Víkend, ktorý bol hotovou oslavou športu: ČSOB Bratislava Marathon dopadol nad očakávania

ČSOB usporiadala 17. ročník Bratislavského maratónuČSOB usporiadala 17. ročník Bratislavského maratónu Zdroj: ČSOB

BRATISLAVA - Prvý postcovidový ročník ČSOB Bratislava Marathon – v klasickom formáte a v tradičnom aprílovom termíne – bol uplynulý víkend znova oslavou športu, pohybu i spolupatričnosti. Skvelá atmosféra na štarte, na trati i v cieli, spokojní bežci a skvelí Bratislavčania povzbudzujúci popri trati – čo viac si mohli organizátori želať? Azda iba o máličko lepšie počasie, no ani to bežcom, zdá sa, neprekážalo, keďže mnohí sa v cieli tešili z osobných rekordov. Zo zaujímavých čísel spojených so 17. ročníkom ČSOB Bratislava Marathon mali radosť aj organizátori. Zopár z nich ponúkame v nasledujúcom prehľade:

Organizácia podujatia

Bezproblémový priebeh podujatia zabezpečovalo počas víkendu približne 480 organizátorov vrátane dobrovoľníkov – 290 popri trati (zabezpečovali usmerňovanie bežcov, občerstvovacie stanice, dohliadali na štafetové odovzdávky) a ďalších 150 zabezpečovalo registráciu, úschovňu vecí či pracovalo v priestore štartu a cieľa, zvyšok tvorili členovia samotného organizačného tímu.

K dispozícii bolo 14 400 litrov vody a 800 kusov banánov, použilo sa 45 000 kusov pohárikov.

Na bezpečné označenie trate sa použili 3,5 km kovových zábran.

ČSOB usporiadala 17. ročník Galéria fotiek (7) Zdroj: ČSOB

Organizátori mali pripravených 7400 kusov obálok na štartové čísla.

V nedeľu pred štartom hlavných disciplín začali organizátori dolaďovať posledné detaily už o 5.00 h ráno, a hoci sa preteky oficiálne skončili o 14.00 h, s úpravou štartového/cieľového priestoru i trate do pôvodného stavu skončil až pol hodinkou po polnoci z nedele na pondelok.

Charita

Jedno euro zo štartovného zaplateného v detských behoch a suma vyzbieraná zo zálohovania obalov putovali prostredníctvom občianskeho združenia Slniečko na ceste na detskú chirurgiu – takto sa získalo 1250 eur.

Za každého bežiaceho účastníka podujatia – bolo ich 5743 – prispela nadácia ČSOB sumou 3 eurá pre neziskovú organizáciu Človek v ohrození, ktorá pomáha ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine. Celkovú sumu 17 229 eur zaokrúhlil generálny partner na rovných 20-tisíc eur.

ČSOB podporila i ľudí, ktorí majú zo zdravotných dôvodov obmedzený pohyb, a venovala 15 000 eur rehabilitačnému centrum Adeli.

V rámci projektu Míľa pre Ukrajinu prispeli bežci na pomoc nášmu východnému susedovi sumou 8357 eur.

Celkovo sa na podujatí vyzbierala na charitatívne účely neskutočná suma 44 607 eur!

Účastníci

Na 17. ročník ČSOB Bratislava Marathon sa prihlásilo 7290 bežcov z 35 krajín.

Zahraniční účastníci (720) tvorili 10 percent štartového poľa, Bratislavčanov bolo 3245, čo predstavuje 45 percent.

Beh už nie je len záležitosť mužov, do pohybových aktivít sa zapájajú pravidelne aj dámy – ich podiel bol 40 percent.

Počty štartujúcich v jednotlivých disciplínach – detské preteky a preteky lezúňov 778, minimaratón a senior walk & run 709, desiatka 913, maratón 508, polmaratón 1715, štafetový maratón 65 štafiet (260 členov) a štafetový polmaratón 215 štafiet (860 členov).

Spolu teda súťažilo 5743 bežcov, ktorí odbehli dovedna 77 134 km!

Osobnosti

V polmaratónskej štafete s názvom Country Team ČSOB SK bežal na prvom úseku generálny riaditeľ hlavného partnera podujatia Daniel Kollár, jeho tím skončil časom 1:57:15 h na 78. priečke z 215 štafiet.

V rovnakej súťaži si štafeta s názvom Team Bratislava s finišmanom, primátorom Bratislavy Matúšom Vallom, vybojovala 122. miesto časom 2:04:00 h.

Halový majster Európy 2019 na 60 m a slovenský šprintérsky rekordér Ján Volko skončil v minimaratóne na 4,2 km v absolútnom poradí na 30. mieste časom 16:34,6 min, v kategórii mužov do 39 rokov bol 16. a spomedzi všetkých mužov 24.

Slovenský poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec dobehol v polmaratóne ôsmy v kategórii mužov nad 60 rokov (1:42:29 h), celkovo bol z mužov 339.

Producent, manažér a scenárista Jaro Slávik, známy ako nekompromisný porotca v šou Česko-Slovensko má talent, zvládol polmaratón za 2:20:35 h, v absolútnom poradí ho klasifikovali na 1151. mieste a spomedzi 40 až 49-ročných bol 399.

Propagácia a marketing

Počas štyroch dní od otvorenia prezentácie až do konca podujatia sa návštevnosť Eurovea vyšplhala k číslu 160 000.

Organizátori ČSOB Bratislava Marathon pripravili pre médiá 2 tlačové konferencie (24. 3. a 1. 4.), 11 tlačových správ vrátane ČSOB zimnej série, účastníkom rozposlali 8 newsletterov.

Na sociálnych sieťach (facebook, instagram) zverejnili od začiatku odpočítavania do spustenia registrácie až 149 príspevkov – 119 do začiatku podujatia, 21 priamo počas bežeckého víkendu a 9 po jeho skončení.

Jeden z príspevkov uverejnených po podujatí – „Tancujúci maratónec na Starom moste“ – sa stal virálnym a videlo ho už viac ako 400 000 ľudí...

Televízia JOJ Šport odvysielala zo 17. ročníka ČSOB Bratislava Marathon trojhodinový priamy prenos.

Verní maratónci

Po víkende má klub najvernejších účastníkov ČSOB Bratislava Marathon štyroch členov: Eva Seidlová, Ondrej Székely, Josef Oborný a Dávid Nagy na všetkých 17 ročníkoch podujatia zvládli maratón.

Piaty do partie mohol byť Alexander Simon, ktorý bol na maratón prihlásený, napokon však absolvoval len jeden okruh – polmaratónsky.

Viac o téme: ČSOB Bratislava Marathon