Slovan vydrel výhru nad posledným tímom KHL, Jekaterinburg dlho odolával

Peter Ölvecký pri jednom zo súbojov v zápase proti JekaterinburguPeter Ölvecký pri jednom zo súbojov v zápase proti Jekaterinburgu Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Kontinentálna hokejová liga sa po niekoľkodňovej prestávke vrátila do Bratislavy. Hokejisti Slovana privítali v prvom zápase v roku 2013 na Zimnom Štadióne Ondreja Nepelu aktuálne posledný tím súťaže Avtomobilist Jekaterinburg a po bojovnom výkone ho zdolali 3:1. Ďalší duel odohrajú Slovanisti opäť na domácom ľade, už v nedeľu 6. januára o 17:00 privítajú Metallurg Magnitogorsk na čele s hviezdnym Jevgenijom Malkinom.

Slovan Bratislava - Avtomobilist Jekaterinburg 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)
Góly: 42. Mihálik (Kukumberg), 48. Lipiansky (Hudáček, Bartovič), 60. Bartovič (Hudáček) - 60. Špirko (Malychin, Simakov). Rozhodcovia: Buturlin, Komarov - Menšich, Nazarov (všetci Rus.), vylúčení: 3:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 10 055 divákov (vypredané).

Slovan: Janus - Višňovský, Sigalet, Vondrka, Bližňák, Miklík - Sersen, Sekera Hudáček, Lipiansky, Bartovič - Švarný, Mihálik, Bakoš, Kytnár, Kukumberg - Trška, Ölvecký, Preisinger Kudrna

Avtomobilist: Lobanov - Mezei, Juksejev, Rybnickij, Sokolov, Sazonov, Kurbatov, Stupin, Triamkin - Malychin, Kriukov, Lapenkov - Makejev, Špirko, Simakov - Čisťakov, Jemelejev, Gimatov - Pronin, V. Streľcov, A. Streľcov

Zápas bol od začiatku vyrovnaný, a keďže sa oba tímy sústredili najmä na obranu, šance sa rodili ťažko. Tú najväčšiu v úvode si vypracovali hostia v 4. minúte, no po peknej kombinácii Simakov netrafil úplne odkrytú bránku. Na druhej strane pohrozili Bakoš s Kytnárom, ale Lobanov si s ich strelami poradil. Aj keď puk držali väčšinou domáci, pred bránkou boli nebezpečnejší súperi. V 8. minúte preveril Janusa Špirko a krátko po ňom aj Makejev. V 12. minúte išiel na trestnú Ölvecký za podrazenie, ale hráči Jekaterinburgu nič prevratné nevymysleli a s dobre organizovanou defenzívou domácich si neporadili ani počas druhej presilovky. Naopak, Slovan si v oslabení vypracoval výbornú príležitosť, keď unikol Vondrka, no z uhlu Lobanova neprekonal. V závere si zahrali v početnej výhode aj Slovanisti, súpera zovreli, ale bez gólového efektu.

"Belasí" dostali ďalšiu presilovku na začiatku druhej tretiny, ale mali problémy vôbec sa dostať do útočného pásma a brankára takmer nezamestnali. Zápas bol aj naďalej veľmi vyrovnaný a miestami mali navrch hostia, ktorí pôsobili agresívnejšie a dravejšie v útoku. Rovnako ako domácim im však chýbala presnosť v zakončení a tak v polovici stretnutia bol pomer striel na bránku iba 8:13. Veľká šanca Slovana prišla v 31. minúte, keď sa Vondrka šikovnou kľučkou zbavil hráča za bránkou, presne našiel Bližňáka, ale ten v dobrej pozícii Lobanova neprekonal. V ďalšom priebehu boli o niečo aktívnejší hostia, ale nedokázali si vypracovať vyložené šance a so strelami z diaľky si Janus hravo poradil.

Slovan odštartoval tretiu tretinu náporom a tentokrát ho dokázal pretaviť na vedúci gól. V 42. minúte sa z uhla oprel do strely Mihálik a puk skončil za Lobanovom - 1:0. O šesť minút sa domáci diváci tešili druhýkrát. Hudáček vybojoval puk v obrannom pásme vysunul Lipianskeho, ktorý si položil obrancu a na dvakrát poslal puk do siete - 2:0. "Belasí" mohli pridať aj ďalšie góly, ale šance Bartoviča ani Kytnára sa neujali. Hostia pri záverečnej powerplay znížili zásluhou Špirka, ale vyrovnať už nestihli. Naopak, skóre uzavrel do prázdnej bránky Bartovič - 3:1.

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Dnes sme zvlášť v prvej tretine nemali dostatočný pohyb, z čoho pramenili naše chyby v obrane. Našťastie sme bojovnosťou, nasadením a dobrým výkonom brankára Janusa prečkali túto časť zápasu bez inkasovaného gólu. Od druhej dvadsaťminútovky sme vyrovnali hru a vďaka bojovnosti a trpezlivosti sme súpera taktickou hrou donútili k chybám, ktoré rozhodli o zápase."

Igor Ulanov, tréner Jekaterinburgu: "Na rozdiel od nás Slovan využil všetky šance, ktoré sme mu ponúkli. My sme neskórovali ani z dobrých príležitosti. V hokeji to tak býva, s minimom gólov sa nedá vyhrať. V tretej tretine sme urobili dve chyby, vďaka ktorým sa Slovan dostal do vedenia a náskok si už udržal."

Ján Lipiansky: "Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, ale že to bude až takto ťažké, to sme nečakali. Veľmi klamalo to, že je to posledné mužstvo tabuľky, prvé dve tretiny sme mali obrovské problémy. Našťastie sme to ustáli a v závere premenili svoje šance."

Vladimír Mihálik: "Prvé dve tretiny sme sa menej tlačili do ich bránky a strácali sme puky v strednom pásme, čo využívali na protiútoky. Hlavná vec ale je, že sme vyhrali. Dali sme do toho všetko."

ONLINE KOMENTÁR:

60. min: Slovan napokon splnil "povinnosť", najslabší tím súťaže však dlho odolával. "Čadovci" potvrdili silu v domácom prostredí.

60. min: 4 sekundy pred koncom prichádza ešte jeden gól, Bartovič po úniku triafa opustenú bránku - 3:1!

60. min: Hostia odvolali brankára a iskierku nádeje rozdúchal Špirko - 2:1!

59. min: Štadión oslavuje, tribúnami sa valí mexická vlna a skandovanie "my sme Slovan, my sme tu doma".

58. min: Sokolov mohol znížiť, perfektnou prihrávkou mu nabil Simakov. Janus sa nestihol premiestniť, ale ruský hráč puk netrafil.

57. min: Fanúšikovia už pomaly oslavujú, skandovaný potlesk vypredanej arény.

57. min: Kytnár je späť na ľade, jedinú strelu na Janusa vyslal Kriukov, ale bola skôr propagačná.

55. min: Prvú minútu oslabenia zvládol Slovan výborne.

54. min: Kytnár nezvládol súboj v obrannom pásme a po faule odchádza na trestnú lavicu.

53. min: Preisinger zatúžil po prvom góle v KHL a vystrelil od pravého kruhu, aj keď mohol skôr voliť prihrávku na voľného Kudrnu.

52. min: Slovan jednoznačne aktívnejší, hrá sa takmer stále v obrannom pásme Jekaterinburgu.

52. min: Takmer padol tretí gól, Bartovič stroskotal na Lobanovovi.

50. min: Belasí opäť raz vyťažili z minima maximum, fanúšikovia oslavujú dvojgólové vedenie aplauzom v stoji.

47. min: Slovan zlomil gólom odpor súpera a teraz má oveľa viac priestoru na ľade. Hudáček to využil, krásne vysunul Lipianskeho a ten si v nájazde položil obrancu aj brankára a skóroval - 2:0!

46. min: Rozhodcovia po debate s hráčmi zmenili autora gólu, z presného zásahu sa napokon teší Mihálik a nie Kukumberg. Paradoxne sa ozýva piskot, keďže tento hráč nepatrí k obľúbencom najskalnejších fanúšikov. Tí skandujú "Mihálik von".

45. min: Na štadióne sa oslavuje, hneď je tu veselšia atmosféra.

42. min: Zo stáleho náporu sa rodí prvý gól zápasu. Mihálik nahodil puk a ten na prekvapenie všetkých skončil v bránke - 1:0!

41. min: V šatni Slovana sa zrejme zvyšoval hlas, keďže domáci tím od prvej sekundy vyletel na súpera.

40. min: Čakanie na úvodný gól pokračuje, ani v druhej dvadsaťminútovke nikto sieť nerozvlnil.

39. min: Obrovské množstvo nepresností, Mihálikova bomba skončila na nohe Pronina a ten s bolestivou grimasou utiekol na striedačku.

38. min: Fanúšikovia si pýtajú gól, ale z čoho...šance sa veľmi nerodia.

37. min: Miklík hľadal cestu k bránke, ale už nemal sily a jeho strela bola skôr prihrávkou brankárovi.

35. min: Slovan má na konte iba 8 streleckých pokusov, žalostne málo. Hostia už 20.

34. min: Do útoku zavelil Višňovský, Kudrna jeho úmysel nepochopil.

33. min: Fanúšikovia vycítili, že hráči potrebujú ich podporu, ale miestami sa už ozýva okrem skandovania aj piskot.

32. min: Vondrka ponúkol tutovku Bližňákovi, Lobanov so šťastím chytá. Okamžite šanca aj na druhej strane, pozorný Janus.

31. min: Kukumberg sa snažili niečo vymyslieť, ale nenašiel pochopenie u spoluhráčov a odchádza striedať.

30. min: Špirkova tvrdá strela spomedzi kruhov, Janus bezpečne chytá.

29. min: Jekaterinburg opäť prevzal iniciatívu, dobrá šanca pre Triamkina, Janus vyrazil.

28. min: Lobanov podcenil situáciu, neudržal puk v lapačke a takmer s k nemu dostal Vondrka, ale zasiahli obrancovia.

27. min: Janusov prvý zákrok v tretine, pomer strieľ je veľmi nízky - 6:9.

26. min: Hostia čakajú na chybu a spoliehajú sa na protiútoky. Špirko je veľmi aktívny.

25. min: Slovan sa dostal do tlaku, Mihálikovu strelu zneškodnil vyrážačkou gólman.

24. min: Neujali sa ani pokusy Sekeru, hrá sa v plnom počte.

23. min: Slovanistom trvalo veľmi dlho, kým sa dostali do pásme, následná strela Sersena vyrazená do ochrannej siete.

22. min: Prichádza však faul Mezeia a presilová hra pre Slovan.

21. min: Obraz hry približne rovnaký ako v úvode prvého dejstva, puk na hokejkách Jekaterinburgu.

20. min: Záverečná minúta tretiny sa dohrala v réžii Slovana, avšak bez gólového efektu.

19. min: Hrá sa v plnom počte, pokusy Vondrku sa neujali a Višňovský bol takmer osobne bránený, takže sa k strele nedostal.

18. min: Obstreľovanie Lobanova, chýba presnosť, keďže tvrdosť strely majú.

17. min: Ölvecký čiastočne odčinil svoje vylúčenie a vypýtal si faul. Kurbatov dostal dve minúty.

16. min: Kukumberg je späť na ľade, dôležitý moment belasí ustáli.

16. min: Miklík s Vondrkom unikli v oslabení, diváci už-už dvíhali ruky od radosti, ale puk skončil iba na zadnej sieti.

15. min: Krušné minúty, Slovanisti nevedia kam skôr skočiť, hostia hrajú početné prevahy perfektne. Janus drží tím nad vodou.

14. min: Tesne pred Ölveckého návratom je tu ďalšie vylúčenie, Kukumberg nechápe, ale musí ísť na trestnú lavicu za seknutie.

14. min: Podobný priebeh mali aj ďalšie sekundy, Mezei poslal nebezpečnú strieľanú prihrávku, Simakov takmer úspešne tečoval.

13 .min: Avtomobilist sa bleskovo nasťahoval do útočného pásma a krútil domácich. Perfektná prvá minúta presilovej hry zo strany hostí, ale Slovan odolal.

12. min: Prvé vylúčenie zápasu, dve minúty pre Ölveckého za podrazenie.

12. min: Diváci sa snažia hlasivkami "vyhecovať" hráčov, v šanci sa ocitol Makejev.

11. min: Lipianskeho formácia sa usadila pred Lobanovom, chýbala však streľba.

10. min: Viacero nepresností na oboch stranách, od pohľadného hokeja to má zatiaľ ďaleko. Aj atmosféra je tichšia ako v iných dueloch.

9. min: Gimatov odviedol dobrú prácu za bránkou Janusa, prihrávka už nebola taká presná a je tu postavenie mimo hry.

8. min: Tak sa zdá, že to nebude jednoduchý zápas. Bodový rozdiel vôbec nie je na ľade "cítiť" a hernú prevahu majú hostia.

6. min: Konečne sa osmelili aj Slovanisti, Mihálik predviedol dôrazný hit a "nalepil" na mantinel Streľcova.

4. min: Hostia v úvode oveľa aktívnejší, gól na hokejke mal Simakov, jemný teč tesne minul bránku.

2. min: Slovan sa snažil odpovedať, ale nevie sa dostať do útočného pásma.

1. min: Špirkova formácia okamžite po vhadzovaní pohrozila, Janus si pripísal prvý zásah.

- Nasledujú štátne hymny a pozdravy s rozhodcami.

- Za aplauzu publika prichádzajú na ľad hráči, už tradične ako prvý Ľubomír Višňovský.

- Do začiatku stretnutia zostáva približne 5 minút, hlásateľ oznamuje zostavy, diváci si hľadajú svoje miesta.

- Kanadské bodovanie v Slovane ovláda naďalej Čech Michal Vondrka, získal 19 bodov (8+11).

- Najprodutkívnejším hokejistom ruského klubu je Alexej Simakov, v 38 stretnutiach si pripísal na konto 26 bodov za 8 gólov a 18 asistencií. V tesnom závese za ním je slovenský legionár Rastislav Špirko s 20 bodmi (10+10). K lídrom tímu patrí aj obranca Branislav Mezei, ktorý nazbieral 17 bodov za 7 gólov a 10 prihrávok.

- Do Bratislavy zavítal najslabší tím doterajšieho priebehu súťaže a "belasí" sú veľkým papierovým favoritom duelu. Slovan získal v 38 zápasoch 56 bodov (84:91), v Západnej konferencii je na šiestom mieste, zatiaľ čo hostia v 40 súbojoch iba 29 (85:142) a patrí im posledné miesto na východe.

- Vitajte pri online komentári zo zápasu Slovan Bratislava - Avtomobilist Jekaterinburg.

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR, khl.ru