Slovan zdolal po skvelom výkone superfavorita z Petrohradu

Radosť hráčov SlovanaRadosť hráčov Slovana Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava sa po prvom tripe na klziskách súperov vrátili na domáci ľad, kde sa im do cesty postavil jeden z favoritov na celkové víťazstvo - SKA Petrohrad. Ten však z hlavného mesta Slovenska odchádza bez bodu, keď domáci predviedli fantastický výkon a zvítazili 4:2. Na svojom konte majú po šiestich zápasoch 9 bodov.

Najbližší zápas odohrá Slovan Bratislava opäť na domácom ľade, v sobotu 22. septembra nastúpi o 17.00 proti Avangardu Omsk.

Slovan Bratislava - SKA Petrohrad 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)
Góly: 3. Bližňák (Vondrka), 14. Mikúš (Šťastný), 57. Šatan (Štajnoch, Ďatelinka), 58. Bartovič (Kukumberg) - 8. Martensson (Thoresen, Kalinin), 26. Průcha (Thoresen). Rozhodcovia: Beljajev, Ravodin - Majtak, Pronskich (všetci Rus.), vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, strely: 27:44. 10 055 divákov (vypredané).

Slovan: Janus - Švarný, Boumedienne, Štajnoch, Ďatelinka, Tabaček, Sigalet, Luža - Miklík, Bližňák, Vondrka - Kukumberg, Ölvecký, Bartovič - Šatan, Lipiansky, Hudáček - Dravecký, Šťastný, Mikúš, Kudrna.

SKA: Štěpánek - Dallman, Kalinin, Čudinov, Alexandrov, Berďukov, Semjonov, Grebeškov - Thoresen, Mårtensson, Průcha - Makarov, Kučerjavenko, Klimenko - Burdasov, Fjodorov, Glazačev - Afinogenov, Tichonov, Rybin, Monachov.

Diváci v Slovnaft Aréne videli od začiatku pútavý duel plný pekných akcií a osobných súbojov. Ich radosť ešte vzrástla v 2. minúte, keď išli domáci počas presilovky do vedenia a potrebovali na to len desať sekúnd. Vondrka prihral Bližňákovi a ten prudkou strelou z pravého kruhu prekonal Štěpánka - 1:0. Po uplynutí početnej prevahy pohrozili aj hostia zásluhou Glazačeva, ktorý z uhla otestoval Janusa. Pri hre piatich proti piatimi boli aktívnejší hráči Petrohradu, ktorí domácim niekoľkokrát zavarili. Vyrovnávajúci gól prišiel v 8. minúte, keď mal Petrohrad výhodu o dvoch hráčov. Po strele Thoresena, ktorú Janus s námahou vyrazil, dotlačil puk do siete Martensson. Podobnú akciu si hráči prvého petrohradského útoku zopakovali aj o pár minút neskôr, no Martensson tentoraz tečoval Thoresenovu strelu len do vonkajšej siete. Slovan sa dostal opäť do vedenia v 14. minúte. O dovtedy najkrajší moment zápasu sa postaral mladíček Mikúš. Dravo vybojoval puk pri mantineli, vletel do útočného pásma a presnou strelou pomedzi nohy obrancu vymietol pravý horný roh Štěpánkovej bránky. Petrohrad vystupňoval tlak počas ďalšej presilovky. Čudinov poslal delovku od modrej, Janus si s ňou poradil a vzápätí zachránil aj pri pokuse Rybina a superšanci Glazačeva.

Druhú tretinu odštartovali domáci v početnej výhode, ale brankára hostí neohrozil. To Janus sa musel stále obracať. Petrohrad útočil a v tejto fáze hry na ľade jasne dominoval. Slovan sa mohol dostať spod tlaku počas ďalšej presilovky, no stal sa pravý opak. Domácej obrane unikli rýchli Thoresen s Průchom a druhý menovaný si parádnym blafákom vychutnal brankára Slovana - 2:2. Tlak hostí nepoľavil ani po vyrovnaní. Bratislavčania si nevedeli poradiť s forčekingom súpera a pred Štěpánka sa takmer nedostali. V prvej polovici druhého dejstva na neho vyslali iba jedinú strelu. Domáci sa dostali opäť do zápasu až v druhej polovici. Hudáček našiel ideálne pred bránkou Šatana, ale kapitán v poslednej chvíli minul puk. V 34. minúte sa rútil na Štěpánka Miklík, v poslednej chvíli zatiahol Dallman ručnú brzdu a rozhodca nariadil trestné strieľanie. Miklík však ponúknutú šancu zahodil.

Hokejisti Petrohradu sa mohli dostať prvýkrát do vedenia v 45. minúte, keď išli dvaja na jedného, Janus však perfektne vychytal Klimenka. Vzápätí zahrmelo aj na druhej strane, ale ani domáci neskórovali. Hostia dostali ďalšiu veľkú šancu šesť minút pred koncom. Na trestnú išiel po spornom verdikte Šťastný a Petrohradu stačili na prekonanie brankára iba štyri sekundy. Hostia predviedli ukážkovú akciu, keď ihneď po buly prišla tvrdá strela od modrej a po teči jedného z útočníkov skončil puk za Janusovoým chrbtom. Hosťujúci útočník však tečoval vysokou hokejkou a rozhodcovia tak gól neuznali. Vzápätí po mele zachránil domácich Janus. Tri minúty pred koncom ale zavelil do útoku kapitán Šatan, ktorý sa predral cez troch obrancov a presnou strelou prekonal Štěpáneka - 3:2. Hneď na to ešte poistil prvé domáce víťazstvo Slovana Bartovič.

Rostislav Čada (tréner Slovan): "Dnes sme videli najlepšie stretnutie v našej hale v tejto sezóne. Bolo to rýchle, takticky vedené z oboch strán. V koncovke sme boli trpezlivejší, efektívnejší a šťastnejší. To boli dôvody, prečo sme vyhrali. Udávať tempo zápasu ako to dnes robil Petrohrad je dôležité, my sme však organizovanou obranou, bojovnosťou a dobrým pohybom odolávali. Dostávali sme sa do rýchlych protiútokov, z ktorých sa nám podarilo skórovať. Bojovnosťou a trpezlivosťou sme stretnutie rozhodli v jeho závere."

Miloš Říha (tréner SKA Petrohrad): "Slovan dnes vyhral zaslúžene, dal do hry viac bojovnosti a nasadenia. Prehrali sme si duel v závere sami, urobili sme rovnako ako v predchádzajúcich zápasoch chyby. My sme udávali tempo zápasu, mali sme veľa šancí, ale boli sme neefektívni. Všetko nám končilo v rohoch, netrafili sme bránku v rozhodujúcich momentoch."

Miroslav Šatan: "Neviem, či to bol najlepší výkon z našej strany. Bolo to však vydreté víťazstvo, proti tak silnému mužstvu ho určite berieme. Dnes bol vynikajúci náš brankár Jaro Janus, jeho vyše 50 úspešných zákrokov hovorí za všetko. V zápase sme mali veľa oslabení, musíme sa zlepšiť, aby sme na to zbytočne nedoplácali. Dnes boli naše vylúčenia možno výsledkom rešpektu, nervozity, hrali sme proti silnému mužstvu. Našťastie sme hru v oslabení zvládli a oni presilovky nevyužili. Nemal som veľa miesta. Urobil som len to, čo sa dalo. Prešiel som okolo obrancu, vystrelil a puk skončil v sieti."

Jaroslav Janus: "Aj keď sme dostali v prvej tretine jeden hlúpy gól v oslabení, prežili sme ju. Inkasované góly nás nepoložili, opäť sme sa postavili na nohy a pridali ďalšie presné zásahy. So štyrmi strelenými gólmi sa zápasy vyhrávajú. Pred súbojom s favoritom sme verili, že dnes môžeme uspieť. Nemôžeme ísť do stretnutia s tým, že prehráme. Od úvodu sme im ukazovali, že sa ich nebojíme a napokon sme dotiahli zápas do víťazného konca."

ONLINE komentár:

JE TU KONIEC, Slovan zdolal obrovského favorita 4:2 a eufória na štadióne nemá konca kraja! Najlepším hráčom domáceho tímu bol vyhlásený Jaroslav Janus, ktorý zo 44 striel dostal iba 2 góly.

- 58. min: Neuvertieľné momenty na štadióne v Bratislave, iba o pár sekúnd neskôr zvyšuje na 4:2 perfektnou strelou Bartovič - 4:2!

- 57. min: GOOOOOOL!!! Famózna práca Miroslava Šatana, ktorý sa pohral s obranou, brankárom a zavesil na 3:2!

- 57. min: Slovan prežil oslabenie, Štajnoch má bitkárske chúťky a šťuchal sa s Tichonovom, ktorého prišiel brániť obrovitý Semjonov. Napokon všetko končí iba pri strkaniciach, ale napätie graduje.

- 56. min: "Bojovať chlapci, bojovať," znie ďalší pokrik obecenstva. Vypočul to Kukumberg a po jeho prihrávke Bartovič takmer strelil gól.

- 55. min: Obrovský tlak Petrohradu, Janusovi pomáhali všetci štyria hráči svojimi telami.

- 55. min: Vyzeralo to, že si ich neodsedí, keďže už po 4 sekundách sa puk ocitol za Janusom, ale po telefonáte s videorozhodcom gól nebol uznaný pre hru so zdvihnutou hokejkou.

