Moravcová zvažuje OH 2012, súhlasí so zákazom skafandrov

Martina MoravcováMartina Moravcová Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Šesťnásobná slovenská Športovkyňa roka Martina Moravcová (34) odcestuje v nedeľu do Dubaja na majstrovstvá sveta v krátkom bazéne. Mamička polročnej Karolínky, ktorú berie so sebou v rámci trojgeneračnej rodinnej výpravy aj s mamou Darinou ako osvedčenou opatrovateľkou, sa budúci štvrtok zúčastní na zasadnutí komisie športovcov Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA).

 

Moravcová sa stala členkou komisie športovcov FINA vlani 29. júla počas MS v dlhom bazéne v Ríme, kde zároveň absolvovala svoj zatiaľ posledný štart na niektorom z vrcholných podujatí. Na rokovaní komisie sa premiérovo zúčastnila koncom októbra 2009 vo švajčiarskom Lausanne. Najúspešnejšia slovenská plavkyňa v histórii sa predvlani v Pekingu i počas OH 2000 v Sydney neúspešne pokúšala dostať do komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru.

 

Piešťanská rodáčka zverejnila vlani 16. decembra počas slávnostného vyhlasovania výsledkov tradičnej výročnej domácej športovej ankety svoje tehotenstvo, ale už v tom období nevylúčila prípadný návrat do súťažného diania. Platí to stále.

 

"Zatiaľ to v podstate nemám nejako jednoznačne určené. Približne v lete 2011 sa rozhodnem, čo ďalej. Či sa do toho ešte pustím naplno, alebo nie. Uvidím, ako pôjde intenzívny tréning skĺbiť s potrebami ´malej´. Keď ju nemá kto postrážiť, tak sa to jednoducho nedá. V Dallase mi s ňou pomáha švagriná, keď má práve voľno, ale tá moja príprava je nepravidelná. Vo vode som približne trikrát do týždňa, je to len také zahrievacie obdobie," povedala Martina Moravcová, ktorá pricestovala z USA na Slovensko 29. novembra a zatiaľ nevie, či tu bude aj sviatkovať: "Ešte to riešime. Momentálne to vyzerá tak, že 23. decembra odletíme nazad do Ameriky."

 

Držiteľka dvoch strieborných medailí z OH 2000 v Sydney Moravcová výhľadovo upriamuje svoju pozornosť na londýnske olympijské hry 2012. Podľa čerstvých informácií sa na ne chystá aj americká veteránka Dara Torresová. Pre obe by išlo o šiestu účasť pod piatimi kruhmi, zrejme rekordnú pre plavecké odvetvie: "Nemám to nejako oficiálne potvrdené či vypátrané, ale tuším som to niekde čítala práve v súvislosti s Torresovou, keď oznámila svoju ambíciu štartovať v Londýne. Päť účastí na olympijských hrách má viacero plavcov."

 

Autorka 205 slovenských rekordov kedysi označila dvojročnú éru používania celotelových plaviek zo syntetických materiálov za obdobie technologického dopingu. Po roku návratu k textilu podotkla: "Podľa mňa FINA urobila správne rozhodnutie. Tie výkony boli neprirodzené. Plávanie prestalo byť iba o schopnostiach športovcov, hoci práve v tom by mala spočívať jeho podstata na rozdiel od odvetví, v ktorých záleží aj na technike - napríklad v motorizme. ´Skafandríky´ boli totálnym nonsensom. Otravovali život, pretože nasúkať sa do nich trvalo trištvrte hodiny, predražovali náš šport a navodzovali nerovnosť šancí. Nie každý si ich totiž mohol dovoliť kupovať a po dvoch - troch použitiach hádzať do koša. Vyvolení teda mali výhodu. Samozrejme, špekulovalo sa, čo s tými dosiahnutými časmi, či ich ponechať v platnosti. Niektorí si vedú aj podrobné štatistiky s prihliadnutím na staršie výkony z prvého textilného obdobia a tie terajšie už sú lepšie. Vývoj teda ide dopredu, ale chvíľu potrvá, kým sa začnú prekonávať aj tie ´skafandrové´ časy."

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články