Slováci budú na MS bojovať o záchranu, od USA dostali 9 gólov

Ryan Hartman a Milan KolenaRyan Hartman a Milan Kolena Zdroj: SITA

UFA - Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov nastúpila na svetovom šampionáte v ruskej Ufe na posledný zápas v základnej skupine. O postup do štvrťfinále si to zverenci trénera Ernersta Bokroša rozdali v priamom súboji s USA. Oba tímy mali na konte 3 body, ale už po prvých minútach zápasu bolo jasné, že favorit zo zámoria si postup do štvrťfinále nedá ujsť. Počas celého duelu mali Američania obrovskú prevahu a zvíťazili vysoko 9:3.

Slováci budú hrať iba o záchranu v elitnej kategórii, do skupiny si prenášajú dva body získané zo zápasu s Nemcami (2:1 po predĺžení). Čakajú na nich ešte zápasy s Lotyšskom (3. januára o 12:00) a s Fínskom (4. január o 14:00).

USA - Slovensko 9:3 (5:2, 3:0, 1:1)
Góly: 5. Bardreau (Hartman, Gibson), 6. McCabe (Vesey, Miller), 9. Gaudreau (Gostisbehere), 12. Reilly (Vesey, Miller), 14. Trouba (Kuraly), 25. Gaudreau (McCabe, Trocheck), 27. Trocheck (Gaudreau), 30. Trocheck (Biggs, Lucia), 57. Galchenyuk (Murphy) - 5. Matis (Kolena), 19. R. Mráz (Čerešňák, Nechala), 50. Matis (Kolena, Uhrík)
Rozhodcovia: Hodek (ČR), Nord (Švéd.) - Jucers (Lot.), Puolakka (Fín.), vylúčení: 6:9 na 2 min, navyše: Gostisbehere 5+DKZ za sekanie - Matis 10 min za hrubosť, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0.

Slovensko: Nagy (9. Romančík) - Čerešňák, Nechala, Rusina, Bagin, Bajaník, Korím, Bajaník, Búri - Mikúš, Daňo, Reway - R. Mráz, Bíreš, B. Mráz - Kolena, Matis, Uhrík - Hudec, Fujerik, Rapáč

USA: Gibson - Murphy, Reilly, Trouba, Gostisbehere, Jones, McCabe, Sieloff - Kuraly, Galchenyuk, Barber - Miller, Gaudreau, Vesey - Lucia, Biggs, Trocheck - Bardreau, Pietila, Hartman - Grimaldi

Američania sa do súpera od začiatku zahryzli a pokúšali sa čo najskôr dostať do vedenia. Slováci však odolávali a po troch minútach sa aj oni dostali pred súperovu bránku a Gibson mal čo robiť, aby si udržal čisté konto. To ale dlho nevydržalo ani jednému z brankárov a po štyroch minútach sa roztrhlo vrece s gólmi. Ako prví sa presadili favoriti duelu, keď po slovenskom nápore unikol obrancom Bardreau a sám proti Nagyovi nezaváhal. Netrvalo ani pätnásť sekúnd a bolo 1:1. Po vyhratom buly v obrannom pásme našiel Kolena dlhou prihrávkou Matisa v úniku a ten nedal Gibsonovi šancu. Potom však už dominovali zámorskí hokejisti. V 6. minúte ich poslal do vedenia McCabe a v 9. zvýšil už na 3:1 Gaudreau, ktorý vyhnal z bránky Nagya. Na jeho miesto nastúpil Romančík a hneď sa chytil dvoma dobrými zákrokmi. Čisté konto si však udržal iba tri minúty. Tlak Američanov bol enormný a v 12. minúte sa aj so šťastím presadil Reilly. Krátko na to išiel na trestnú Daňo a Trouba okamžite využil ponúknutú šancu - 5:1. V 17. minúte však Gostisbehere zákerne atakoval Matisa do chúlostivých partií, za čo mu rozhodcovia udelili 5+DKZ. Slováci sa šance chopili a Mráz po mele pred Gibsonom znížil na 2:5. Ďalší kúsok mohol pridať Mikúš, ale jeho strelu zastavila žŕdka.

Zverenci trénera Bokroša už z presilovky viac nevyťažili. Naopak v úvode druhej tretiny sa sami dvakrát neubránili početnej výhode súpera a Američania po góloch Gaudreaua a Trochecka viedli už 7:2. Slováci sa nepoučili a stále opakovali tie isté chyby. Nedokázali sa vyrovnať s rýchlymi hráčmi súpera a nedôslednou obranou im ponúkali stále ďalšie príležitosti na skórovanie. V polovici stretnutia využil jednu z nich Trocheck, ktorý ostal trestuhodne sám pred Romančíkom - 8:2. Slováci nevyužili ani dve presilovky o dvoch hráčov, navyše pri druhej dovolili súperom brejk dvoch proti samotnému brankárovi.

V poslednej tretine tempo hry upadlo a dávno rozhodnutý duel sa už iba dohrával. Američania poľavili v ofenzíve a už nehrali s takým dôrazom ani vo vlastnom obrannom pásme. Šancu tak dostali slovenskí útočníci. V 50. minúte dostal dostatok priestoru pred bránkou Matis a svojím druhým gólom znížil na 3:8. V závere Američania premenili presilovku zásluhou Galchenyuka, ktorý upravil na 9:3.

Ernest Bokroš, tréner: "Naše želanie vyradiť  niektorého z trojice veľkých favoritov sa, žiaľ, nestalo skutočnosťou a nastala tvrdá realita – boj o zotrvanie medzi elitou svetového šampionátu. Posledné stretnutie, rozlúčkové s rokom 2012, bolo lekciou amerických mladíkov z efektivity premieňania gólových šancí.  Každého trénera i hráča musí mrzieť výška prehry, rozdiel v hráčskej kvalite sa však, aj keď veľmi kruto, prejavil. Boje v základnej skupine sú za nami, teraz si musíme zanalyzovať všetky detaily nášho doterajšieho pôsobenia v metropole Baškirska. Máme dva dni na to, aby sme pripravili našich zverencov na 'zápas roka' proti Lotyšsku."

V záverečnom stretnutí skupiny Kanada zdolala Rusko 4:1 a na šampionáte ešte nestratila ani bod. Vďaka prvému miestu si "javorové listy" vybojovali priamu účasť v semifinále, kde už je z A-skupiny Švédsko. Vo štvrťfinále MS sa v stredu 2. januára domáce Rusko stretne so Švajčiarskom a Česko s USA.

ONLINE KOMENTÁR:

60. min: Je tu koniec zápasu. Slováci síce odolali nepopulárnej desiatke, ale po vysokej prehre budú hrať iba o záchranu medzi elitou.

59. min: Pekná akcia Slovákov, Daňo mohol odčiniť svoje vylúčenia, ale tesne minul.

58. min: Zbytočne nervózny záver, Jones odišiel po faule na trestnú lavicu.

57. min: Štyria Američania perfektne rozobrali brániacu trojicu a nechytateľne skóroval - 3:9!

57. min: Daňovi tento zápas vôbec nevyšiel, už štvrtýkrát oslabuje slovenský tím a pripojil sa k Rapáčovi.

56. min: Presilovka nemala dlhé trvanie, Matis inkasoval 2 minúty. Neodpustil si však kritické slová na adresu rozhodcu a po dvoch následných desaťminútových osobných trestoch zamieril do kabíny. Na jeho miesto si sadol Rapáč.

55. min: Obranca Trouba oslabuje americký tím za podrazenie.

54. min: Američania však presilovku pri vylúčení mladíka zo Slovana do tretice nevyužili.

52. min: Daňo už po tretíkrát v zápase vylúčený, dve minúty za seknutie.

50. min: Tak predsa sa ešte niečo deje, ojedinelý slovenský brejk zakončil dorážkou Matis - 3:8!

49. min: Oba tímy už veľmi nejavia snahu o útok, tento zápas by sa mohol pokojne skončiť. Všetko je už jasné.

47. min: Ďalšia nevýrazná početná prevaha, Američana iba pokojne držali puk na hokejkách, bez väčšej snahy o ohrozenie slovenskej bránky.

45. min: Menšia šarvátka za Gibsonovou bránkou, Kolena si vybavoval účty s viacerými Američanmi, ale vylúčený je iba Slovák.

44. min: Američania zjavne stiahli "rýchlostný stupeň" a v presilovke Romančíka vôbec neohrozili.

42. min: Bagin podrazil Kuralyho vo vyloženej šanci, aj keď to na prvý pohľad vyzeralo ako čistý zákrok, rozhodcovia mali iný názor.

41. min: Aktívne napádanie Američanov od prvej sekundy záverečnej tretiny.

40. min: Slováci v druhej tretine inkasovali ďalšie 3 góly, naopak sami nestrelili ani jeden.

40. min: Vesey mohol streliť deviaty gól, Romančík mu pri nájazde perfektne vypichol puk hokejkou.

39. min: Tempo hry sa v závere tejto časti upokojilo, Američania pohodlne udržujú vysoký náskok.

