Slovenky zdolali Kazašky a zostávajú medzi elitou

Pozorná obrana Sloveniek, opora Tomčíková v bránePozorná obrana Sloveniek, opora Tomčíková v bráne Zdroj: internet

WINTERTUHR - Slovenské hokejové reprezentantky zvíťazili aj v druhom stretnutí o udržanie sa v elitnej skupine majstrovstiev sveta vo Švajčiarsku nad tímom Kazachstanu 2:1 po predĺžení a samostatných nájazdoch. Zverenky trénera Miroslava Karafiáta sa tak udržali v najvyššej kategórii.

Slovenky po prvej tretine prehrávali s Kazaškami 0:1, keď sa v 11. minúte gólovo presadila Galina Šuová po prihrávke Sviridovovej a Shtelmaisterovej. Kazašky mali výraznú streleckú prevahu v prvej tretine (13:5) napriek tomu, že hrali trikrát v oslabení. Slovenky okrem toho, že nevyužili tri presilovky, sa ani raz nemuseli brániť početnej prevahe súpera.

V druhej časti však výrazne zvýšili početnosť streľby a svojho súpera prestrieľali 15:6, lenže skóre sa nemenilo, a to ani po ďalších dvoch hrách v početnej prevahe. Kazašky často faulovali, ale Slovenky ponúknutú šancu nevyužili. Prvé vylúčenie v slovenskom tíme prišlo až v 49. minúte, kedy sedela na trestnej lavici Lenka Sroková za bodyček, ktorý je v ženskom hokeji zakázaný.

Kazašky však jedinú presilovku nevyužili, zato Slovenky už ďalšiu šancu áno. Pri vylúčení Olgy Potapovej vyrovnala v 54. minúte Iveta Karafiátová po spolupráci s Michaelou Matejovou - 1:1.

V päťminútovom predĺžení bojovali Kazašky ako o život, snažili sa strhnúť víťazstvo na svoju stranu, no spoľahlivá brankárka Tomčíková zlikvidovala všetkých šesť striel súperiek. Predĺženie neprinieslo rozhodnutie, a tak prišli na rad nájazdy. V nich uspeli Slovenky, rozhodujúci pokus premenila Martina Veličková a Slovenky sa tešili zo záchrany.

Kazachstan - Slovensko 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 11. Šuová - 54. Karafiátová, rozhodujúci nájazd Veličková. Rozhodovali: Sipilová (Fín.) - Schipperová-Poeterayová (Hol.), Tauriainenová (Fín.), vylúčené: 6:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

Slovensko: Tomčíková - Karafiátová, Kežmarská, Brémová, Matejová, Országhová, Gajdošová, Vargová - Kapustová, Čulíková, Čupková - Jurčová, Veličková, Pravlíková - Herichová, Džurňáková, Gápová - Miháliková, Sroková

"Zápas sa pre nás nevyvíjal priaznivo. Začali sme nervózne, opäť sa ukázalo, že posledný krok býva najťažší. Dievčatá si až príliš uvedomovali dôležitosť súboja. V prvej tretine sme urobili chybu pri striedaní, súper sa dostal do prečíslenia piatich proti trom a skóroval. Od druhej časti hry sme zlepšili najmä strelecky, v prvom dejstve sme totiž mali len minimum pokusov aj napriek našim presilovkám. V tretej tretine sme súperky valcovali. Kazašky dlho odolávali, podarilo sa nám napokon vyrovnať. V predĺžení si nikto nevypracoval šancu a rozhodli trestné strieľania. Je to veľká radosť, prežívame eufóriu. Dievčatá sa už tešia o rok na šampionát v USA," povedal po stretnutí tréner Miroslav Karafiát.