Bielorusi sú dobrý žreb, Dávida sklamal prístup Kukučku

Peter Dávid
Peter Dávid

BRATISLAVA - Slovenskí hádzanári sú odhodlaní pobiť sa aj bez dvoch najlepších hráčov na poste strednej spojky o postupovú miestenku na budúcoročný svetový šampionát. Slováci odohrajú v sobotu prvý zápas play off o postup na MS v Španielsku v košickej Steel Arene. Situácia je otvorená i keď žreb v podobe bieloruského protivníka bol výborný, zdôraznili reprezentačný tréner Peter Dávid i spojka František Šulc.

"Každý by mal prísť načas. Dúfam, že budú všetci fit a nažhavení na zápas. Všetko sa bude postupne stupňovať, čaká nás ešte päť tréningov s modelovanými zápasmi medzi sebou," zhrnul program do zápasu Dávid.

"Bielorusi boli výborným žrebom, je to ale 50 na 50 i po zraneniach, bude to skrátka otvorené. Spokojný budem, keď vyhráme, samozrejme doma by sme potrebovali čím vyšším rozdielom," načrtol očakávania Šulc.

Jeho najväčšou vráskou na čele je neúčasť dvoch prvých volieb na poste dirigenta - Petra Kukučku a Csabu Szücsa, obaja chýbajú pre zranenia. "Som sklamaný. Hovorili sme spolu 2. júna v sobotu, krátko po tom, ako vyhral vo švajčiarsku titul s Kadetten Schaffhausen. Po rozhovore som mal zmiešané pocity, odovzdal sa mužstvu ešte vo finále, ale operácia bola nasadená na tento týždeň. Ešte dva týždne mohol potiahnuť na konci sezóny a dal by sa do poriadku potom. Skúšal som všetko, aby som ho presvedčil, ale uprednostnil liečbu a musel som to akceptovať," dodal Dávid.

"Mohol to zvládnuť. Nevidím úplne do toho, v akom je zdravotnom stave, ale tento dvojzápas je dôležitý aj pre budúcnosť slovenskej hádzanej. Aj pre nasadzovanie do košov v budúcnosti. Vieme z minulosti, ako ťažké je hrabať sa von z ťažkého rozpoloženia. A preto by mohli k tomu všetci tak aj pristúpiť," reagoval Šulc.

Na poste tak bude musieť hrať medzinárodne málo ostrieľaný Ľubomír Ďuriš, alternovaný práve Šulcom. "Nie je to až taká novinka, skúšal som to aj za čias trénera Heistera, aj v Szegede som na tomto poste hral tiež," komentoval Šulc, ktorý však hráva častejšie na ľavej spojke.

Posledné správy z bieloruského tábora hovoria o zranení krídelníka Denisa Rutenku. "Nie je to ten správny Rutenka," poznamenal s úsmevom Dávid narážajúc na fakt, že v tíme Bielorusov bude hrať zdravý Sergej Rutenka, hviezda španielskeho majstra FC Barcelona.

"Až 50 percent útočnej hry ide cez neho, preto sa naňho aj sústredíme. Vieme, čo hrá, ako sa pohybuje, akú kľučku robí, ale budeme ho musieť pokryť nielen na prvých 15 minút. Začneme obranou 6-0, ktorú máme prepracovanú a prichystáme sa na Rutenku či Šiloviča. Chlapci sú natoľko ostrieľaní a skúsení, že by nás prekvapenia zo strany súpera nemali zaskočiť," analyzoval slovenský kormidelník.

Vyše 8-tisícová Steel Arena už bola vypredaná pri zavŕšení úspešnej kvalifikácie o ME 2012 proti Čiernej Hore. "Minulý rok sme sľúbili, že keď bude plný dom, do Košíc sa vrátime a bude to dôležitejší zápas. Vtedy už bolo rozhodnuté, teraz je to iné. Situácia s lístkami je podobná ako vlani, je predaných asi 4500 až 5000 lístkov. Verím, že aj teraz bude hala zaplnená," povedal k situácii s lístkami generálny sekretár Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Martin Simonides.

"Je to niečo špecifické hrať v hokejovej aréne, diváci sú trochu ďalej od vás. Ale keď príde 8000 divákov na hádzanú, bude to niečo výnimočné a určite ich budeme cítiť," priblížil dojmy z netradičného hracieho stánku Šulc, ktorý v spomínanom dueli s Balkáncami nehral. Mimochodom, aj odveta sa uskutoční v hokejovej hale, Minsk Arena dokonca pojme až 15.000 divákov.

Nominácia:

brankári: Richard Štochl (Montpellier Agglomération HB/Fr.), Teodor Paul (Csurgói KK/Maď.), Miloš Putera (TV 05/07 Hüttenberg/Nem.)

pivoti: Martin Mazák (FTC-PLER Budapešť/Maď.), Michal Kopčo (Tatran Prešov), Peter Dudáš (HC SPORTA Hlohovec)

krídla: Martin Straňovský (Reale Ademar León/Šp.), Tomáš Urban (MKB Veszprém KC/Maď.), Radoslav Antl (Tatran Prešov), Tomáš Straňovský (HC Štart Nové Zámky)

spojky: Daniel Valo (HSG Wetzlar/Nem.), František Šulc (Pick Szeged/Maď.), Pavol Polakovič (Octavio Pilotes Posada/Šp.), Oliver Rábek (HC Štart Nové Zámky), Ľubomír Ďuriš (HC SPORTA Hlohovec), Vladimír Guzy (Tatran Prešov), Gabriel Vadkerti (Csurgói KK/Maď.)


Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA