Oštepárka Špotáková Športovcom roka v Česku, tímom roka tenisti

Barbora ŠpotákováBarbora Špotáková Zdroj: SITA

PRAHA - Oštepárka Barbora Špotáková bola vyhlásená za Športovca roka 2012 v Česku. Dvojnásobná olympijská víťazka sa na trón vrátila po štyroch rokoch. V ankete Klubu športových novinárov dostala 1854 bodov a predstihla bikera Jaroslava Kulhavého (1672), tiež olympijského víťaza. Tretia bola ďalšia víťazka z Londýna skifárka Miroslava Knápková (1547). Tímom roka sú tenisti, ktorí vyhrali po 32 rokoch Davisov pohár.

Špotákovú k druhému triumfu v ankete vyniesla úspešná obhajoba olympijského víťazstva. Prvýkrát oštepárka hlasovanie ovládla v roku 2008, kedy zvíťazila na olympiáde v Pekingu. V budúcej sezóne s vrcholom na majstrovstvách sveta v Moskve si Špotáková vyberie pauzu, lebo na začiatku leta očakáva narodenie potomka. "Nádherný pocit," povedala na pódiu.

Štvrtý český olympijský víťaz z Londýna David Sloboda obsadil štvrté miesto, za ním bol v ankete víťaz futbalovej Ligy majstrov gólman Petr Čech z Chelsea. Medzi tímami obsadili druhé miesto tenistky, ktoré obhájili víťazstvo vo Fed Cupe. Tretí skončil mužský štvorkajak, ktorý v Londýne vybojoval bronz.

Víťaz hlavnej ankety si odniesol 250.000 korún, najlepší tím sa podelí o 100.000. Hlasovania v druhom kole ankety sa zúčastnilo 223 členov Klubu športových novinárov.

Juniorom roka je rýchlokorčuliarka Karolína Erbanová, ktorá cez víkend vyhrala prvýkrát preteky Svetového pohára. Cenu Emila Zátopka pre legendu dostal tím futbalistov, ktorý pred päťdesiatimi rokmi vybojoval strieborné medaily na majstrovstvách sveta.

Na pódiu sa objavilo hneď deväť z dvanástich žijúcich členov tímu. "Je super sa takto po takej dobe stretnúť. Len ten manšaft nie je celý, sú to trosky, museli nás odprevadiť po schodoch," žartoval Josef Masopust. "Ale spomienky sú to nádherné, keď si človek uvedomí, že sme tam odchádzali ako nováčikovia a prekvapili sme celý svet," vyhlásil.

Ženy vládnu ankete od roku 2006, kedy vyhrala lyžiarka Kateřina Neumannová. V rokoch 2007, 2009 a 2010 triumfovala rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková, ktorá tento rok obsadila 13. miesto. Do nominovanej desiatky sa nedostala ani minuloročná víťazka tenistka Petra Kvitová.

Kulhavý berie ako motiváciu do ďalšej sezóny, aby konečne vyhral muž. "Ja som vlastne Športovec roka," usmieval sa nad skutočnosťou, že je najlepším mužom. "Netvrdím, že v ženách je menšia konkurencia, budeme si holt musieť ešte počkať. Bára (Špotáková) obhájila olympijské víťazstvo," uviedol.

Cenu prevzali osobne všetci športovci s výnimkou Čecha a Jágra, ktorí mali klubové povinnosti. Galavečer pod vedením moderátorov Lucie Výbornej a Jana Pokorného sa niesol v duchu olympiády v Londýne a športovci boli do programu aktívne zapojení.

O zábavu sa staral Big Band Gustava Broma s Vladimírom Valovičom v čele, spievali Petr Kolář, Helena Zeťová, Marta Jandová, Ben Cristovao alebo skupina Backwards.

Jednotlivci: 1. Barbora Špotáková (atletika) 1854 bodov, 2. Jaroslav Kulhavý (horská cyklistika) 1672, 3. Miroslava Knapková (veslovanie) 1547, 4. David Svoboda (moderný päťboj) 1468, 5. Petr Čech (futbal) 918, 6. Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká (tenis) 906, 7. Ondřej Synek (veslovanie) 864, 8. Tomáš Berdych (tenis) 829, 9. Jaromír Jágr (hokej) 803, 10. Vavřinec Hradilek (vodný slalom) 776

Kolektivy: 1. Tenisti ČR 633, 2. Tenistky ČR 432, 3. Štvorkajak ČR 232

• Zdroj: ČTK, SITA