Legendárny Rózsavölgyi prehral boj s ťažkou chorobou

István Rózsavölgyi
István Rózsavölgyi

BUDAPEŠŤ - Niekdajší špičkový maďarský bežec na stredné trate, bronzový medailista z OH 1960 v Ríme v behu na 1500 metrov István Rózsavölgyi zomrel na následky ťažkej choroby vo veku 82 rokov. Informáciu priniesla v piatok večer maďarská agentúra MTI s odvolaním sa na najbližších zosnulého.

Bežecká legenda, ktorá vytvorila celkove sedem svetových a osem európskych rekordov na tratiach od 1000 do 2000 metrov, ako aj v zriedkavých štafetách na 4x1500 metrov a 4xmíľa, absolvovala víťazne 188 z celkového množstva 297 pretekov.

Pred OH 1956 bol čerstvý svetový rekordér na 1500 a 2000 metrov pasovaný za jedného z favoritov. Keďže bol však pretekárom vojenského klubu Honvéd Budapešť, musel v dôsledku aktuálneho diania vo vlasti obmedziť tréning a napokon nepostúpil ani do finále. Navyše prišiel o trénera i tréningového partnera, pretože Mihály Iglói i László Tábori sa rozhodli nevrátiť do Maďarska.

Skvelý bežec mohol na túto trpkú skúsenosť aspoň čiastočne zabudnúť, keď o štyri roky neskôr v rímskom finále OH na 1500 metrov vybojoval bronzovú medailu za suverénnym víťazom Herbom Elliottom z Austrálie a za neskorším európskym športovcom roka 1965 Michelom Jazym z Francúzska.

Rodák z maďarskej metropoly ukončil aktívnu športovú dráhu v roku 1962 a následne pôsobil ako tréner. V tejto funkcii sa však väčších úspechov nedočkal. Aj po odchode do dôchodku v roku 1984 sa ešte venoval trénerskej činnosti a bol odborným šéfom Olympijského tréningového tábora v Tate, kde žil.

V ostatnom období sužovali niekdajšieho strednotratiara značné zdravotné problémy, a to so srdcom i pľúcami.


Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA