Slovenská curlingová rarita: Súrodenci Pitoňákovci

Bratia Pitoňákovci
Bratia Pitoňákovci

POPRAD - V čase, keď väčšina slovenskej populácie každoročne zasadá k štedrovečernému stolu, v Poprade máva zraz kompletný národný curlingový tím. V prípade bratského kvarteta Pitoňákovcov však vo sviatočnom čase nejde o plnenie žiadnych reprezentačných povinností, ale o príjemné rodinné stretnutie v rodičovskom byte s troma hlavnými bodmi programu - oslavovať, oslavovať a oslavovať.

 

A tento rok bolo naozaj čo, s tradičným vianočným motívom sa snúbili dozvuky nedávneho historického úspechu štvorlístka Pavla, Františka, Petra a Tomáša na európskom šampionáte a radostné očakávanie rozšírenia rodinného klanu, ktoré by malo prísť v Novom roku.      

 

"Po návrate z dejiska ME vo švajčiarskom Champery sme sa všetci hneď rozlietali do práce, predsa len desať dní na šampionáte nám narobilo veľa restov. Takže teraz sme sa u našich mohli pokojne stretnúť a dobre náš úspech v podobe 4. priečky v B-divízii osláviť. Všetci bývame pomerne blízko pri rodičoch, len brat Pavol cestoval s rodinou z Bratislavy," prezradil František Pitoňák.

 

Curling pritom nie je pri štedrovečernom stole iba mužskou témou, všetky manželky, respektíve partnerka bratov si curling odskúšali a Petra a Vladimíra dokonca hrajú za CC Poprad. Curlingový klan bývalého trénera otca Františka má už dve možné pokračovateľky.

 

"V novom roku by mal prísť na svet už aj prvý vnuk, takže starý otec bude mať znova radosť," doplnil František.     

 

Mama Pitoňáková to mala mať s predvianočným upratovaním značne uľahčené, keďže do jej domácnosti zavítal 14. najlepší tím "zametačov" starého kontinentu. "Samozrejme, že úlohy sme rozdelili, my poznáme svoje poslanie, mama pečie a otec to všetko ako tréner diriguje," zo žartu prehodil František, ktorého s celou veľkou rodinou čakala na Vianoce aj tradičná návšteva polnočnej omše a neskôr aj stolnotenisový turnaj.

 

Bratia už niekoľko rokov v ľadovom svete kameňov a endov pútali pozornosť svojím pokrvným putom. "V tomto športe je náš zjav naozaj raritou. Všetci nás na šampionáte poznali ako 'to bratské kvarteto', no nás veľmi teší, že v Champery sme sa o pozornosť postarali aj výsledkami. Išli sme od jedného víťazstva k druhému, každého sme prekvapovali a zrazu sme sa ocitli v semifinále - na prahu postupu do A-divízie," poznamenala jedna z hlavných organizátorských duší slovenského curlingu, ktorú však rozhodujúca prehra s Írskom (2:8) príliš nemrzela: "Za Írsko nastúpilo družstvo takmer kompletne obsadené rodákmi zo Škótska - teda kolísky a svetovej veľmoci tohto športu. Ak by sa nám podarilo vyhrať, bola by to už naozaj obrovská senzácia."      

 

Za nečakaný postup do semifinále museli súrodenci ale zaplatiť zrušením príjemného spestrenia na šampionáte. "Do Champery sme vyrážali plne naložení lyžiarskym výstrojom, lebo toto alpské stredisko má asi 650 kilometrami zjazdoviek. Na šampionát sme išli s cieľom zachrániť sa, no zrazu bolo semifinále na svete a my sme namiesto stredy končili až v piatok. Takže z lyžovačky nebolo nič a nedotknutý výstroj sme si odviezli domov," priznal František Pitoňák.


Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA