Bleskový návrat medzi elitu NHL: Rangers prešli prestavbou ako raketa

Kaapo Kakko a Artemij Panarin
Kaapo Kakko a Artemij Panarin

BRATISLAVA - Hokejisti New Yorku Rangers v uplynulých dvoch sezónach chýbali v play-off zámorskej NHL. Vedenie "jazdcov" sa rozhodlo obmeniť a omladiť káder, v čom pokračovalo aj počas tohto leta. Na júnovom drafte si vybralo z druhého miesta fínskeho mladíka Kaapa Kakka a okrem toho získalo ruského útočníka Artemija Panarina či amerického obrancu Jacoba Troubu. Práve tieto akvizície by mohli Newyorčanom zabezpečiť postupný návrat medzi ligovú elitu.

"Sám som v očakávaní, čo letné zmeny prinesú. Pred približne rokom a pol sme vyhlásili, že je potrebné mužstvo prebudovať. Letné príchody a vysoký draftový výber nám pomohli túto prestavbu akcelerovať. Máme troch kvalitných brankárov, zlepšili sme obranu aj útok. Verím, že mužstvo prekvapí a bude vyššie ako pred rokom. Budeme mať mladý ofenzívny tím, ktorý budú mať fanúšikovia radi," uviedol v rozhovore pre agentúru SITA skaut New Yorku Rangers Ján Gájdošík.

Priaznivci klubu z Manhattanu čakajú na Stanleyho pohár presne štvrťstoročie, ale súčasné zmeny im dávajú nádej, že si víťazné pocity čoskoro zopakujú. Postarať by sa o to mohol aj talentovaný Kakko, ktorý zažiaril na tohtoročných seniorských MS a bol lídrom TPS Turku vo fínskej Liige. "Fanúšikovia prijali výber Kakka z druhého miesta s veľkou radosťou. Po oznámení tohto rozhodnutia Madison Square Garden skoro explodovala. Taká radosť údajne zavládla v hale naposledy, keď Rangers ovládli ligu v roku 1994," pokračoval Slovák pracujúci v slávnej organizácii už od začiatku deväťdesiatych rokov.

Stále iba 18-ročný Kakko už v minulej sezóne ukázal, že je pripravený na seniorský hokej. Vo fínskej najvyššej súťaži ho vyhlásili za najlepšieho nováčika a v máji získal s národným tímom zlato na MS v Bratislave a Košiciach, keď bol so šiestimi gólmi najlepším strelcom mužstva. "Boli sme veľmi radi, že sme si ho vybrali. Mali sme aj trochu šťastia pri draftovej lotérii. Kaapa sme sledovali, keďže máme v Turku skauta Mikka Elorantu. Poznali sme jeho aj jeho rodinu, takže sme mali dostatok informácií zvnútra aj zvonku,“ vysvetľoval Gajdošík, ktorý upozornil aj na príchod ďalšieho mladíka - Rusa Vitalija Kravcova z Traktora Čeľabinsk. Rodák z Trenčína zároveň podotkol, že Kakka pozorne sledoval aj on sám a za uplynulé dva roky ho videl osobne v 19 dueloch na rôznych úrovniach.

V organizácii New Yorku Rangers momentálne figuruje jeden slovenský zástupca. Brankár Adam Húska dostane v nasledujúcej sezóne priestor v AHL v tíme Hartford Wolf Pack, ale v klubovej hierarchii "jazdcov" sú pred ním nároční konkurenti. O miesto v bránke Rangers budú súperiť Švéd Henrik Lundqvist a Rusi Alexandar Georgijev s Igorom Šesťorkinom. "Aktuálne je u nás veľká konkurencia. Adam je najmladší zo spomenutých brankárov. Má veľký potenciál a náš tréner gólmanov Benoit Allaire mu verí. Je teraz na ňom, aby dal do toho všetko. Šanca je veľká, rovnako ako naše očakávania. Georgijev napríklad ani nebol draftovaný a napokon sa rýchlo prepracoval do NHL," pokračoval.

Húska mal možnosť ukázať svoje kvality na nedávnom turnaji v Traverse City, kde sa prezentoval v dobrom svetle a vyslúžil si pochvalu. "Adam mal vydarený nováčikovský kemp, na Turnaji nádejí v Traverse City vychytal víťazstvá v oboch zápasoch proti Dallasu aj St.Louis a vyzdvihol ho po turnaji taktiež generálny manažér tímu Jeff Gorton. Som veľmi rád, že Adam hokejovo napreduje a má kariéru do NHL dobre nasmerovanú. Dokonca na tomto nováčikovskom turnaji bol presvedčivejší aj ako skúsenejší Šesťorkin," dodal pre agentúru SITA 54-ročný Gajdošík.


Tagy: New York Rangers

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
SITA
Foto:
nhl.com/rangers

DISKUSIA