Američania majstrami sveta, Švédom obhajoba nevyšla

Majstri sveta z USAMajstri sveta z USA Zdroj: SITA

UFA - Hokejoví reprezentanti USA do 20 rokov si vybojovali zlato na juniorských majstrovstvách sveta v ruskej Ufe. Američania si v sobotňajšom finále poradili s obhajcami trofeje zo Švédska 3:1. V úvodnej časti boli aktívnejší zámorskí hokejisti, no svoj tlak nedokázali pretaviť v gól.

Skóre tak otvorili v 22. minúte ich súperi zásluhou Sandberga. Potom však prišli chvíle Grimaldiho, ktorý dvoma gólmi otočil stav zápasu. Švédom sa už do konca nepodarilo vyrovnať, navyše pri záverečnej power-play inkasovali tretí gól.

Švédsko - USA 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Góly: 22. Sandberg (Rakell) - 28. Grimaldi (Sieloff), 31. Grimaldi (Trouba), 60. Trocheck (Miller). Rozhodcovia: Massy (Švaj.), Smith (Kan.) - Raming (Rus.). STANO (SR), vylúčení: 4:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0

Švédsko: Lundström - Nilsson, Vikstrand, Bengtsson, Hägg, Djuse, Arnesson, Djoos - Forsberg, Karlsson, Sandberg - Collberg, Lindholm, Molin - Wennberg, Arvidsson, Rakell - Rask, de la Rose, Sörensen

USA: Gibson - Murphy, Reilly, Trouba, Sieloff, Jones, McCabe, Gostisbehere - Kuraly, Galchenyuk, Barber - Miller, Gaudreau, Vesey - Grimaldi, Biggs, Trocheck - Bardreau, Pietila, Hartman - Lucia

Do prvej tretiny vstúpili lepšie americkí reprezentanti, ktorí si vypracovali tlak a prinútili súpera k chybám. Švédi sa tak už po piatich minútach museli brániť v oslabení a od šiestej hrali dokonca iba v trojici. Američania si vypracovali viacero dobrých šancí, no chýbala im presnosť a tak Lundströma neprekonali. Hokejisti USA si však naďalej udržovali tlak a až do vylúčenia Gaudreaua v 14. minúte na ľade dominovali. Najväčšiu šancu mal v 13. minúte Grimaldi, ktorý však iba opečiatkoval obe žŕdky Lundströmovej bránky. Švédi dovtedy ohrozili Gibsona iba dvakrát. Počas presilovky sa osmelili, ale vytvorili si len minimum šancí.

Do druhej tretiny nastúpili akoby vymenení a svoj tlak v úvode premenili na vedúci gól, v 22. minúte trafil do čierneho Sanberg. Náskok im však vydržal len do 28. minúty. Američania sa usadili v útočnom pásme, k puku sa dostal Grimaldi a šikovne z otočky trafil k žŕdke Lundströmovej bránky. O tri minúty neskôr už zámorskí hráči viedli. Švédi stratili puk vo vlastnom pásme, Trouba vystrelil od modrej a Grimaldi tečoval puk do siete - 2:1.

Švédi sa od začiatku tretieho dejstva snažili útočiť, ale veľké problémy im robil výborný forčeking súpera. Aj tak si ale vypracovali niekoľko šancí na vyrovnanie. Najväčšiu mal v 45. minúte Arvidsson, ktorý zatiahol puk za bránku a spoza nej ho chcel prestrčiť k pravej žŕdke, no Gibson sa natiahol a stihol zasiahnuť betónom. Pri následnej presilovke severania nič veľké nevymysleli a po jej konci mali dokonca na mále. Do prečíslenia sa hnali dvaja Američania, no Galchenyuk sa rozhodol zakončiť sám a Lundström si poradil. Švédi mali v závere enormný tlak, no obetavým Američanom, ktorí sa hádzali do každej strely, už gól nestrelili. Naopak pri záverečnej hre bez brankára ešte inkasovali z hokejky Trochecka.

Phil Housley, tréner USA: "Som veľmi, veľmi hrdý na náš tím. Zlepšovali sme sa v každom zápase a myslím si, že aj v tých dueloch, ktoré sme prehrali, sme hrali veľmi dobre."

Rocco Grimaldi, strelec dvoch gólov USA: "Som rád, že mi to tam padlo. Pri prvom góle som to jednoducho hodil na bránku a pri druhom ma puk trafil do hrude a odrazil sa do siete."

Jake McCabe, kapitán USA: "Je to niečo špeciálne, že sa zíde skupina chalanov, ktorí spolu celý rok nehrajú a vytvoria zlatý tím. Nemohol som si želať lepších chalanov, s ktorými by som vyhral."

Roger Rönnberg, tréner Švédska: "Američania boli lepší. Zaslúžili si vyhrať a sú skutoční šampióni. My sme tu mali mladý tím. Hráči naozaj urobili všetko, čo mohli, ale stále si myslím, že sme mohli zápas dotiahnuť aspoň do predĺženia. No Američania dnes boli lepší."

Filip Forsberg, kapitán Švédska: "Momentálne to veľmi bolí. Dúfam, že to za niekoľko týždňov prejde."

Konečné poradie: 1. USA, 2. Švédsko, 3. Rusko, 4. Kanada, 5. ČR, 6. Švajčiarsko, 7. Fínsko, 8. SLOVENSKO, 9. Nemecko, 10. Lotyšsko

• Zdroj: TASR, SITA, youtube