Stávkarský škandál v Premier League: Prehovoril Nór Lundekvam

Claus LundekvamClaus Lundekvam Zdroj: internet

LONDÝN - Bývalý kapitán Southamptonu Claus Lundekvam (39) rozbúril pokojné vody anglického futbalu vyhlásenim o pravidelných podvodoch z najužšej hráčskej špičky. Britské médiá vypátrali kauzu, ktorá v najbližších dňoch zrejme bude hlavnou témou na ostrovoch a možno aj v Európe.

Nórsky futbalista sa podľa denníka Daily Mail doma rozhovoril o praktikách, ktoré podľa neho boli na dennom poriadku. Tvrdí tiež, že kauza sa zďaleka netýka iba hráčov Saints.

Lundekvam hral za Southampton dlhých dvanásť rokov (1996 - 2008):  "Nie som na to hrdý. Istý čas sme uzatvárali stávky skoro pred každým zápasom. Takýmto spôsobom sme si zarobili veľmi slušné peniaze."

Kapitán ale rezolútne vylúčil ovplyvňovanie konečného výsledku stretnutia:  "O výsledok vôbec nešlo. K niečomu takému by som sa nikdy nedal prehovoriť. Boli sme profesionáli. 

" Zvyčajne to prebiehalo nasledovne: S kapitánom druhého tímu sme sa dohodli na konkrétnych situáciách v zápase. Napríklad - ktorý tím ako prvý získa autové vhadzovanie, kto bude ako prvý kopať rohový kop, komu pripadne úvodný výkop, kto prvý inkasuje žltú kartu či proti komu bude odpískaná penalta. Väčšina stávok sa týkala týchto záležitostí," povedal o stávkarskych praktikách. 

Lundekvam zopakoval, že nešlo o ovplyvňovanie konečného výsledku zápasu. "To, čo sme robili, samozrejme nebolo povolené. Pre nás to bola iba zábava, nič viac."

Nór, ktorý mal po ukončení kariéry problémy s drogami a alkoholom tvrdí, že kauza sa týka viacerých klubov najvyššej anglickej súťaže.

"Viem, že v iných kluboch sa to dialo tiež. Profesionálni futbalisti žijú v bubline. Bolo to súčasťou životného štýlu a bolo to napínavé. Ak sa na niečo dalo staviť, tak sme uzatvorili stávku."

Ku kauze už pred Lundekvamom napísal svoje aj legendárny Matt Le Tissier. Vo svojej autobiografii "Taking Le Tiss" spomínal desať tisíc libier, o ktoré prišiel kvôli prehranej stávke proti Wimbledonu v roku 1995. Chcel zarobiť na vhadzovaní autu v prvej minúte zápasu, ale nedokázal dostať loptu za autovú čiaru bez toho, aby to nevyzeralo podozrivo.

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Internet
  • Zdroj: športky, dailymail.co.uk

Súvisiace články