VIDEO Finále klubových MS pre Inter Miláno

Futbalisti InteruFutbalisti Interu Zdroj: SITA

ABÚ ZABÍ - Víťazom majstrovstiev sveta futbalových klubov FIFA sa stal favorizovaný Inter Miláno, ktorý v sobotňajšom finále zdolal prekvapenie turnaja, konžské mužstvo TP Mazembe, presvedčivo 3:0 (2:0).S

Skóre duelu otvoril v 13. min Goran Pandev, o štyri minúty neskôr zvýšil na 2:0 Samuel Eto'o a v 85. min uzavrel gólový účet duelu Jonathan Biabiany. Ide už o štvrtý úspech európskeho tímu na tomto podujatí v rade, z pohľadu Internazionale to je tretí úspech na globálnom šampionáte.

Predošlé dve víťazstvá (1964 a 1965) sa datujú ešte do obdobia, keď sa turnaj konal pod názvom Interkontinentálny pohár a išlo o meranie síl víťaza najprestížnejšej európskej pohárovej súťaže s aktuálnym šampiónom juhoamerického Copa Libertadores.

Taliansky gigant mal od úvodných minút viac z hry. Čakanie na prvý gól ukončil v 13. min kapitán macedónskej reprezentácie Goran Pandev, ktorému pozíciu pripravil Samuel Eto'o. Podľa zápisu domáce mužstvo sa však nechcelo zmieriť s úlohou outsidera a krátko po inkasovaní zatlačilo Inter v jeho šestnástke, no vyrovnanie a ani strela na bránku z toho neboli. Naopak, na 2:0 zvýšil v 17. min Eto'o, ktorý sa presadil prízemnou strelou z hranice pokutového územia po prihrávke agilného Pandeva. V 25. min sa na brankára Kidiabu rútil osamotený Diego Milito, nedokázal však svoj nájazd zakončiť gólom. V 33. min sa konžské mužstvo dožadovalo odpískania pokutového kopu, ale rozhodcovia nevyhodnotili spornú situáciu ako faul jedného z obrancov Interu. Diego Milito sa nepresadil ani vo svojej druhej vyloženej príležitosti, keď v 42. min reflexívne zachránil Kidiaba. V závere prvého dejstva sa do strely Kaluyituku obetavo vrhol Iván Córdoba.

P
o zmene strán sa africké mužstvo snažilo čo najskôr streliť kontaktný gól, jeho hráčom sa však nepodarilo presadiť cez koncentrovanú obranu „nerazzurri“. Viackrát spoľahlivo zasiahol strážca milánskej svätyne Júlio César. V 60. min nastrelil obranca Interu Maicon z ostrého uhla žrď. V 75. min Mazembe už druhýkrát žiadalo udelenie výhody kopať penaltu, aj v tomto prípade však zostala píšťalka hlavného arbitra nemá. O tri minúty neskôr bol Eto'o opäť blízko ku gólu, tvrdú strelu z jeho kopačky však dokázal gólman Kidiaba vyraziť. V 85. min uzavrel gólový účet finálového duelu striedajúci Biabiany.

Výsledok sobotňajšieho finálového stretnutia na futbalových MS klubov FIFA v Abú Zabí v SAE:

TP Mazembe (DR Kongo) - Inter Miláno (Tal.) 0:3 (0:2)

Góly: 13. Pandev, 17. Eto'o, 85. Biabiany

Mazembe: Kidiaba - Nkulukuta, Kimwaki, Mihayo, Kasusula - Ekanga, Bedi, Kasongo (46. Kanda) - Kabangu, Kaluyituka (89. Ndonga), Singuluma