Porázik tipuje: Žilina nezaváha, vyhrá aj Trnava a Slovan

Andrej Porázik
Andrej Porázik

DUBNICA - Rodák z Bratislavy, ktorý prvé futbalové kroky robil v žiackom mužstve petržalskej Matadorky. Odtiaľ sa však ešte v žiackom veku presunul na Pasienky, kde v žlto-čiernom drese Interu strávil dorastenecké roky a v rokoch 1996 – 1999 okúsil na vlastnej koži aj to ako chutí slovenská najvyššia futbalová súťaž. Vďaka výborným výkonom sa dostal reprezentačného tímu do 21 rokov, ktorý v kvalifikácii bojoval o postup na ME 2000 vekovej kategórie. Dnes športový riaditeľ druholigového MFK Dubnica Andrej Porázik (34) poskytol pre športky.sk pohľad na prestup brankára Pavla Bajzu a zároveň skúsil analyzovať 23. kolo Corgoň ligy.

„Naozaj sme nevedeli, že náš brankár Pavol Bajza rokuje s Parmou. Jemu sa totiž v júni končí v našom klube zmluva a pol roka pred ukončením platného kontraktu môže hráč rokovať s kým chce. Klubu to oznámiť nemusí. A keďže jeho manažér sa rozhodol tento fakt tajiť aj pred nami, tak ho utajil až do dnešného dňa,“ povedal Porázik (34) na margo avizovaného odchodu Bajzu (20) do talianskej Parmy.

„Tiež som sa to dozvedel až neskôr, takže darmo nás niekto upodozrieva, že sme niečo pred verejnosťou tajili. Bajza je talentovaný brankár a takáto zahraničná skúsenosť mu pri jeho výkonnostnom raste môže iba pomôcť,“ dodal bývalý futbalista s výbornými vodcovskými schopnosťami. 

Dubnica chce skončiť v zlatom a pokojnom strede tabuľky

„Samozrejme, že záujem zahraničných skautov o našich hráčov nás teší, no na druhej strane sa teraz usilujeme budovať naše A-mužstvo tak, aby sme v máji 2012 figurovali niekde v pokojnom a zlatom strede druholigovej tabuľky,“ zdôraznil dvojnásobný slovenský reprezentant, ktorý ešte minulý rok bol kapitánom a útočníkom MFK Dubnica.

Ani jeho účinkovanie na hracej ploche a povestné burcovanie mladých spoluhráčov v kabíne však minulý rok nezabránili vypadnutiu tímu z Považia do druhej ligy. Stalo sa tak po neprerušenom desaťročnom pôsobení Dubničanov v slovenskej najvyššej súťaži.

Andrej Porázik slovenskú najvyššiu súťaž okrem Interu a Dubnice (v nej pôsobil v dvoch obdobiach: 2001 – 2004 a 2008 – 2011), hral aj v MFK Žilina (2006 – 2008) a v ODu Trenčín (1999 – 2001).

Urastený a priebojný útočník, ktorému dobrí kamaráti zo zelených trávnikov nepovedia inak ako „Apač,“ v týchto štyroch slovenských futbalových kluboch nazbieral 267 majstrovských zápasov, v ktorých dal 51 gólov. Touto bilanciou sa zaradil medzi spoľahlivých strelcov slovenskej najvyššej futbalovej súťaže.

Zo zeleného trávnika na post športového riaditeľa

Bývalý slovenský reprezentant do 21 rokov a účastník turnaja na OH 2000 v Austrálii počas svojej kariéry pôsobil pod vedením trénera Dušana Radolského aj v poľskom klube Grodzisk (2005-2006), v ktorom za ten čas stihol odohrať 23 ligových duelov a do histórie poľskej najvyššej súťaže sa zapísal ako autor troch ligových gólov.

V lete 2011 však Porázik kopačky definitívne zavesil na klinec, lebo funkcionári MFK Dubnica prišli za ním s ponukou, aby sa stal športovým riaditeľom tejto osvedčenej liahne mladých talentov.

Práve z tejto pozície pozorne a veľmi vnímavo sleduje dianie na slovenských trávnikoch, čo dokázal aj analýzou stretnutí 23. kola Corgoň ligy, ktoré sa začína už piatkovým televíznym duelom FC Spartak Trnava – FK DAC Dunajská Streda.

Corgoň liga, 23. kolo (piatok a sobota 23. a 24. marca):

FC Spartak Trnava – FK DAC 1904 Dunajská Streda: 1,30 - / - 4,40 - 2,92 - 8,75

„Trnava po minulotýždňovom nečakanom zaváhaní s Nitrou, s ktorou prehrala, si už ďalšiu bodovú stratu na vlastnom ihrisku nemôže dovoliť. To už by bol veľký zásah do jej veľkých ambícií. Preto súboj s Dunajskou Stredou určite jasne vyhrá. Preto tipujem jednotku.“

ŠK Slovan Bratislava – AS Trenčín: 1,26 - 1,01 - 5,00 - 3,15 - 8,50

„Trenčín hrá veľmi dobre doma, o čom sa v predchádzajúcom kole presvedčili Zlaté Moravce. Slovan po stredajšom pohárovom zápase so Senicou musí doma vyhrať, lebo mu ide o majstrovský titul. To je teraz po vypadnutí zo Slovenského pohára pre Slovan najväčší cieľ. Verím, že belasí sa o svoj úspech v súboji s Trenčínom pokúsia všetkými zbraňami, ktoré dokonale ovládajú a vyhrajú. Tipujem jednotku, hoci Trenčín má tiež svoju kvalitu.“ 

FK Dukla Banská Bystrica – FC Nitra: 1,85 - 1,17 - 3,15 - 1,75 - 3,95

„To bude ťažký zápas. Banská Bystrica vyhrala naposledy nad Ružomberkom 2:0 a Nitra prekvapila v Trnave, kde hrala veľmi dobre. Nitrania práve v Trnave ukázali, že na pôde súperov vedia byť silní. Dukle vyšiel súboj s Ružomberkom. Len neviem , či majú na to mužstvo, aby vyhrali opäť. Dve výhry za sebou by im veľmi pomohli. Ale do toho má čo povedať aj Nitra. Sily týchto dvoch súperov sú vyrovnané a ja osobne tipujem remízu. Body si rozdelia.“

FK Senica – 1. FC Tatran Prešov: 1,50 - 1,06 - 3,60 - 2,25 - 6,00

„Seničania majú v nohách a hlavách veľmi ťažký pohárový zápas so Slovanom. Aj keď ho nakoniec v penaltovom rozstrele zvládli, určite ich stál veľmi veľa síl. Navyše, s Prešovom si budú musieť poradiť bez hlavného trénera Stanislava Grigu, ktorého hlavný rozhodca na Slovane vykázal z lavičky. Verím však, že Záhoráci sa dajú herne opäť dokopy a Prešov doma porazia. Tatran je na ihriskách súperov zatiaľ dosť nevýrazný. Navyše, zverenci trénera Grigu si predsa nemôžu dovoliť druhú prehru za sebou. Stačilo im, že v minulom kole prehrali s Košicami. Tipujem jednotku.“

MŠK Žilina – MFK Košice: 1,35 - 1,02 - 4,20 - 2,70 - 7,62

„Žilina je na čele tabuľky a určite tam dlho bude chcieť zostať. Preto si myslím, že stretnutie s Košicami zvládne k spokojnosti svojich fanúšikov. Ale netreba zabúdať, že aj Košice majú momentálne svoju hernú kvalitu. Veď na jar vyhrali v Prešove i v Senici. Takže môžu byť nebezpečným súperom aj pre Žilinu. Netreba ich podceňovať. Ale ja tipujem jednotku. Žilina na ceste za titulom doma predsa nemôže zaváhať.“

FC ViOn Zlaté Moravce - MFK Ružomberok: 2,05 - 1,22 - 3,05 - 1,60 - 3,40

„Ružomberok je v súčasnosti v akejsi hernej, no najmä vo výsledkovej kríze. Hoci jeho hráči podávajú celkom dobré výkony doma i vonku, výsledky a najmä počet bodov v tabuľke o tom nesvedčia. Na druhej strane Zlaté Moravce sú mužstvom, ktoré je už dlhšie spolu, hráči ViOn-u hrajú dobre. Najmä doma majú svoju silu. Vonku však ešte stále trochu zaostávajú za očakávaniami. Preto sa prikláňam k tomu, že ViOn zápas s Liptákmi zvládne. Netvrdím síce, že ho ľahko vyhrá, ale podľa mňa ani neprehrá. Preto v tomto prípade by som bol za dvojtip: víťazstvo domácich, respektíve remíza.“


Zdroj:
športky, sz
Foto:
SITA

DISKUSIA