Účastníci G-skupiny sa dohodli, Slováci začnú v Litve

Vladimír Weiss
Vladimír Weiss

BRATISLAVA - Slovenská futbalová reprezentácia odštartuje kvalifikáciu o postup na MS 2014 v Brazílii v Litve 7. septembra budúceho roka. Na zápasovom itinerári G-skupiny sa dohodli zástupcovia národných zväzov zo Slovenska, Grécka, Bosny a Hercegoviny, Lotyšska, Litvy a Lichtenštajnska počas piatkového rokovania v Bratislave.

Zopakovala sa tak situácia z roku 2008, keď bola Bratislava dejiskom termínového rokovania pred štartom kvalifikácie o postup na MS 2010. Aj vtedy došlo k dohode v priebehu jedného dňa. V prípade, že by zúčastnené strany nedospeli k dohode do stanoveného termínu, o kalendári zápasov by sa rozhodlo prostredníctvom počítača v sídle Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) v Zürichu.

 

Zverenci Vladimíra Weissa po úvodnom zápase s odohrajú 11. septembra zápas doma s Lichtenštajnskom. V októbrovom asociačnom termíne nastúpia najskôr doma proti Lotyšom a Grékom (12., resp. 16.10), následne privítajú Litvu v marci 2013. V júni budú hrať v Lichtenštajnsku (7.6.), v septembri ich potom vyzvú vo dvoch zápasoch Bosniaci najprv v Bosne (6.9.), potom doma (10.9.). Kvalifikácia vyvrcholí v októbri, keď Slováci nastúpia v Grécku (11.10) a v Lotyšsku (15.10.).

 

Tréner Vladimír Weiss priblížil, že rokovania neboli jednoduché a v jednom momente to už vyzeralo na ich krach. "Rokovanie neboli ľahké. Prebiehali takmer päť hodín. Už to vyzeralo, že sa nedohodne Bosna s Grékmi. Ale nakoniec každý urobil ústupok. Aj my, nakoľko hráme zápas v júni, ktorý sme nechceli. Ale prakticky všetky tímy sa dohodli na júnovom termíne a našli sme spoločnú reč," povedal médiám po piatkovom stretnutí na pôde SFZ. S itinerárom skupiny je kouč spokojný: "Žreb je taký, aký je a treba ho akceptovať. Hráme štyrikrát za sebou doma, čo môže byť výhoda, ak zápasy vyhráme. Z tohto pohľadu som spokojný."

 

Atmosféru rokovaní opísal aj viceprezident Slovenského futbalového zväzu pre štátnu reprezentáciu Stanislav Vencel: "Každá zo strán mala svoje predstavy, ktoré chcela naplniť. V polovici to vyzeralo tak, že sa nedohodneme a rozhodne FIFA žrebovaním. Napokon sme dosiahli kompromis, ktorý asi uspokojil každého, aj keď sme ho dorábali na poslednú chvíľu. Bolo to však produktívne. Podľa prvých reakcií si myslím, že rozlosovanie je pre nás prijateľné." 

 

Európska časť kvalifikácie sa odohrá v ôsmich šesťčlenných a jednej päťčlennej skupine. Miestenku na záverečný turnaj MS 2014 si zabezpečia víťazi skupín, o zvyšné štyri miesta sa pobije v baráži osem najlepších tímov z druhých miest, ktoré vytvoria dvojice a odohrajú dvojzápasy systémom doma - vonku.

 

Program G-skupiny:


7. septembra: Lichtenštanjsko - Bosna a Hercegovina, Litva - SLOVENSKO, Lotyšsko - Grécko

 

11. septembra: Bosna a Hercegovina - Lotyšsko, SLOVENSKO - Lichtenštajnsko, Grécko - Litva

 

12. októbra: Lichtenštajnsko - Litva, Grécko - Bosna a Hercegovina, SLOVENSKO - Lotyšsko

 

16. októbra: Lotyšsko - Lichtenštajnsko, Bosna a Hercegovina - Litva, SLOVENSKO - Grécko

 

22. marca 2013: Lichtenštajnsko - Lotyšsko, Bosna a Hercegovina - Grécko, SLOVENSKO - Litva

 

7. júna 2013: Lichtenštajnsko - SLOVENSKO, Litva - Grécko, Lotyšsko - Bosna a Hercegovina

 

6. septembra 2013: Lichtenštajnsko - Grécko, Lotyšsko - Litva, Bosna a Hercegovina - SLOVENSKO

 

10. septembra 2013: Grécko - Lotyšsko, SLOVENSKO - Bosna a Hercegovina, Litva - Lichtenštajnsko

 

11. októbra 2013: Bosna a Hercegovina - Lichtenštajnsko, Grécko - SLOVENSKO, Litva - Lotyšsko

 

15. októbra 2013: Grécko - Lichtenštanjnsko, Lotyšsko - SLOVENSKO, Litva - Bosna a Hercegovina


Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA