Chmelár: Dokončiť reformu športu a odovzdať slušnú organizáciu

František Chmelár
František Chmelár

BRATISLAVA - Súčasný prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár (66) plánuje kandidovať aj do pozície čelného predstaviteľa plánovaného Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV). Vznik novej strešnej organizácie slovenského športu má byť zavŕšený po transformácii SOV na jeho novembrovom valnom zhromaždení.

Podľa vlastných slov motivuje športového funkcionára do ďalšej práce dokončenie "evolučnej" zmeny fungovania slovenského športu a jeho posunutie pod jediný riadiaci orgán. Tým by sa ukončila éra organizačnej rozdrobenosti, ktorá charakterizovala obdobie od rozpadu bývalého Česko-Slovenska.

"Ešte chcem kandidovať predovšetkým pre dokončenie tejto veci. Povedal by som, že môj čas na oddych by tu už bol, ale chcem to dokončiť a odovzdať slušnú organizáciu do rúk niekomu, kto v jej vedení bude pokračovať," prezradil Chmelár, ktorý je na čele slovenského olympizmu už 13 rokov.

V roku 1999 nastúpil do funkcie predsedu SOV po odstúpení Vladimíra Černušáka a odvtedy mu delegáti valného zhromaždenia SOV dali dôveru na vedenie SOV trikrát -  v roku 2001, 2004 i 2008. Ani v jednom prípade nemusel vo voľbách súťažiť s protikandidátom.

Prezident SOŠV by mal podľa návrhu jeho nových stanov podobné právomoci ako terajší prezident SOV. Bol by jej štatutárnym zástupcom a ako vrcholný predstaviteľ organizácie by koordinoval jeho činnosť. Stanovy, názov i forma vzniku novej organizácie musia však ešte do ďalšieho valného zhromaždenia SOV (24. novembra) plošne prejsť diskusiou v celom športovom hnutí.


Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA