VIDEO St. Louis prehralo s Tampou, štyri body Stamkosa

McClementa bráni Stamkos, sleduje ich LecavalierMcClementa bráni Stamkos, sleduje ich Lecavalier Zdroj: SITA

NEW YORK - Kanadský hokejista Steven Stamkos z Tampy Bay sa vďaka štvorbodovému zápisu v nedeľňajšom zápase NHL proti St. Louis vrátil na čelo tabuľky kanadského bodovania.

Center bol pri všetkých štyroch góloch Lightning pri víťazstve 4:3, ktoré zariadil 7 sekúnd pred koncom predĺženia Vincent Lecavalier. Stamkos v 19. min otvoril skóre, čo bol jeho 40. gól v tejto sezóne, a potom trikrát asistoval, čím sa dostal na hranicu 72 kanadských bodov (40+32) a predstihol v produktivite Daniela Sedina z Vancouveru.

"Predchádzajúci zápas proti Washingtonu mi príliš nevyšiel, dnes som chcel veľmi pomôcť mužstvu k víťazstvu. Nebolo to však iba o mne, o dva body sa zaslúžil celý tím," povedal pre NHL.com Stamkos.

Lightnings sú v tabuľke celej ligy na 3. mieste so 71 bodmi za Vancouverom a Philadelphiou a vedú Juhovýchodnú divíziu. Slovenský brankár St. Louis Jaroslav Halák pre zdravotné problémy na zápasovej súpiske chýbal.

Washington si v piatok poradil s Tampou a v nedeľu so zraneniami zdecimovaným Pittsburghom po výsledku 3:0. Prvou hviezdou zápasu sa stal brankár Michal Neuvirth, ktorý dosiahol druhý shutout sezóny i kariéry. Neuvirth chytal za Capitals prvýkrát od 18. januára a kryl 22 pokusov. Pittsburgh nastúpil už trinástykrát v rade bez kapitána Sidneyho Crosbyho a navyše mu chýbal aj Jevgenij Malkin. V zápase dostal nepríjemný zásah pukom do hlavy ešte v prvej tretine obranca Capitals Mike Green, ktorý musel predčasne odstúpiť. Po skončení duelu sa hovorilo aj o škaredom zákroku Matta Cooka z Penguins na koleno Alexandra Ovečkina, ktorý sa odohral v 43. min. Cooke dostal menší trest za podrazenie, Ovečkin musel niekoľkokrát nohu poriadne ohnúť, aby sa presvedčil, že je všetko v poriadku.

"Iba som sa snažil získať puk a zrazili sme sa," bránil sa Cooke, ktorý mal v zápase s Ovečkinom rovnako ako s Jeffom Schultzom a Nicklasom Bäckströmom aj ďalšie konflikty.

"To je Matt Cooke. Treba niečo dodávať? Nebolo to prvýkrát, čo predviedol toto rodeo. Robí to pravidelne a komukoľvek. A potom ide za rozhodcom a pýta sa, čo zlé urobil. Sám však dobre vie, čo spravil," zlostil sa podľa NHL.com po zápase tréner Bruce Boudreau.

"Je to jeho štýl hry. Je to OK," reagoval Ovečkin.

Brankár Martin Brodeur síce proti rodnému Montrealu odchytal len prvú tretinu, po ktorej musel zo zápasu pre zranenie pravého kolena odstúpiť, aj tak si napokon pripísal víťazstvo. Keďže jeho spoluhráči dali na ľade súpera za úvodných dvadsať minút dva góly a v celom dueli New Jersey inkasovalo len raz, Brodeurovi pribudol do štatistík víťazný zápas, proti Montrealu už štyridsiaty v kariére.

"Johan Hedberg v bránke odviedol počas dvoch tretín veľmi dobrú prácu a udržal víťazstvo pre mňa. V posledných zápasoch sa neustále zlepšujeme a ukázal to aj tento duel," uviedol Brodeur.

Devils v ostatných dvanástich stretnutiach prehrali len trikrát, z toho dvakrát po predĺžení či samostatných nájazdoch. Dva góly v súboji zaznamenal Iľja Kovaľčuk, ktorý sa po zbabranom úvode sezóny pomaly rozbieha.

Washington - Pittsburgh 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly: 19. Laich (Erskine, M. Perreault), 24. Marcus Johansson (Schultz), 60. Knuble (Hendricks)
Vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše: Steckel - Wallace na 5 min za bitku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 24:22, brankári: Neuvirth - M. Fleury. Diváci: 18 398.

Montreal - New Jersey 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Góly: 27. Subban (Gomez, Pacioretty) - 2. Zubrus, 5. Kovaľčuk (C. White, Zajac), 24. Zajac (Volčenkov), 59. Kovaľčuk (Zajac)
Vylúčení: 2:1 na 2 na 2 min, navyše: Gomez (NJ) na 10 min za nešp. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:30, brankári: Price - Martin Brodeur (21. Hedberg). Diváci: 21 273.

Tampa Bay - St. Louis 4:3 po predĺžení (1:0, 2:3, 0:0 - 1:0)
Góly: 19. Stamkos (B. Clark, St. Louis), 23. Moore (Stamkos, M. Bergeron), 34. Downie (Stamkos, St. Louis), 65. Lecavalier (M. Bergeron, Stamkos) - 21. Berglund (Steen, Oshie), 32. Backes (Steen, D'Agostini), 34. Nikitin (McClement)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 40:32, brankári: Ellis - Conklin. Diváci: 14 896.

• Zdroj: SITA, TASR, nhl.com