Bláznivá 12-gólová prestrelka v Readingu, famózny obrat Arsenalu

Marouane Chamakh a Theo WalcottMarouane Chamakh a Theo Walcott Zdroj: SITA

LONDÝN - Neuveriteľný futbalový príbeh napísali vo 4. kole anglického Ligového pohára hráči Readingu a Arsenalu. Domácemu tímu nestačilo na postup ani vedenie 4:0 po 35 minútach. "Kanonierom" sa podaril jeden z najväčších obratov v histórii futbalu a postup do ďalšej fázy si vybojoval po šialenom výsledku 7:5 po predĺžení.

Už tradične dali v tejto súťaži tréneri príležitosť viacerým mladým zverencom či futbalistom, ktorí až tak často nehrávajú, ale aj napriek tomu oba tímy ponúkli futbal skvelej úrovne, v ktorom hrali hlavnú úlohu ofenzívy a "deravé" obrany.

Reading naštartoval už v 12. minúte gólom Roberts, o šesť minút si vlastenca pripísal Koscielny a keď v priebehu ďalších 17 minút Arsenal inkasoval aj od Leigertwooda a Hunta, zdalo sa, že ukončí pohárovú púť poriadnym debaklom. Wengerovi zverenci ale v poslednej minúte prvého polčasu znížili Walcottom a to dodalo zápasu úplne iný rozmer. Hostia predviedli po zmene strán ofenzívnu smršť, aj keď po góle Girouda na 2:4 to nevyzeralo, že by ešte mali sily na vyrovnanie.

Záverečné minúty ale priniesli presné zásahy Koscielneho a Walcotta a nasledovalo predĺženie. V ňom najprv dokonal obrat na 5:4 Chamakh, aby následne vyrovnal striedajúci Pogrebňak a diváci už mysleli na penalty. Bláznivý zápas ale zrejme po takomto priebehu nemohol vyvrcholiť iba obyčajnou "penaltovou lotériou" a v poslednej minúte najprv zavŕšil hetrik Walcott a po ňom sa ešte presadil aj Chamakh, ktorý spečatil postup Arsenalu.

"Vyhli sme sa katastrofe a napokon sme z toho vzišli so vztýčenou hlavou," tešil sa po stretnutí kouč Arsenalu Wenger. "V druhom polčase sme len mohli dúfať v obrat, ale od základu sme zmenili systém hry. Vážim si našich fanúšikov, pretože aj za stavu 0:4 stáli za nami. Som rád, že sme sa im odvďačili v druhom polčase. Keď sme vyrovnali na 4:4, veril som, že zvíťazíme, pretože Reading obetoval veľa a jeho hráči boli v kríze. V predĺžení sme hrali uvoľnene," dodal francúzsky tréner Arsenalu.

Kormidelník Readingu Brian McDermott sa domnieva, že Arsenalu k úspechu najviac pomohol prvý gól hostí, ktorý Walcott zaznamenal v samom závere prvého dejstva a znížil ním na rozdiel troch gólov. "Nebol som po skončení prvej polovice stretnutia nadšený, pretože sme dominovali a nechali sme si streliť zbytočný gól. Takým kvalitným hráčom nemôžete dať pred prestávkou takýto impulz," povedal McDermott a doplnil: "V druhom polčase sme prakticky nehrali. Bol to 'kamikadze futbal', a to dokonca aj za stavu 5:5 v predĺžení."

Reading - Arsenal 5:7 po predĺžení (4:4, 4:1)
Góly: 12. Roberts, 18. Koscielny (vlastný), 20. Leigertwood, 37. Hunt, 115. Pogrebňak - 45., 90. a 120+. Walcott, 103. a 120+. Chamakh, 64. Giroud, 89. Koscielny

Reading: Federici - Gunter, Gorkss, Morrison, Shorey - Tabb, McCleary (73. McAnuff), Leigertwood, Robson-Kanu -
Roberts (90. Church), Hunt (73. Pogrebňak)

Arsenal: Martinez - Jenkinson, Koscielny, Djourou, Miquel (105. Meade) -  Aršavin, Frimpong (62. Giroud), Coquelin,