Ako sa obliecť na tenis

 Zdroj: photl.com

Tenis vznikol vo Francúzsku v 11. alebo v 12. storočí. Vtedy sa táto hra volala jeudepame (z ruky do ruky) . Hrala sa holými rukami, neskôr s rukavicami a potom sa začali používať palice. Rakety vznikli až v 16. storočí, ale hre ostal ten istý názov. V roku 1873 si Walter Clopton Wingfield patentoval hru pod názvom spharistike. Vedľajší názov bol tiež lawn tenis a v roku 1972 vznikla Medzinárodná tenisová federácia.

Tenisové oblečenie

Každý tenista by mal mať vhodné oblečenie, ktoré pozostáva z trička, šortiek, ponožiek, šiltovky a obuvi, ženy by mali mať tenisovú sukňu.
Tenisový textil je dnes vyrábaný z najmodernejších materiálov s prímesou umelých a kovových vlákien. Tieto vlákna zabezpečujú dokonalý odvod potu pri zachovaní voľného strihu.
Takéto oblečenie zaručí komfort pohodlia aj pri vysokom hernom tempe na rozdiel od nekvalitných značiek. Dôležité je vybrať si kvalitné oblečenie, pretože pri nekvalitných značkách vám môže byť teplo, môžu udržiavať pot a tým môžu vznikať aj kožné problémy.
Takéto oblečenie vám odporúčame kupovať v značkových športových predajniach alebo v predajniach, ktoré sa zaoberajú tenisom. Taktiež môžete nakupovať aj cez internet, ale kupujte len v špecializovaných overených obchodoch.
Ceny sa pohybujú rôzne v závislosti od veľkosti, pohlavia a značky. Do 100 € môžete mať kompletné tenisové oblečenie bez obuvi.

Obuv

Tenisová obuv musí byť pohodlná ale zároveň aj veľmi pevná, pružná  a odolná . Delí sa na použite v hale, na antuke a na kombinované použitie.  Ceny pre dospelých sa pohybujú v priemere od 60 -130 € za kvalitnú obuv. Neodporúčame nekvalitnú obuv pretože sa môže rýchlo zničiť a nemusí byť pohodlná, čím môže spôsobiť otlaky ale aj iné poranenia.

Tenisové rakety

Rám rakety by mal byť vyrobený z jedného kusu, nie z dvoch a z grafitu. To je zlatý štandard.  Hmotnosť rakety je dôležitým faktorom. Najľahšie majú 260 gramov a odporúčajú sa ženám alebo ľudom, ktorí majú zdravotné komplikácie s ramenom alebo s lakťom. Rakety s hmotnosťou 285 gramov a sú určené pre širokú skupinu ľudí. 300 gramové rakety používajú hlavne profesionálni hráči.
Ďalším dôležitým kritériom pri výbere rakety je veľkosť hlavy rakety. Štandardná veľkosť je od 100 do 105 cm. Čím väčšia hlava, tým väčšia plocha na úder a väčšia šanca, že loptu trafíte,  ale tým menšia úderová presnosť. Čím menšia hlava tým je úderová presnosť zase väčšia.
Každý výrobca patentuje rakety rôznymi technologickými vylepšeniami ktoré vám pomôžu hrať. A neplatí to, že čím je raketa drahšia, tým je aj lepšia. Závisí od hráča ako vie hrať. Ceny sa pohybujú od 70 do 400 €. Stredná trieda pri raketách je približne medzi 130 – 260 €. Značky rakiet: Babolat, Dunlop, Fischer, Head, Prince, Tecnifibre, Wilson, Yonex.


Pár riadkov na záver

Dúfame, že vám článok pomohol s výberom tenisového príslušenstva a tento šport vyskúšate. Nezabudnite pred hrou na rozcvičku. Trochu sa zohriať a ponaťahovať si raketou svaly, aby sa vám niečo pri hre nestalo. Hru samotnú si popíšeme v nasledujúcom článku.

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Photl.com
  • Zdroj: DR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy