Kauza v českom futbale naberá obrátky: Stávkovanie a albánska mafia

Celú kauzu odštartoval Daniel KřetínskýCelú kauzu odštartoval Daniel Křetínský Zdroj: sparta.cz

PRAHA - Predseda Futbalovej asociácie ČR Miroslav Pelta odovzdal závažné informácie o riadení profesionálneho futbalu od šéfa Sparty Daniela Křetínskeho riaditeľovi protikorupčnej polície Tomášovi Martincovi. Obáva sa, že FAČR ako občianske združenie nemá dostatočné prostriedky, aby sa s prípadom dokázala sama vysporiadať. Kvôli vyšetrovaniu zatiaľ nebudú podávané konkrétne informácie.

Zatiaľ nemožno ani potvrdiť, že ide o korupciu. Český web isport.cz však uviedol, že informácie sa týkajú vplyvu albánskej stávkarskej mafie na českých rozhodcov.

Podľa zdroja portálu, ktorý si praje zostať v utajení, stoja za kauzou okrem iného aj podvodné stávky v réžii albánskej mafie. Zistili to vraj ľudia, ktorých si Křetínský najal na sledovanie podozrivých osôb.

"Ide o stávkovanie. Český futbal riadi albánska mafia, ktorá ovplyvňuje prostredníctvom rozhodcov zápasy a u zahraničných spoločností na ne vsádza veľké sumy. Má podchytených niektorých arbitrov," tvrdí zdroj.

Podvodné internetové stávkovanie je fenomén, s ktorým sa v posledných rokoch zápasí svetový futbal. Stávkarske gangy si podchytia rozhodcov, ktorí potom konajú na základe ich pokynov. O svoje peniaze sa tak báť nemusia, pretože výsledok či špeciálne udalosti v zápase sú vopred dané. V súčasnosti je možné tipovať na udelenie žltej karty, rohové kopy, vylúčenie, počet gólov v ktorejkoľvek minúte a to všetko sa na zahraničných stávkovacích portáloch deje "live". 

"Po konzultácii ohľadom postupu som sa rozhodol okamžite konať. 26 hodín od prevzatia informácií som sa stretol so šéfom protikorupčnej polície a dal som mu podnet, na základe ktorého môže polícia začať vyšetrovanie. Pán riaditeľ ma ubezpečil, že sa jeho útvar bude podnetom zaoberať," povedal Pelta na tlačovej konferencii.

Šéf FAČR nebol konkrétny, čoho sa informácie týkajú a iba vyhlásil, že je zdrvený. "Bol som políciou vyzvaný, aby som neposkytoval podrobnosti, a nemaril vyšetrovanie. Verím, že uvoľnenie informácií nadíde čo najskôr, pretože vieme, že verejnosť chce byť podrobne informovaná. Do tej doby žiadam o strpenie," povedal Pelta.

Podrobnejšie informácie o kauze nechce povedať ani polícia. Hovorca protikorupčnej polície Jaroslav Ibehej ČTK iba potvrdil, že Pelta odovzdal podnet na vyšetrovanie a riaditeľ útvaru rozhodol, že sa protikorupčná polícia bude prípadom zaoberať.

Podľa Peltu FAČR nemá dostatočné prostriedky, ako informácie od Křetínskeho overiť natoľko, aby mohol byť niekto obvinený. "Rozhodol som sa preto pre riešenie cestou polície. Nemáme potrebné nástroje a možnosti, aby sme dokázali podozrenie prešetriť a dokázať, že k previneniu skutočne došlo. Teraz je to na polícii a my sme jej plne k dispozícii," dodal.

Pripustil však, že by sa informácie mali týkať osôb z vedenia profesionálneho futbalu. "Pri zvolení do funkcie som hovoril, že za väčšinu ľudí v profesionálnom futbale by som dal ruku do ohňa. Teraz po týchto informáciách mám u niektorých ľudí otáznik," povedal predseda FAČR.

"Odovzdal som to len polícii. Komukoľvek inému niečo hovoriť by som v tejto situácii považoval za nešťastné," dodal.

Daniel Křetínský nesie dokumenty Miroslavovi Peltovi (foto: isport.blesk.cz)

Otázkou stále zostáva, kde Sparta a Křetínský získali informácie. Podľa isport.cz je možností viac. Môže to byť práca sekretára Josefa Krulu, bývalého rozhodcu s mizernou povesťou. Možné je však aj to, že Křetínský nasadil na niektorých funkcionárov a rozhodcov špiónov, aby mu dodávali informácie. Práve Krula mal údajne dostať tipy na rozhodcov, ktorých má pod palcom mafia. 

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: sparta.cz
  • Zdroj: ČTK, športky, isport.cz

Súvisiace články