38. min: Daňo hľadal pred bránkou Mikúša, tomu skĺzol puk po hokejke a nedokázal zamieriť.

36. min: Presilovku sme nevyužili, brankár Gibson veľa práce nemal.

35. min: Aj tak sa však dostali do úniku, Trocheck takmer zaknihoval hetrik.

34. min: Na trestnú lavicu zamieril aj Biggs za držanie, Američania iba v trojici.

33. min: Seknutím sa previnil Miller, hra sa na 30 sekúnd vyrovná a potom bude nasledovať presilovka Slovenska.

32. min: Bíreš ponúkol podrazením ďalšiu možnosť presilovej hry.

30. min: Obrana úplne zabudla na Trochecka, ten si vychutnal Romančíka - 2:8!

30. min: Viaceré strelecké pokusy hráčov v bielych dresoch sa však neujali. Korigovanie hrozivého skóre neprišlo.

28. min: Barber fauloval a Slovensko bude hrať 105-sekundovú presilovú hru o dvoch hráčov.

28. min: Snaha Daňa o skorigovanie výsledku, proti bol Gibson. Ale pri skrumáži fauloval Reilly.

27. min: Tretia využitá presilová hra, po perfektnej kombinácii nedal Romančíkovi žiadnu šancu Trocheck - 2:7!

26. min: Ďalšie vylúčenie, Daňo sa zbytočne zahnal po jednom zo súperov pri snahe získať puk.

26. min: Už-už to vyzeralo, že nápor prežijeme bez gólu, ale 14 sekúnd pred návratom Matisa na ľad zakončil nájazd Gaudreau - 2:6!

24. min: Rozhodcovia si všimli držanie, Matis dostáva dve minúty.

23. min: Hrá sa 5 na 5.

22. min: Američania sa však aj vo štvorici dostali veľkej šance a neboli ďaleko od strelenia šiesteho gólu.

21. min: Ešte necelé dve minúty bude hrať Slovensko v početnej výhode.

20. min: Záver prvej tretiny, hŕstka divákov videla 7 gólov, z toho však až 5 do slovenskej bránky.

19. min: Po následnom vhadzovaní okamžite ďalšia šanca, Daňo nastrelil hornú žrď.

19. min: Po obliehaní Gibsonovej bránky strieľame druhý gól, puk dorazil po strelách do siete Richard Mráz - 2:5!

17. min: Nešportový atak v strednom pásme, na ľade zostal Matis, ktorého pichol hokejkou do rebier Gostisbeher. Ale napokon odišiel po vlastných na striedačku. Američan dostal za zákerný faul 5 minút + DKZ.

16. min: Mladí slovenskí hokejisti sú veľmi otrasení a nedokážu využiť ani veľké chyby súpera. V koncovke im chýba pokoj.

14. min: Bleskové využitie presilovky, z blízkosti sa presadil po 28 sekundách Trouba - 1:5!

14. min: Slováci sú veľmi zaskočení, nestíhajú na rýchlejšieho súpera. Výsledkom je aj vylúčenie Marka Daňa za podrazenie.

12. min: Kanonáda USA pokračuje, Romančík inkasuje prvý gól z hokejky Reillyho - 1:4!

12. min: Keď sú na ľade Mikúš a Daňo, okamžite je z toho závar pred Gibsonom. Chýba však presnejšia streľba.

11. min: Slovenský gólman si už parkrát siahol na puk, zatiaľ zostáva neprekonaný.

9. min: Brankár Nagy toho má zrejme plné zuby, vystriedal ho Romančík.

9. min: Američania sa snažia čo najskôr rozhodnúť zápas a aj sa im to darí. Gaudreau dostal veľa priestour a strieľa tretí gól - 1:3!

8. min: Hra sa trochu upokojila, ale stále sa hrá vo veľmi svižnom tempe.

6. min: Gólový uragán pokračuje, skvelú techniku predviedol o necelú minútu McCabe a bekhendom dostáva USA do vedenia - 1:2!

5. min: Blesková odpoveď slovenského tímu, podobný únik zakončil o 14 sekúnd  neskôr s prehľadom Matis - 1:1!

5. min: Následne sa do dobrej šance dostali aj súrodenci Mrázovci, ale do protiútoku sa vyrútil Bardreau a otvára skóre - 0:1!

4. min: Duo Mikúš a Daňo predviedlo svoje kvality. Prvá vážnejšia šanca Slovákov.

3. min: Úvodné minúty v réžii zámorského tímu, Nagy aj slovenské obrana zatiaľ pozorní.

1. min: Stretnutie sa začalo, v súboji otváracích formácií mali jemne navrch Američania.

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR, youtube