Šťastný Lévai ďakuje za šancu, rozdúchal olympijský sen

Bulhar Angelovov a Slovák István Lévai
Bulhar Angelovov a Slovák István Lévai

BELEHRAD - Vynikajúci úspech dosiahol slovenský reprezentant v zápasení István Lévai, ktorý sa v sobotu stal kontinentálnym šampiónom v grécko-rímskom štýle v hmotnostnej kategórii do 60 kg. Lévai získal titul na majstrovstvách Európy v srbskom Belehrade a radosť z tohto úspechu neskrýval ani tréner slovenských zápasníkov v grécko-rímskom štýle Karol Lengyel.

Pôvodom maďarský borec, ktorý získal slovenské občianstvo v lete minulého roku, sa stal prvým zápasníkom reprezentujúcim Slovensko s titulom v ére samostatnosti od roku 1993.

"István je prvý slovenský zápasník, ktorý získal kontinentálny titul v grécko-rímskom štýle, takže tie pocity sú fantastické," povedal kouč Karol Lengyel a pokračoval: "Sme veľmi spokojní, najmä so štýlom, akým sa István prebojoval k titulu. Vo všetkých zápasoch bol absolútne suverénny a vyhral ich už v dvoch periódach. Oslavovať sme ešte nestihli, keďže majstrovstvá Európy sa ešte neskončili. Predpokladám, že to oslávime až po príchode na Slovensko." 

"Lévaiovci mali doma v Maďarsku veľmi zlé podmienky, rodičia im nedovolili trénovať ako vrcholovým športovcom, museli pracovať na stavbe. Odišli od nich, najprv starší Attila, o pol roka neskôr aj István. Od roku 2009 sú u mňa v Komárne. Vtedy som začal hovoriť o tom, že môžu byť u nás len v tom prípade, ak požiadajú o naše občianstvo," skonštatoval tréner, mentor a sponzor v jednej osobe Lengyel pre denník Šport. 

Na ME v zápasení získalo Slovensko doteraz jednu zlatú medailu - zásluhou voľnoštýliara Davida Musuľbesa v roku 2008. Lévai dosiahol v Belehrade životný úspech. Na ceste za ním mal v prvom kole bojov voľný žreb, v druhom si poradil s chorvátskym borcom Tonimirom Sokolom, v nasledujúcom zápase zdolal Bielorusa Maxima Kažarského. Lévai nastúpil vo finále proti Bulharovi Ivovi Serafimovovi Angelovovi, ktorého zdolal vo dvoch periódach 2:0 a 1:0.

"Za kľúčový považujem jeho prvý súboj. To bol taký ten vstupný duel, po ktorom z Istvána spadla akási nervozita. Potom to už išlo pomerne ľahko. V sobotu sa uskutočnili súboje v štyroch hmotnostných kategóriách a náš borec zvíťazil zo všetkých najpresvedčivejším spôsobom. Všetko sadlo tak ako malo. István bol v pohode po fyzickej aj psychickej stránke, príprava na šampionát bola tiež výborná, čo sa napokon ukázalo na samotnom turnaji," povedal Lengyel.

Samotný zápasník pre denník Šport skonštatoval: "Som veľmi šťastný, mal som výborný deň. Na žinenke som sa cítil skvele. V každej kategórii bolo desať zápasníkov, ktorí mohli vyhrať, ale podarilo sa to mne. Som vďačný za šancu, ktorú som dostal na Slovensku, som vďačný banskobystrickej Dukle za podmienky na športovanie. Tento výsledok je dobrý pre sebavedomie pred olympijskou kvalifikáciou."

V Belehrade sa nesúťažilo o miestenky na tohtoročné olympijské hry do Londýna. Tam sa môžu zápasníci kvalifikovať cez tri turnaje, ktoré sa postupne uskutočnia v bulharskej Sofii (20. - 22. apríla), v čínskom meste Tchaj-jüan (27. - 29. apríla) a vo fínskych Helsinkách (4. - 6. mája). Ak sa niekto kvalifikuje už na prvom turnaji, nemôže sa zúčastniť na tom ďalšom, pričom platí, že jednu krajinu môže v každej hmotnostnej kategórii reprezentovať len jediný zápasník.

"Škoda, že tento turnaj nie je kvalifikačným na olympijské hry do Londýna, tak ako to bolo ešte pred štyrmi rokmi. Každopádne, tento výsledok určite dodá Istvánovi sebadôveru a ja osobne verím, že sa mu podarí kvalifikovať sa na olympiádu. Sám István bol po finále nesmierne šťastný a spokojný," doplnil Karol Lengyel.

"Je to vymyslené zle. Kvalifikačné turnaje sú naplánované hrozne, sú medzi nimi len týždňové rozdiely a preto nie je možné, aby sa jeden zápasník zúčastnil na všetkých týchto turnajoch, lebo neudržia váhu, ktorú predtým zhadzujú. My budeme musieť hrať lotériu, kam toho ktorého chlapca vezmeme. Je hrozné, že sa to dotklo práve Istvána. Nebudeme sa tým však zaoberať, toto neovplyvníme, sústredíme sa na naše ciele," vyhlásil Lengyel s tým, že Lévai sa vráti na žinenky zrejme až na svetových kvalifikáciách. "Na prvú asi nepôjde, tam zhodí do šesťdesiatky jeho brat Attila. István zrejme zabojuje o olympijskú miestenku v Číne a keď to nevyjde, tak vo Fínsku. Taktizovať sa pri týchto turnajoch nedá, nikto vám totiž vopred nepovie, kam pôjde. Isté je len jedno, že nikto nepôjde na všetky tri. Európa je najsilnejšia, preto skôr rozmýšľame o celosvetových kvalifikáciách."

Lenygel na záver dodal, že Lévaiov úspech bude pozitívnym impulzom pre všetkých slovenských zápasníkov: "Posunie to všetkých chalanov, nielen jeho brata. Pracujeme v mladom kolektíve, chalani majú okolo 20 rokov. Londýn ešte asi nie, ale budúca olympiáda by mala byť jednoznačne ich. István ukázal, že aj v našich podmienkach sa dá urobiť veľký výsledok. Všetko sa dá, keď sa chce."

60 kg: 1. István LÉVAI (SR), 2. Ivo Angelov (Bulh.), 3. Davor Štefanek (Srb.) a Arslan Abdullin (Rus.)


Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA