Slovenskí fanúšikovia pozor, začínajú majstrovstvá: Hlavným cieľom postup do play-off

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - V deviatich mestách a prvýkrát s 24 účastníkmi sa vo štvrtok začnú 31. majstrovstvá Európy vo volejbale mužov. Siedmykrát za sebou na tomto podujatí nebude chýbať ani Slovensko, ktoré sa predstaví v základnej B-skupine. Rovnako ako v prípade reprezentácie žien na nedávnom európskom šampionáte bude primárnym cieľom pre zverencov Andreja Kravárika postup zo základnej skupiny, v ktorej si postupne zmerajú sily so Španielmi, Rakúšanmi, Srbmi, Belgičanmi a tiež Nemcami.

Historicky najlepším výsledkom slovenských volejbalistov na scéne majstrovstiev Európy je piate miesto z roku 2011. Na ostatnom šampionáte však v silnej konkurencii nezískali ani bod a aj preto tréner Kravárik privítal rozšírenie počtu účastníkov a zmenu hracieho systému. "Je to diametrálne odlišné hrať v skupine s troma poprednými európskymi družstvami, ktorými Taliansko, Nemecko aj Česko nepochybne boli. Ten systém bol krutý voči nám. Možno, že sa to bralo ako neúspech vyhrať jeden set v skupine, ale už samotná účasť bola veľmi cenná. Dnes máme väčšie šance, keďže v skupine sú aj mužstvá, ktoré sú na našej úrovni. Je to lepšie, hoci musíme absolvovať päť zápasov v priebehu šiestich dní," vyjadril sa Kravárik.

V tíme Slovenska sa nachádza až sedem hráčom, ktorí si na európskom šampionáte odbijú debut. Pri neúčasti dlhoročného kapitána Emanuela Kohúta preberie túto rolu smečiar Tomáš Kriško, ktorý si myslí, že spomenutý fakt by sa mohol prejaviť v pozitívnom svetle. "Väčšina hráčov už reprezentačné skúsenosti má, či už z Európskej alebo Svetovej ligy. Všetci budú 'hladní' po úspechu a tým, že sa ME ešte nezúčastnili, budú nadšenejší než starí harcovníci. Môže to byť naša výhoda," povedal rodák z Liptovského Mikuláša, ktorý v najcennejšom drese odohral už 104 zápasov.

Titul majstrov Európy z roku 2017 budú obhajovať Rusi, ktorí v krakovskom finále zdolali Nemcov 3:0 na sety. Na kontinentálnom šampionáte majú vynikajúcu bilanciu, keď vyhrali 15 z predošlých 16 zápasov. Zdolali ich iba Srbi,vo štvrťfinálovom dueli na ME 2015. Konkurencia je však nabitá, o čom svedčí aj fakt, že naposledy obhájili titul Taliani pred štrnástimi rokmi. Na ruskej súpiske nechýba skúsený 31-ročný Maxim Michajlov, ktorý na predošlom šampionáte získal cenu MVP turnaja.

Finálový duel je naplánovaný 29. septembra v parížskej AccorHotels Arene, ktorá pred dvoma rokmi hostila aj majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Naposledy sa usporiadateľská krajina dočkala titulu majstra Európy v roku 2005. Francúzi takisto patria k užšiemu okruhu favoritov, no otáznik visí nad štartom Earvina Ngapetha, ktorého trápi zranenie. Tento turnaj bude špeciálny aj pre Čiernu Horu a Severné Macedónsko, keďže tieto dve krajiny zažijú na európskom šampionáte premiéru.


Tagy: Rusko Slovensko Andrej Kravárik Tomáš Kriško

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA