Podľa trénera Litvy hrajú Slováci lepšie vonku ako doma

Csaba László
Csaba László

VILNIUS - Tréner Litvy Csaba László (48) pred duelom proti Slovensku verí svojim zverencom, no upozorňuje aj na slabiny svojho tímu a kvality jednotlivých súperov. Okrem slovenského mužstva čakajú na Litvu aj súboje proti Bosne a Hercegovine, Grécku, Lotyšsku a Lichtenštajnsku.

"Gréci hrali dobre na júnových majstrovstvách Európy, Slováci tiež dosiahli niekoľko dobrých výsledkov a v roku 2010 hrali na majstrovstvách sveta. Bosna má vo svojom kádri hráčov svetového formátu. Lotyšsko je náš sused a duel s ním je vždy špecifický a náročný. Lichtenštajnsko ani v predchádzajúcom kvalifikačnom cykle neprekročilo vlastný tieň," povedal rodák z Rumunska Csaba László.

Pred duelom proti Slovákov je kouč Litovčanov realistom, no nemieni nič meniť na cieľoch. "Úvodný duel je pre nás obzvlášť dôležitý, keďže potom nás čakajú tri stretnutia u súperov. Do každého zápasu vstupujeme s vidinou zisku troch bodov a inak to nebude ani teraz na začiatku kvalifikácie. Pred výkopom sú šance oboch súperov vyrovnané," upozornil bývalý tréner Ugandy, škótskeho Heartsu či belgického Charleroi.

Pred úvodným stretnutím nového kvalifikačného cyklu vie Csaba László aj o hendikepoch svojich zverencov. "Našimi najväčšími slabinami sú nedostatok kreativity a slabšie zakončenie. Nie je to však žiadna novinka. Aj v augustovom prípravnom zápase v Macedónsku som bol spokojný s defenzívou aj stredovou formáciou, ale nie s ofenzívou. Nehaňme však útočníkov, futbal je kolektívna hra. Pred duelom proti Slovensku sa pokúsime popracovať najmä na útoku," predznamenal v Rumunsku narodený maďarský tréner reprezentácie Litvy a pokračoval: "Na každú pozíciu máme niekoľko hráčov. V mužstve sú futbalisti so stabilnou výkonnosťou, ale aj takí, ktorým sa v ostatnom čase príliš nedarí. Šancu presadiť sa majú aj mladí hráči. Vždy som tvrdil, že kto hrá dobre v klube, má otvorené dvere do reprezentácie. Novikovasovi sa darí v škótskom klube Hearts, Žaliukas zasa zanechal dobrý dojem v prípravnom súboji proti Macedónsku. Práve on by sa mohol stať jedným z lídrov tímu."

Podľa Csabu Lászlóa je A-tím Slovenska mimoriadne nebezpečný najmä na ihriskách súperov. "Väčšina slovenských reprezentantov pôsobí v silných zahraničných kluboch - Liverpoole, Neapole, Zenite Petrohrad. Slováci sú po fyzickej stránke veľmi dobre pripravení. Sú nebezpeční v protiútokoch aj pri ´štandardkách´. V domácom prostredí nehrajú natoľko dobre ako na súperovej pôde, veď v roku 2012 uspeli v Dánsku či Turecku, predtým aj v Rusku," podotkol kouč litovského mužstva.

László nemôže rátať so službami stredopoliara Mindaugasa Panku, ktorý nenastúpil ani v prvých troch ligových kolách v drese svojho poľského zamestnávateľa Ruchu Chorzów. Kormidelník Litovčanov dodatočne povolal do tímu mladého stredopoliara Karolisa Chvedukasa z klubu Suduva Marijampole a obrancu Egidijusa Vaitkunasa zo Žalgirisu Vilnius.


Zdroj:
SITA
Foto:
lff.lt

DISKUSIA