V súťaži družstiev zlato pre športové gymnastky USA

Športové gymnastky USA so zlatými medailamiŠportové gymnastky USA so zlatými medailami Zdroj: SITA

LONDÝN - Športové gymnastky USA sa stali olympijskými víťazkami v súťaži družstiev. Úradujúce majsterky sveta vyhrali s viac ako päťbodovým náskokom pred Ruskami. Tretiu priečku obsadili Rumunky, ktoré odsunuli mimo medailové pozície obhajkyne zlatých medailí Číňanky.

Američanky po víťazstve v kvalifikácii potvrdzovali úlohu favoritiek od prvého náradia. Na preskoku si vytvorili dvojbodový náskok, ktorý Rusky síce na bradlách stiahli na iba štyri desatiny, ale v ďalšom priebehu na zámorské gymnastky nestačili.

Američanky výborne zacvičili na kladine a Rusky potom pod tlakom robili na tomto náradí chyby. K záverečným prostným nastupovali z favoritiek ako prvé a Američankám zamietli cestu k zlatu. Najskôr Anastasia Grišinová nezvládla záver druhej akrobatickej rady a potom Ksenia Afansjevová spadla po dvojitom salte.

Rusky tak v slzách sledovali, ako uvoľnené Američanky cvičia zostavy, ktoré potvrdzujú ich triumf. Alexandra Raismanová, ktorá celú súťaž uzavrela, sa rozplakala šťastím ešte niekoľko sekúnd pred koncom svojho vystúpenia.

Tím v zložení Raismanová, Gabrielle Douglasová, McKayla Maroneyová, Kyla Rossová a Jordyn Wieberová tak získal pre USA druhéj zlaté olympijské medaily v súťaži družstiev. Napodobnil tak výber z OH v roku 1996 v Atlante.

Bronzovú medailu z poslednej olympiády obhájili Rumunky, ktoré v súboji o tretie miesto porazili o necelé dva body Čínu. Ázijský tím bol lepší len na bradlách, inak zbierali vyššie známky Rumunky.

Finále súťaže družstiev (predstavilo sa prvých osem krajín z kvalifikácie): 1. USA (Gabrielle Douglasová, Mc Kayla Maroneyová, Alexandra Raismanová, Kyla Rossová, Jordyn Wieberová) 183,596 b, 2. Rusko (Ksenia Afanasievová, Anastasia Grišinová, Victoria Komovová, Alija Mustafinová, Maria Paseková) 178,530, 3. Rumunsko (Diana Laura Bulimarová, Diana Maria Chelaruová, Larisa Andreea Iordacheová, Sandra Raluca Izbasaová, Catalina Ponorová) 176,414, 4. Čína 174,430, 5. Kanada 170,804, 6. Veľká Británia 170,495, 7. Taliansko 167,930, 8. Japonsko 166,646