- 54. min: Prísne rozhodnutie arbitra, za seknutie v útočnom pásme si dve minúty odsedí Šťastný.

- 54. min: Stretnutie sleduje podľa predpokladov 10 055 divákov - VYPREDANÉ!

- 52. min: Petrohrad s piatimi hráčmi, Slovan ešte zostal v útočnom pásme, svoju dravosť predviedol Hudáček.

- 51. min: Fjodorov v oslabení predviedol futbalové umenie, keď stratil hokejku a nazbieral niekoľko sekúnd, pričom aj pobavil fanúšikov.

- 50. min: Monachov nerozvážne vletel do brankára Slovana a dostáva 2 minúty.

- 50. min: Tvrdosť strely predviedol Alexandrov, ale jeho zakončenie mierilo nad bránu Janusa.

- 49. min: Slovan sa výborne bráni, nedovolí súperovi usadiť sa v jeho pásme.

- 48. min: Vylúčenie Hudáčka, ktorý dostal trest za nedovolené bránenie.

- 47. min: Famózne hokejové okamihy, Slovanisti aj s podporou fantastického obecenstva poriadne podkurujú svojmu súperovi a brankár Štěpánek predvádza jeden zákrok za druhým.

- 46. min: Efektný a efektívny zákrok Janusa po zakončení Kučerjavenka pri rýchlom prečíslení.

- 44. min: Šatan skúsil pripravenosť Štěpánka, na opačnej strane Ďatelinka perfektne ubránil Thoresena.

- 43. min: Hromové "my chceme gól", skanduje celá aréna.

- 42. min: Presilovka je na konci, oba tímy v týchto momentoch veľmi pozorné v defenzíve.

- 41. min: Úvodné sekundy v znamení Petrohradu, ktorý sa snaží využiť čistý ľad na strelenie tretieho gólu. Janus si pripísal dva zásahy.

-----

Skončilo druhé dejstvo, v ktorom sme videli iba jeden gól. Pomer striel 22:31.

- 40. min: Zbytočný faul Boumedienneho, 2 minúty za hákovanie a krušný záver II. tretiny aj začiatok III. pre Slovan.

- 38. min: Slovan teraz hýri aktivitou, Kukumberg aj Dravecký ukázali kúsok zo svojej techniky.

- 37. min: Hudáček nabil Ďatelinkovi, ten z prvej vyprášil vyrážačku Štěpánka. Vondrka zakombinoval s Bližňákom a Miklíkom, úspech to neprinieslo.

- 36. min: Perfektná individuálna akcia Šťastného, na druhej strane perfektný zákrok Janusa po akcii Fjodorova. "Zimomriavkový" aplauz ako odmena za skvelý hokej.

- 35. min: Bratislavská aréna na nohách pri tradičnom pokriku "vstaňte, keď ste belasí".

- 34. min: Miklík perfektne unikol, Štěpánek ho vychytal ale Slovanista bol faulovaný Dallmanom a má šancu z trestného strieľania. Tú však nevyužil, zakončenie medzi betóny mu vôbec nevyšlo.

- 32. min: V dobrom svetle sa predstavuje aj Andrej Šťastný, bojuje o každý puk a pripísal si nepríjemnú strelu, s ktorou mal český gólman prácu.

- 31. min: Polovicu zápasu máme za sebou, táto početná prevaha domácim vôbec nevychádza. Štěpánek bol celé dve minúty bez zásahu.

- 29. min: Aktivita Petrohradu vyústila až do zbytočného faulu Mårtenssona na Ďatelinku. Ďalšia šanca pre Slovan.

- 27. min: Slovan sa snaži o rýchlu odpoveď, ale v zostávajúcich sekundách presilovky sa ako keby bál zakončiť. Nikto na seba nechcel vziať zodpovednosť.

- 26. min: Už o osem sekúnd však skvelý protiútok v oslabení predviedlo duo Thoresen - Průcha a český hokejista si vychutnal Janusa bekhendovým blafákom - 2:2.

- 26. min: Fantastický výkon predvádza Mikúš. V drzom prieniku ho už tesne pred brankárom nedovolene zastavil Berďukov.

- 25. min: Skandovaný potlesk celého hľadiska, hokej v Bratislave opäť raz baví. Domáci teraz pozorne vyčkávajú na obrannej modrej čiare a kazia postupné útoky súpera.

- 25. min: Alexandrov sa ocitol pred Janusom úplne osamotený, jeho bomba trafila iba Janusa.

- 24. min: Výbornú prácu v obrane predviedol Bartovič, spoločne s Kukumbergom nazbierali pár sekúnd. Diváci ich odmeňujú pokrikom "my sme tu doma".

- 23. min: Prichádza vylúčenie na druhej strane, Štajnoch to prehnal s dôrazom.

- 22. min: Nedostal sa však takmer k ničomu, Petrohrad sa s prehľadom ubránil.

- 21. min: Hráči si pár minút oddýchli a môžu sa naplno pustiť do ďalšej dvadsaťminútovky. Slovan má ešte 90 sekúnd presilovku.

-----

- Je tu koniec prvej tretiny, po ktorej Slovan vedie 2:1. Pomer striel však hovorí o väčšej aktivite Petrohradu v pomere 18:10.

- 20. min: V posledných momentoch sa ešte snažil o vyrovnanie Thoresen, ani teraz však výborne chytajúceho Janusa neprekonal.

- 20. min: 30 sekúnd pred sirénou je tu ďalší vylúčený hráč SKA, za sekanie si odpočinie Tichonov.

- 19. min: Veľká šanca Bližňák, ten však ani na dvakrát neprekonal Čecha v bráne hosťujúceho tímu.

- 19. min: Čadovci zovierajú protivníka v obrannej tretine, Šatan kúzlil s pukom, ale Petrohrad sa v prvej minúte oslabenia ubránil.

- 18. min: Klimenko oslabil svoj tím, ďalšia šanca pre Slovan v početnej výhode.

- 18. min: Teraz to pred bránkou domácich poriadne horelo, štvorica a potom aj pätica nevedela kam skôr skočiť. SKA stupňuje svoju aktivitu.

- 17. min: Osamotený Glazačev vyslal na Janusa už 16. strelu a poriadne nebezpečnú. Slovan sa zatiaľ úspešne bráni.

- 17. min: Slovan pri chuti aj v oslabení, cenné sekundy vybojoval Tabaček.

- 16. min: Kanonáda obrancov Petrohradu úspech nepriniesla, svoje umenie predvádza aj Afinogenov. Našiel Rybina, ktorý sa snažil prekonať Janusa strelou z prvej, ale neuspel.

- 15. min: Zbytočný faul Kukumberga v útočnom pásme, na dve minúty si oddýchne.

- 13. min: Petrohrad v tlaku, ale skvelé vypichnutie puku od Tomáš Mikúša a mladík v slovanistickom drese rutinérsky prekonal Štěpánka priamo do vinkla nad lapačku - 2:1.

- 13. min: Tutovka pre Mårtenssona, Janus ho však výborne vychytal.

- 12. min: Ďatelinka vyskúšal pevnosť plexiskla, použil na to Rybina.

- 11. min: Hluchšia fáza zápasu, ale bojuje sa o každý puk.

- 10. min: Svoju rýchosť predviedol Maxim Afinogenov, ktorý prefrčal okolo obrancov aj Janusa, ale jeho prihrávka nenašla žiadneho spoluhráča.

- 9. min: Slovan v plnom počte a je tu reklamná prestávka.

- 8 .min: Prichádza okamžitý trest, puk za Janusa dotlačil Mårtensson 1:1.

- 7. min: SKA v útoku a pri puku, ale chybu v rozohrávke využil Kukumberg. Doplniť v protiútoku sa ho snažil MIklík, ale pri fauloval a Slovan bude hrať iba s tromi hráčmi.

- 7. min: Boumedienne faulovan Toresena, ktorú unikol v oslabení a je po presilovke. 18 sekúnd 4 na 4 a potom 102 budú mať prevahu hostia.

- 6. min: Belasí sa usadili v útočnej tretine, Šatan s Hudáčkom a Lipianskym zatlačili súpera, ale chýbala strela.

- 5. min: Slovan si zahrá druhú presilovku, Štajnoch inkasoval úder hokejkoku od Semjonova.

- 4. min: Petrohrad sa okamžite snaží o vyrovnanie, hokejistom v bielych dresoch zatiaľ chýba presnosť v koncovke.

- 3. min: Obecenstvo si pýta "ešte jeden".

- 3. min: Expresné využitie početnej prevahy, po desiatich sekundách otvára skóre z prvej strely na bránku z pravej strany od kruhov na vhadzovanie Bližňák - 1:0.

- 2. min: Na konci druhej minúty prvé vylúčenie. Grebeškov sekol Draveckého.

- 2. min: Kotol domácich priaznivcov postupne skandoval mená hrdinov zápasu z Čechova: Štajnocha, Hudáčka aj Janusa.

- 1. min: Úvodné buly vhodené, Petrohrad sa okamžite nasťahoval do útočného pásma.

- 0. min: Prichádzajú aj domáci hráči, za veľkého aplauzu obecenstva. Nasledujú štátne hymny oboch krajín. Všetky miesta na štadióne sú zaplnené, dnes je beznádejne vypredané.

- 0. min: Do začiatku zápasu zostáva päť minút, na ľade sú zatiaľ iba rozhodcovia, ale aréna je už veľmi slušne zaplnená a neustále prichádzajú ďalší diváci.

• Zdroj: športky, ts, SITA