Šťastný spustil petíciu za odňatie MS 2014 Bielorusku

Peter ŠťastnýPeter Šťastný Zdroj: TASR

ZÜRICH - Člen hokejovej Siene slávy IIHF a slovenský europoslanec Peter Šťastný spolu s poľským kolegom Marekom Migalskim rozbehli na internete petičnú akciu za odňatie práva organizovať majstrovstvá sveta v hokeji 2014 Bielorusku.

"Požadujeme zbaviť Bielorusko organizácie majstrovstiev sveta v roku 2014, kým diktátor Alexander Lukašenko neprepustí všetkých politických väzňov a v krajine nezruší trest smrti. Lukašenkov režim by nemal dostať odmenu v podobe organizácie svetového šampionátu, kým občania krajiny sú vo väzení za účasť na pokojnom proteste za dodržiavanie základných ľudských práv," uvádza sa vo vyhlásení pri petícii. O aktivite oboch europoslancov informujú viaceré európske webové stránky.

Ako je známe, začiatkom týždňa Medzinárodná hokejová federácia informovala o tom, že prehodnotí požiadavku ľudskoprávnych organizácií, amerického Kongresu i Európskeho parlamentu na odňatie organizácie hokejových MS v roku 2014 Bielorusku. Aj keď v predchádzajúcich týždňoch prezident IIHF René Fasel tieto výzvy odmietol, podľa tlačového hovorcu IIHF Szymona Szemberga sa organizácia touto problematikou ešte raz bude zaoberať počas kongresu v máji v Helsinkách. Szemberg to povedal v rozhovore pre švédsky denník Svenska Dagbladet. Dôvodom na otvorenie tejto otázky je pokračujúca snaha medzinárodného spoločenstva, ktorému sa nepáči potlačovanie ľudských práv v Bielorusku.

Bieloruskí vládni predstavitelia už dávnejšie aktivitu Európskeho parlamentu rezolútne odmietli. "Je to veľmi zvláštne, v Európskom parlamente by mali vedieť, že šport a politika sú oddelené už od čias antického Grécka," povedal v máji hovorca bieloruského ministerstva zahraničných vecí Andrej Savinič a pokračoval: "Predmetné stanovisko je namierené proti miliónom hokejových fanúšikov a celej krajine." 

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články