Tittel rokoval s Hašekom, spoločnú ligu nezavrhli

Dušan TittelDušan Tittel Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Nový prezident Únie ligových klubov Dušan Tittel vníma projekt česko-slovenskej futbalovej súťaže predovšetkým ako dobrú víziu, ktorá by po jej uvedení do praxe mohla výrazne pomôcť ako českému, tak aj slovenskému futbalu. Vysvetlil aj dôvod, prečo sa v tejto téme ako bývalý špičkový futbalista, československý a slovenský reprezentant a dlhoročný funkcionár angažuje.

 

"Vo štvrtok 17. februára sme spolu s členmi výkonného výboru ÚLK Ivanom Nemečkayom a Petrom Kašparom a Vladimírom Weissom mali stretnutie s prezidentom ČMFS Ivanom Hašekom. Podnetom k našim minulotýždňovým rozhovorom boli aj správy v médiách, že vraj česká strana nechce spoločnú súťaž," uviedol Tittel. "Keďže prezident ČMFS Ivan Hašek je môj bývalý spoluhráč z československej reprezentácie, dvere k nemu mám otvorenejšie a naše stretnutia sú srdečnejšie. My sa spolu môžeme baviť nie iba v oficiálnej polohe, ale aj v tej neoficiálnej. Opäť sme sa zhodli na tom, že každý futbalista, ktorý zažil niekdajšiu spoločnú federálnu súťaž, tak nepovie, že je proti československej súťaži. Práve naopak. Tak isto aj Ivan Hašek, ktorý bude veľmi rád, keď sa táto smelá myšlienka stane skutočnosťou," zdôraznil Dušan Tittel.

 

Prvý muž ÚLK tiež privítal fakt, že súhlasné stanovisko s týmto nápadom vyslovila aj Únia českých futbalových trénerov spoločne s Úniou slovenských trénerov. Aj oni vytvorili spomínanému projektu zelenú.

 

"Samozrejme, je nevyhnutné, aby sme ten projekt vypracovali do všetkých detailov. Od marketingu, pravidiel, až po otázku postupových miest do európskych pohárových súťaží. Až keď tento projekt bude urobený do najmenších detailov, budeme ho riešiť," zdôraznil odchovanec dolnokubínskeho futbalu. "Aj ja som čítal vyjadrenie českých klubov. Mal som možnosť zoznámiť sa s odmietavým stanoviskom českých klubov. Ich hlasy treba vnímať veľmi pozorne. A ich výhrady treba zároveň brať veľmi s nadhľadom," tvrdil niekdajší dlhoročný obranca a kapitán Slovana Bratislava.

 

Podľa Dušana Tittela mnohí z tých funkcionárov sa k tejto téme momentálne vyjadrujú tak, ako keby tá súťaž už mala byť zajtra. A pri tom vôbec nepoznajú základné pravidlá.

 

"Ľudia, ktorí do futbalu prišli, obrazne povedané, iba pred rokom, ťažko môžu hovoriť o projekte česko-slovenskej ligy, keď ju vôbec nezažili. Nespoznali na svojej koži jej atmosféru. Nezatracujme česko-slovenskú ligu! Berme ju ako dobrú víziu. Ja som presvedčený, že keď ten projekt bude dobrý, keď sa obom stranám podarí naplniť víziu, tak potom by to malo byť priechodné aj u tých funkcionárov, ktorí sú dnes zásadne proti," konštatoval Tittel.

 

Dušan Tittel tvrdil, že lakmusovým papierikom, ktorý by v praxi mohol overiť vzkriesenie spoločných česko-slovenských futbalových kontaktov, by mohol najskôr byť nejaký spoločný česko-slovenský pohár.


"S Ivanom Hašekom sme hovorili aj o tejto možnosti a dohodli sme sa, že budeme pracovať aj na možnosti, že by sme počas letnej prestávky urobili možno česko-slovenský pohár, respektíve, že by sme odohrali nejaký spoločný zápas. Napríklad, medzi víťazmi Českého pohára a Slovenského pohára. Tak isto aj v mládežníckych súťažiach. Prvou lastovičkou by mohli byť takéto zápasy," zdôraznil Dušan Tittel, ktorý si na pomoc zobral skúsenosti z doterajšej vzájomnej konfrontácie v rámci zimnej medzinárodnej súťaže na umelej tráve Tipsport liga. "Na zimnej súťaži Tipsport liga sa slovenskí účastníci vo vzájomnej konfrontácii vôbec nestrácajú, práve naopak. Každý rok hráme finále a minulý rok Žilina vyhrala celý turnaj Preto som presvedčený, že my sa tej konfrontácie nemusíme báť, len aby ten projekt bol dobrý," pripomenul šéf ÚLK a pokračoval: "Podľa mňa treba chápať aj negatívne hlasy z českej strany. Ozývajú sa najmä tie mužstvá, ktoré sú na spodku tabuľky a majú obavy, že by sa do toho projektu nedostali. Takže nebuďme teraz ani za, ani proti. Počkajme si, lebo na celom projekte treba ešte veľa robiť - a treba ho zosúladiť s požiadavkami UEFA. Keď ten projekt bude hotový po všetkých stránkach, potom sa budeme k tejto súťaži vyjadrovať ako kompetentní ľudia. Dovtedy všetci na nápade budeme intenzívne pracovať."

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy