Hantuchová obhájila v Pattayi, získala piaty titul

Daniela Hantuchová s víťaznou trofejouDaniela Hantuchová s víťaznou trofejou Zdroj: SITA

PATTAYA - Slovenská tenistka Daniela Hantuchová obhájila titul na turnaji WTA v thajskej Pattayi. Vo finále si ako nasadená trojka poradila so štvorkou "pavúka" Ruskou Mariou Kirilenkovou za 195 minút po trojsetovej bitke 6:7 (4), 6:3 a 6:3. Hantuchová si pripísala na konto piatu singlovú trofej na okruhu WTA. V rokoch 2002 a 2007 triumfovala v kalifornskom Indian Wells, na jeseň 2007 nenašla premožiteľku v rakúskom Linzi.

Slovenka v predchádzajúcich štyroch zápasoch na tomto turnaji strávila na kurte menej ako 6 hodín, Ruska viac než 9,5 hodiny. Hantuchová si odnáša z rezortu Dusit 200 bodov do hodnotenia a šek na 37 000 dolárov, zdolanej patrí 200 bodov a 19 100 dolárov. V bilancii proti Kirilenkovej (26. v renkingu) upravila na 5:2.

Hantuchovej nevyšiel úvod zápasu, keď hneď v úvodnom geme stratila svoje podanie a Ruska sa po potvrdení brejku ujala vedenia 2:0. Kirilenková na začiatku duelu umne menila rytmus hry, mala dobrú dĺžku úderov. Hantuchová v ďalších minútach pridala na agresicvite a v šiestom i ôsmom geme mala k dispozícii brejkbal, Kiriĺenková si však podržala servis. Za stavu 4:5 nevyužila Hantuchová pri podaní Rusky vedenie 40:0, v maratónskom geme však po víťaznom bekhende napokon premenila piaty brejkbal a vyrovnala na 5:5. O osude setu musel rozhodnúť až tajbrejk. Na jeho začiatku viedla Hantuchová, no Kirilenková bleskovo vyrovnala, od stavu 2:3 získala štyri body za sebou a prvý set sa stal po 72 minútach jej korisťou.

Hneď na začiatku druhého dejstva Hantuchová prelomila súperkino podanie a po potvrdení brejku išla do vedenia 2:0. Slovenke začali vychádzať jej obľúbené bekhendy po čiarách a v piatom geme mala šancu na dvojitý brejk. Nevyužila ho, za stavu 5:3 však opäť zobrala súperke podanie a vynútila si tretí set. Kirilenková následne požiadala o medical time out a zamierila do šatne. Hantuchovú prestávka vyviedla z miery, v úvodnom geme rozhodujúceho setu neuhrala pri svojom podaní ani fiftín, no hneď vzápätí kontrovala rebrejkom a v štvrtej hre mala tri možnosti odskočiť súperke na 3:1. Ani jednu nevyužila za stavu 4:3, sa jej však podarilo čoraz unavenejšiu Kirilenkovú brejknúť a pri vlastnom podaní nuž dotiahla zápas do úspešného konca, keď po víťaznom forhendovom longlajne premenila hneď prvý mečbal.

"Som nesmierne šťastná, že sa mi toto finále podarilo vyhrať, bol to náročný a do poslednej lopty vyrovnaný zápas. Som veľmi rada, že prvý raz v kariére sa mi podarilo obhájiť titul. Znova odtiaľto odchádzam bez prehry, čomu by som pred turnajom príliš neverila, ak mi by to niekto predpovedal. Dnešné víťazstvo si cením o to viac, že ku koncu som podľa mňa Mariu zdolala najmä kondične - po všetkom vypätí z ostatných týždňov ani sama neviem, ako sa mi to mohlo podariť. Samozrejme, že pár ľahkých chýb v tajbrejku ma mrzelo, keď som to zo stavu 3:5 na gemy v prvom sete napokon dotiahla až takto ďaleko. Bolo dôležité zabudnúť na to a ísť ďalej od lopty k lopte, nemyslieť na nič iné, bojovať zo všetkých síl. Veľmi mi pomohla skupina slovenských fanúšikov, cítila som ich podporu, burcovalo ma to. Boli skvelí a trochu som si pripadala ako na Fed Cupe. Snažila som sa myslieť na ten minulý víkend v Bratislave a robiť na dvorci to isté. Poďakovala som im aj v prejave po zápase a videli sme sa, keď som odchádzala z dvorca, ale je tu vždy veľa ľudí, takže ma ochranka brala preč," povedala Daniela Hantuchová a dodala: "Kirilenková na pohľad nepredvádza nič etxra. Vedela som, že to je to v mojich rukách - buď si budem agresívne chodiť po tie moje lopty, alebo ju nechám hrať tu jej údržbu. Určite to nie je z jej strany nejaký pekný tenis, ale niekedy zaberá, keď sa zameriate len na to, že treba vždy nejako vrátiť loptičku ponad sieť do dvorca. Občas ´vyškriabala´ neskutočné veci. V prvom sete bola chyba práve v tom, že som ju nechala predvádzať tú jej hru. Aj v treťom sete Maria bojovala o každú loptu. Mala som vtedy viac šancí a mohlo to byť ešte hladšie, ale ona často dobre zaservovala, zahrala niektoré dobré lopty. Stále som si uvedomovala, že ide o to, či sa presadím vlastnou agresivitou."

Bývalá svetová päťka sa stala druhou slovenskou dvojnásobnou šampiónkou v Pattayi po Henriete Nagyovej, ktorá v populárnom turistickom stredisku triumfovala v rokoch 2003 a 1997. Vtedy sa ešte hralo na antuke. Pre Hantuchovú to bolo v nedeľu 14. finále dvojhry na okruhu WTA, druhé v tomto roku. V januári na turnaji v austrálskom Brisbane nestačila zverenka talianskeho trénera Claudia Pistolesiho v rozhodujúcom súboji na Estónku Kaiu Kanepiovú.

Daniela HANTUCHOVÁ (3-SR) - Maria Kirilenková (4-Rus.) 6:7 (4), 6:3, 6:3

Igor Moška (generálny sekretár STZ): "Víťazstvo Daniely v Pattayi ma ani príliš neprekvapilo. Darí sa jej tam už tradične a minulotýždňový bratislavský fedcupový zápas proti Francúzkam ukázal, že si udržiava formu z januárovej Austrálie. Má naozaj výborný vstup do tejto sezóny. Pre Danielu i slovenský tenis je to veľký úspech."

Tibor Macko (prezident STZ): "Daniela zvládla mimoriadne náročnú situáciu vzhľadom na to, že ešte minulý víkend hrala v Bratislave v rámci Pohára federácie, absolvovala veľmi ťažké zápasy a bola rozhodujúcou osobou pri našom triumfe. Následne si poradila so zložitou zmenou klímy a aj dnes sa ukázalo, že kondične je na tom veľmi dobre. Je to veľký prísľub pred pokračovaním sezóny. Víťazstvo nad Kirilenkovou v takom ťažkom finále považujem za skvelý výsledok."

Henrieta Nagyová (víťazka turnaja v Pattayi z rokov 1997 a 2003): "Veľká gratulácia! Daniela určite musí byť kondične fit, pretože v Pattayi je azda najdôležitejšia práve dobrá fyzická pripravenosť. Psychicky jej nepochybne pomohol minulotýždňový bratislavský Fed Cup, v ktorom konečne prelomila smolu v tejto súťaži z predchádzajúceho obdobia. Určite ju to veľmi ´nakoplo´ a následne vynikajúco zvládla náročnú veľkú zmenu klímy aj časových zón."

Cesta Hantuchovej za titulom:
1. kolo: Nungnadda Wannasuková (Thaj. / 437. vo svetovom rebríčku) 6:2, 6:0 za 62 minút
2. kolo (osemfinále) Urszula Radwanská (Poľ. / 85.) 6:3, 6:2 za 80 minút
štvrťfinále: Vania Kingová (USA-8 / 59.) 7:6 (7), 6:4 za 116 minút
semifinále: Chsieh Su-wej (Taiw.-Q / 159.) 6:4, 6:1 za 90 minút