Slováci v Luxembursku: Jendrišek aj Kucka v dobrej nálade

Juraj Kucka v zápase s Macedónskom
Juraj Kucka v zápase s Macedónskom

LUXEMBURG - Slovenskí futbaloví reprezentanti prakticky počas celého pondelka postupne prichádzali do Luxemburgu, dejiska stredajšieho prípravného zápasu proti domácemu tímu. Podvečer mal trénerský tandem Vladimír Weiss - Michal Hipp k dispozícii už šestnásť z osemnástich nominovaných hráčov.

 

Chýbali len stopér Liverpoolu Martin Škrtel a defenzívny univerzál Mário Pečalka, ktorý sa práve v pondelok podrobil v izraelskom Tel Avive zdravotným testom a s miestnym prvoligovým klubom Hapoel rokoval o kontrakte. Do Luxemburska by mal pricestovať v utorok.

 

"Šestnásť hráčov, ktorí sú v Luxembursku, absolvovalo už aj spoločný obed. Martin Škrtel mal drobné problémy s letmi, ale už je na ceste a mal by stihnúť aj večerný tréning. On je zároveň jediným hráčom, ktorí má menšie zdravotné ťažkosti. Po príchode sa naňho pozrú lekári a posúdia jeho stav. Nikto z ostatných hráčov sa na nič nesťažoval. Pečalka pricestuje do Luxemburska v utorok," povedal riaditeľ oddelenia komunikácie a PR Slovenského futbalového zväzu Juraj Čurný.

 

Jediným nováčikom v 18-člennom kádri je brankár škótskeho Hearts Marián Kello, ktorý má v tejto sezóne oslnivú formu a drží svoj tím v hre o majstrovský titul.

 

"V prvom rade budem chcieť dokázať, že do národného tímu patrím. Budem sa snažiť využiť túto príležitosť. Chcem sa zoznámiť s hráčmi, ktorých ešte nepoznám. Verím, že sa v reprezentácii rýchlo udomácnim. Chcem sa pobiť o svoju pozíciu v tíme. Verím vo viacero štartov v reprezentácii a v to, že dokážem tímu pomôcť," povedal odchovanec košickej brankárskej školy.

 

Svoj prvý štart v seniorskej reprezentácii si môže pripísať aj útočník holandského ADO Den Haag František Kubík. Bývalý hráč Prievidze a Trenčína síce figuroval v nominácii aj v novembrovom zápase proti Bosne a Hercegovine, z hry ho však vtedy vyradilo zranenie.

 

V oveľa lepšej nálade ako počas uplynulej jesene pricestoval na pondelňajší zraz útočník Erik Jendrišek, ktorý počas zimného prestupového obdobia zmenil dres a zo Schalke 04 sa presťahoval do SC Freiburg.

 

"Všetko chce svoj čas. Pol roka som stagnoval, preto teraz nemôžem čakať, že budem hneď hrávať vo Freiburgu celé zápasy. Ale už som párkrát nastúpil, a to je dôležité. Dúfam, že sa mi podarí to celé prekonať a na jar budem dostávať oveľa viac príležitostí ako v doterajšom priebehu sezóny," povedal pred stredajším duelom a krátko sa ešte vrátil ku svojej neúspešnej polročnej anabáze v Schalke: "Keď som podpisoval zmluvu, nevedel som ešte, že sa Schalke stane vicemajstrom a v lete kúpi Raúla a Huntelaara. Po príchode takých kvalitných útočníkov by málokto hrával. Treba to podľa mňa brať objektívne. Na druhej strane si myslím, že aj keď som nenastupoval, bolo pre mňa pôsobenie v Gelsenkirchene užitočné."

 

"Určite nie je jednoduché hrať proti mužstvu, ktoré stojí s desiatimi hráčmi vo vlastnej šestnástke a urputne sa bráni. Takéto súboje do plných bývajú niekedy zradné. Luxembursko sa s nami určite nebude púšťať do otvorenej hry, rovnako ako by sme my nemohli hrať hore-dolu napríklad s Anglickom. Tak to jednoducho je," vyhlásil Erik Jendrišek.

 

Po zimnom prestupe zo Sparty Praha pricestoval v dobrej nálade Juraj Kucka. V FC Janov sa mu darí a ešte ani raz nechýbal v základnej zostave svojho nového zamestnávateľa.

 

"Svoj pobyt v Taliansku hodnotím veľmi pozitívne. Pomaličky sa už zoznamujem s prostredím, herným systémom aj spoluhráčmi. Hrávam pravidelne, takže z tohto pohľadu je to super. Som rád, že som opäť dostal aj dôveru reprezentačného trénera, tešil som sa, že opäť uvidím chalanov. Po dlhšom čase sme sa mali opäť možnosť stretnúť, hoci len na jeden zápas. Aj ten je však dôležitý, pred kvalifikačnými duelmi sa môžeme ešte viac zohrať a vyskúšať si viaceré varianty," povedal Kucka.

 

Najbližšieho súpera príliš nepozná. "Neviem, akým spôsobom hrajú, ale asi to bude podobný štýl ako Andorra, teda s dôrazom na defenzívu. Pre nás bude dôležité, aby sme uhrali dobrý výsledok, pretože napríklad remíza v Luxembursku by nám pred kvalifikačnými zápasmi na pohode rozhodne nepridala," vyhlásil bývalý hráč Podbrezovej, Ružomberka a Sparty.

 

Kuckovým najväčším problémom v Janove zostáva neznalosť taliančiny, na odstránení tohto nedostatku však intenzívne pracuje. "Je to také zvláštne. Spoluhráči by sa so mnou aj porozprávali, ale vedia, že zatiaľ neovládam jazyk. Takmer každý deň však chodím na doučovanie, spoločne s priateľkou si potom zvykneme doma opakovať slovíčka. Verím, že čo najskôr si už budem môcť pokecať aj v kabíne," dodal Juraj Kucka.

 

Slovenskí futbaloví reprezentanti absolvujú v pondelok večer od 18.00 h tréning. V utorok majú potom na programe ďalšiu tréningovú jednotku v rovnakom čase a v stredu od 20.15 h sa uskutoční prípravný duel. Hlavným arbitrom stretnutia proti Luxembursku, ktoré v priamom prenose odvysiela televízny kanál Digi Sport, bude Francúz Olivier Thual.


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA