Išli si tvrdo za svojím a vrátili sa na trón: Levice sú po štyroch rokoch opäť majstrami

Patrioti Levice oslavujú ligový triumfPatrioti Levice oslavujú ligový triumf Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

LEVICE - Patrioti Levice sa stali víťazmi Niké Slovenskej basketbalovej ligy. V piatom zápase finále play off zdolali BKM Lučenec 85:75 a v v celej sérii triumfovali 4:1. Na trón zasadli opäť po štyroch rokoch. V klubovej histórii ide o tretí titul (2011, 2018, 2022). čím sa osamostatnili na štvrtom mieste historických štatistík. Za najužitočnejšieho hráča play off vyhlásili pivota Levíc Borisa Bojanovského.

Niké SBL - 5. zápas finále play off:

Patrioti Levice - BKM Lučenec 85:75 (49:42)
štvrtiny: 24:20, 25:22, 20:16, 16:17 2250 divákov (vypredané).
/konečný stav série - 4:1, Patrioti Levice sa stali víťazom Niké SBL v sezóne 2021/2022/

Levice: Krajčovič 18, McCallum 16, Abrhám a Bojanovský po 12, Clark 11 (Freeman 10, Bachan 6, Chaban a Volárik 0)

Lučenec: Castlin 18, Buie 17, Pruitt 13, Johns 10, Bolek 1 (Ancrum 14), TH: 22/14 - 19/13, fauly: 19 - 19, trojky: 7 - 10, rozhodovali: Tomašovič, Kúkelčík, Ženiš

Úvodné minúty piateho finálového stretnutia nevybočovali zo zabehnutých koľají, Levice predviedli dominantný nástup v podobe 11 bodov za sebou. Lučenec bol v útoku impotentný, až v piatej minúte zaznamenal prvé body v zápase. Neskôr sa herne zdvihol, úsekom 8:1 sa vrátili do boja o predĺženie sezóny. Dôležité bolo, že nebojácnou hrou zatápal domácemu tímu. Odrazilo sa to najmä v koncovke, aj keď prvú štvrtinu napokon vyhrali Patrioti 24:20. V elektrizujúcej atmosfére pokračoval útočne ladený basketbal tiež v druhej časti. Levice nakopol návrat Bojanovského na palubovku, so spoluhráčmi sa opäť odtrhli 13 bodmi v rade. Tentoraz Lučenec strelecky mlčal štyri minúty, no nakopla ich americká dvojica Ancrum a Buie. Hostia čiastočne zdramatizovali duel, ale vo väčšej pohode išli na prestávku domáci, viedli 49:42.

Na snímke zľava David Galéria fotiek (9) Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

„Pelikáni“ po prestávke začali aktívnejšie, podarilo sa im stiahnuť na rozdiel útoku. Patrioti mali výpadky v koncentrácii, ale v správnej chvíli vedeli zabrať. Hlavnou domácou zbraňou bol Bojanovský s Clarkom, ktorí nepripúšťali možný obrat a zmenu priaznivého vývoja duelu. Lučenčania útočne riskovali a hrali na hrane, dokázali tak udržiavať víťazné šance. Zopakovalo sa však to, čo je v tejto finálovej sérii typické - bodový trhák jedného tímu. Levice získali 9 bodmi v rade získali potrebný komfort, do poslednej časti išli za stavu 69:58. Lučenec to nezabalil v štvrtej štvrtine, úsekom 10:3 sa piaty finálový duel zase raz zdramatizoval. Domáci ale ani v kritických okamihoch nestrácali chladnú hlavu, míľovými krokmi sa blížili k majstrovským oslavám. Rozhodujúci úder zasadil McCallum tri minúty pred koncom, keď dostal Levičanov po dlhom čase do dvojciferného vedenia. Koncovku si už ustrážili a po záverečnom hvizde mohli vypuknúť majstrovské oslavy.

hlasy po zápase:
Michal Madzin, tréner Levíc: „Neskutočné. Užívame si neskutočnú atmosféru. Vyšlo to na takýto domáci zápas. Je to niečo neopísateľné.“

Boris Bojanovský, Peak MVP play off a hráč Levíc: „Sme radi. Minulý rok nám to tesne utieklo vo finále. V tomto roku sme si napravili chuť pred domácim publikom. Bomba, určite to oslávime.“

Šimon Krajčovič, hráč Levíc: „Dojmy sú vynikajúce. Je to niečo úžasné. Myslím si, že celú sezónu sme si všetci užili, aj s divákmi, trénermi, fanúšikmi a funkcionármi. To, že sa nám to podarilo ukončiť na domácej palubovke, pred zaplnenou halou, je niečo vynikajúce. Myslím, že si to všetci spolu užijeme.“

Daniel Sokolovský, tréner Lučenca: „Myslím si, že Šimon Krajčovič bol v tomto stretnutí špeciálny. On odmietol, aby toto stretnutie Levice prehrali. Prišli sme sem oveľa koncentrovanejší, lepšie sme premieňali veci v útoku a bojovali sme. Robili sme chyby, ale súper potreboval zo seba dostať maximum, aby nás zdolal. To sa im podarilo.“

Lukáš Bolek, hráč Lučenca: „Veľké sklamanie. Je to úspešná sezóna, nikto to asi pred jej začiatkom nečakal, že by sme mohli vyhrať Slovenský pohár a hrať finále s Levicami. Sme sklamaní, pretože si myslím, že sme mali na to, aby sme prehrali 1:4 na zápasy. Levice si to zaslúžili, gratulujem im. Mali vynikajúcu sezónu.“