internetových stránkach ponuku na duel s Ajaxom Amsterdam za 71 až 180 eur.

 

Všeobecný problém je dostať sa na ostro sledované zápasy na Britských ostrovoch. Súboj Manchestru United s Glasgow Rangers bude určite vypredaný, vzhľadom na vstupenkovú politiku klubu z Old Traffordu je otázne, koľko lístkov sa dostane do predaja. Ich ceny by sa však podľa viacerých internetových zdrojov mali pohybovať od 27 do 49 britských libier. Arsenal zvolil pred duelom so Sportingom Braga zatiaľ iba predaj pre členov klubu, ceny však oficiálne nezverejnil.

 

Holandský klub FC Twente privíta na úvod obhajcu triumfu v Lige majstrov Inter Miláno a ceny lístkov pre bežného diváka zatiaľ vedenie klubu stanovilo podľa internetových zdrojov na 37,5 až 45 eur. V Mníchove sa do Allianz Areny dostane normálny fanúšik na zápasy Bayernu v Lige majstrov podľa klubového webu za 25 až 60 eur, Bavori sú však na pravidelné návštevy veľkoklubov a dôležité európske pohárové stretnutia na rozdiel od nováčikov medzi elitou

 
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: www.mskzilina.sk
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy