Osobnosti o vstupenkách: Je to hlavne biznis

Fanúšikovia Žiliny sú zhrozeníFanúšikovia Žiliny sú zhrození Zdroj: www.mskzilina.sk

BRATISLAVA - Historický postup futbalistov MŠK Žilina do skupinovej fázy Ligy majstrov a najmä blížiace sa domáce duely s FC Chelsea, Spartakom Moskva a Olympique Marseille vyvolali obrovský záujem priaznivcov futbalu nie iba na Považí a celom Slovensku, ale aj za hranicami krajiny.

 

Keďže kapacita zmodernizovaného štadióna pod Dubňom je v súčasnosti 10 890 miest na sedenie, do priameho predaja sa podľa posledných informácii dostane len približne 2500 vstupeniek rôznych kategórií.

 

Najlacnejšie za 50 eur sú určené majiteľom permanentiek a klubových kariet a sú do sektorov za bránkami. Kto bude chcieť fandiť z hlavnej tribúny, musí si pripraviť 150, 200 a 400 eur. Ak by na zápas MŠK Žilina - FC Chelsea chcel ísť divák nevlastniaci permanentku alebo klubovú kartu, musí počítať, že za vstupenku bude musieť zaplatiť 300, 400 alebo 600 eur. Päťtisíc lístkov si budú môcť kúpiť majitelia permanentiek alebo klubových kariet, tisíc dostane tábor súpera, tisíc predstavitelia MŠK Žilina a tisíc lístkov je určených pre zástupcov Európskej futbalovej únie.

 

"Futbal je dnes biznis. Žilinský klub financuje majiteľ a je v jeho kompetencii, aké určí vstupné. Ja do toho nemám čo hovoriť, lebo mňa doteraz nezaujímalo, aké vysoké je vstupné na zápasy základnej skupiny Ligy majstrov. To sú veci, ktoré musia riešiť funkcionári, nie tréneri," reagoval hlavný kouč MFK Ružomberok Ladislav Jurkemik, ktorý v minulosti pôsobil aj na trénerskej lavičke pod Dubňom. 

 

Podľa neho Žilinčania si určite dopredu zistili, že aj pri takom vstupnom vypredajú štadión, a preto sa tak rozhodli. "Klub musí predsa z niečoho žiť. Musí platiť hráčov, musí financovať svoje účinkovanie na domácej i zahraničnej futbalovej scéne, modernizovať štadión a podobne. Dnes vám na Slovensku nikto nedá peniaze na ligový futbal len tak z ničoho. Financie na existenciu si musíte zháňať, kde sa len dá. Ak by futbal v Žiline financoval štát, ak by Žilinčania dostávali dotácie zo štátneho rozpočtu, potom by sme sa mohli zamýšľať nad tým, či je vstupenka na Ligu majstrov za 200 alebo 300 eur drahá alebo nie. Ale keď majiteľ sám financuje Žilinu, tak vstupné môže určiť také, aké chce. Je to jeho súkromná vec. Nakoniec, počul som, že záujem o Ligu majstrov v Žiline a na Slovensku vysoko prekračuje kapacitné možnosti žilinského štadióna. Tak si myslím, že v Žiline bude opäť plný dom. Aj napriek tomu, že vstupenky stoja toľko, koľko stoja," skonštatoval tréner Ružomberka Ladislav Jurkemik. 

 

Bývalý hlavný tréner MŠK Žilina Milan Lešický, ktorý "zeleno-žltých" v auguste 2003 proti Chelsea viedol, na tému vstupeniek zareagoval: "Výšku vstupného na domáce zápasy MŠK Žilina v Lige majstrov som ešte nepoznal, ale ak sa pohybujú v tých reláciách, ktoré boli zverejnené v tlači, tak by ma zaujímalo, či budú mať nejakú zľavu tí verní vlajkonosiči, ktorí s mužstvom už roky chodia na zápasy doma i vonku. Dostanú sa do hľadiska aj tí verní priaznivci, čo boli nedávno v Prahe na Letnej? Bez nich by hľadisko pod Dubňom stratilo typický kolorit a príťažlivú atmosféru. Oni sú dvanástym hráčom Žiliny. Tí na štadión jednoznačne patria. Bez nich by to nebolo ono," zdôraznil bývalý tréner Žiliny, Nitry, Trnavy, Púchova a slovenskej "dvadsaťjednotky" a pokračoval: "Na druhej strane, pokiaľ ide o obchodnú politiku Žiliny, bezvýhradne dôverujem majiteľovi Jozefovi Antošíkovi, lebo ho veľmi dobre poznám. Neverím tomu, že by si stratégiu s výškou vstupného veľmi dobre dopredu nepremyslel. On je majiteľom klubu, do ktorého už investoval veľa finančných prostriedkov. Preto určite vie, čo robí. On nie je sponzor či podnikateľ, ktorý do futbalu prichádza a po niekoľkých sezónach, keď ho omrzí, z neho odchádza. On v žilinskom futbale funguje už dlhé roky. Ak svoju filozofiu okolo predaja vstupeniek sústredil do jednej myšlienky a určil takéto vstupné, vie, prečo to robí. Ja mu plne dôverujem. Napokon, výška vstupného na skupinovú fázu Ligy majstrov je výhradne vecou majiteľa klubu." 

 

So starším trénerským kolegom súhlasil aj Stanislav Griga, ktorý priznal, že pre obyčajných priaznivcov je výška vstupného nepríjemným prekvapením, ale ak majiteľ klubu usúdil, že hľadisko vypredá aj pri takom vysokom vstupnom, tak je to výsostne jeho vec.

 

"Keď majú zistené, že štadión bude vypredaný, tak určili vstupné, aké určili. Ale neviem, či mne ako trénerovi iného futbalového klubu prináleží vyjadrovať sa k týmto veciam. Skôr si myslím, že nie. Vstupné je plne v kompetencii funkcionárov a majiteľa Žiliny. A ja to rešpektujem. To je všetko, čo k tomu môžem povedať," reagoval hlavný tréner FK Senica Stanislav Griga, ktorý v Žiline začínal nie iba s futbalom, ale aj s trénovaním.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: www.mskzilina.sk
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy