Tenis je loptová hra pre 2 alebo 4 hráčov. Hra s 2 hráčmi sa nazýva dvojhra a so 4 hráčmi štvorhra. Tenis sa hrá na tenisovom kurte, ktorý sa nazýva aj hrací dvorec. Oficiálne je 23,77 metrov dlhý 8.23 metrov široký pre dvojhru a pre štvorhru je široký 10,97 m. Sieť má v strede kurtu pokrývať celú šírku kurtu.

Tie najbežnejšie sú :

1. antuka -  najpomalší povrch, loptička po odrazení má vyšší odraz ale pomalú rýchlosť, používa sa červená a zelená antuka.
  2. tráva – najrýchlejší povrch. loptička má nízky odraz a vysokú rýchlosť
  3. tvrdý povrch (betón, asfalt) – loptička má rýchly a nízky odraz

Čiary, ktoré označujú šírku kurtu sa nazývajú základné a tie ktoré označujú dĺžku sa nazývajú bočné čiary. Tie sa ďalej delia na dvojhrové a štvorhrové. Miesto medzi dvojhrovými a štvorhrovými čiarami sa v dvojhre považuje za out. Čiary, ktoré rozdeľujú hráčovu polovicu kurtu po šírke sa nazývajú čiary podania. Tento priestor na podanie je  ešte predelený stredovou čiarou.

Údery

• Podanie – podaním sa začína hra. Hráč vyhodí loptičku do vzduchu a udrie ju raketou tak, aby krížom smerovala do poľa podania.
  • Forhend (forehand) – jednoručný úder, hrá sa vtedy keď loptička smeruje na stranu na ktorej držíme raketu.
  • Bekhend (backhand) – môže byť jednoručný alebo obojručný a hrá sa vtedy, keď loptička smeruje na opačnú stranu ako na ktorej držíme raketu
  • Volej – úder pri ktorom hráč udrie loptičku ešte predtým než dopadne na zem. Zvykne sa hrať keď loptička smeruje priamo na telo hráča
  • Lob – úder pri ktorom loptička preletí súpera. Zvykne sa hrať, keď je súper blízko pri sieti.
  • Drop shot – úder pri ktorom loptička dopadne tesne za sieť na súperovu polovicu. Tieto údery sa zvyknú zahrávať čo najviac točené.
  • Smeč – hráč udiera loptičku nad hlavou a väčšinou končí ako víťazný úder

Pravidlá a počítanie bodov

Zápas sa hrá na dva alebo 3 víťazné sety. Set vyhráva hráč ktorý získa minimálne 6 hier (gemov) a súper musí mať o 2 hry menej. Každá hra sa delí na výmeny, pričom každá začína podaním.

• loptička sa dotkne stropu ak sa hrá v hale

Prvé dve výmeny sa hodnotia 15 bodmi čiže to môže vyzerať takto : 15-0, 30-0 . Tretia výmena sa hodnotí 10 bodmi, čiže : 40-0. Ak nastane stav 40-40 nastáva zhoda. Ak pri takomto stave hráč vyhrá výmenu tak získava výhodu. Pokiaľ vyhrá ďalšiu výmenu tak získava hru (gem). Hráč jednoducho musí vyhrať o 2 výmeny.

V prípade stavu 6-6 na gemy nastáva tie-break. Tu sa boduje iba po jednom bode. Zvíťazí hráč ktorý dosiahne 7 bodov a súper musí mať o 2 body menej.

Hráči sa môžu ľubovoľne pohybovať po kurte a aj mimo neho. Loptičku však musia zahrať iba do určeného priestoru inak sa jedná o out. Ak sa loptička pri výmene alebo podaní dotkne nejakou svojou časťou ľubovoľnej čiary, vtedy sa nejedná o out.

Výmena začína podaním, ktoré smeruje vždy z pravej strany kurtu na ľavú. Po úvodnej výmene sa podáva z ľavej strany na pravú a tak sa to strieda. Ak pri prvom podaní hráč nezahrá loptičku podľa pravidiel, nastáva druhé podanie. Ak sa mu ani to nepodarí, je to dvojchyba a súper získa výmenu. Podávajúci musí byť pri podaní za základnou čiarou inak sa jedná o prešľap. Musí sa podávať krížom. Ak súper nie je schopný vrátiť loptičku z podania a nedotkne sa loptičky raketou, toto sa nazýva Eso.

• Breakball- nastáva vtedy keď podávajúci hráč prehrou nasledujúcej výmeny prehrá svoje podanie. Breakballov môže mať viac po sebe, no maximálne 3.
  • Gameball – ak hráč pri vlastnom podaní môže vyhraním nasledujúcej výmeny ukončiť gem vo svoj prospech.
  • Setball – ak hráč môže získať výhrou výmeny celý set.
  • Matchball – ak hráč výhrou nasledujúcej výmety môže vyhrať celý zápas.

Štvorhra

Pri štvorhre sa poradie podania stanoví na začiatku každého takto : Dvojica ktorá má podávať v prvej hre každého setu sa dohodne, kto bude podávať a dvojica súperov sa rozhodne, kto bude podávať pre druhú hru.
Pri prijímaní je to podobné. Na začiatku každého setu sa dvojica dohodne, kto spomedzi spoluhráčov bude prijímať prvé podanie a tento hráč bude naďalej prijímať prvé podanie po celý set.
Loptička musí byť uderená striedavo jedným alebo druhým hráčom proti sebe hrajúcich dvojíc..

Rozhodcovia

Hlavným rozhodcom je umpírový (čítaj empajrový) rozhodca, ktorý sedí na vyvýšenej strane jednej časti kurtu. Umpírovému rozhodcovi pomáhajú čiarový rozhodcovia, ktorí určujú či loptička dopadla do hracieho poľa a taktiež určujú prešľapy hráčov. Verdikt umpírového rozhodcu je definitívny.

Keď už teraz viete tenis hrať, zadovážte si aj vhodné tenisové oblečenie.