Lackovi heroický výkon nestačil, v päťsetovej dráme podľahol Tipsarevičovi

Lukáš LackoLukáš Lacko Zdroj: SITA

MELBOURNE - Slovenský tenista Lukáš Lacko neuspel v 2. kole na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. Zverenec trénera Ladislava Simona prehral napriek heroickému výkonu po päťsetovej dráme s ôsmym nasadeným Srbom Jankom Tipsarevičom za 229 minút 3:6, 4:6, 6:3, 6:4 a 5:7.

Lackovým maximom na úvodnom podujatí veľkej štvorky zostáva 3. kolo z vlaňajška, keď ako kvalifikant skončil na rakete neskoršieho finalistu Španiela Rafaela Nadala.

Z Melbourne si odnáša prémiu 45 500 austrálskych dolárov a 45 bodov do svetového rebríčka ATP Entry. Proti členom top 10 má bilanciu 0:13, bol veľmi blízko k premiérovému úspechu. Stále platí, že Lacko zatiaľ predviedol jediný obrat z 0:2 na sety, a to vlani práve na medzinárodných otvorených majstrovstvách Austrálie proti Chorvátovi Ivanovi Ljubičičovi (3:6, 4:6, 6:3, 6:4, 6:4). Slovák teraz má v päťsetových zápasoch skóre 4:5, Srb 16:8.

Lackovi nevyšiel úvod zápasu, keď vo štvrtom geme stratil podania a Srb si vybudoval náskok 3:1. Slovenský reprezentant viedol v ďalších minútach pri Srbovom servise dvakrát 40:15, Tipsarevič si však podržal podanie a dotiahol prvý set do úspešného konca. Na začiatku druhého dejstva nepremenil Lacko tri brejkbaly a v koncovke ťahal za kratší koniec. Za stavu 4:4 si prehral podanie, hoci viedol 40:0 a Tipsarevič v desiatom geme využil po víťaznom forhende v poradí tretí setbal.

Pred začiatkom tretieho setu si Lacko nechal zavolať fyzioterapeuta a nechal si ošetriť boľavý členok. Po návrate na dvorec prišiel o podanie, hneď vzápätí však kontroval rebrejkom, čo ho výrazne povzbudilo. Za stavu 3:2 aj vďaka dvom skvelým víťazným bekhendovým longlajnom opäť zobral Tipsarevičovi servis a vynútil si štvrtý set. Lacko sa dostal na koňa, vo štvrtom dejstve začal ničiť favorizovaného Srba z forhendu a po brejku v piatom geme si vynútil piaty set.

V ňom mal za stavu 1:1 k dispozícii brejkbal, Tipsarevič ho však odvrátil esom. Za stavu 3:2 sa Srb nechal ošetriť. Lacka prestávka vyviedla z rytmu, v šiestej hre si neudržal podanie a Tipsarevič mal za stavu 5:2 dva mečbaly. Lacko ich odvrátil, vďaka obrovskej bojovnosti vyrovnal na 5:5. no v koncovke napokon slávil úspech Tipsarevič. Za stavu 6:5 premenil v poradí tretí mečbal a upravil vzájomnú bilanciu s Lackom na 2:0.

"Začali sme akurát v takom čase, že na dvorci bol otrasný tieň. Lopta strašne blikala pri prechodoch, set a pol som mal problémy s tajmingom, nevedel som sa adaptovať. Keď slnko zapadlo, dokázal som sa viac sústrediť a od druhého setu som už bol viac - menej lepší hráč. Koncovku toho setu som si však sám ´spackal´ v podobe zbytočne prehraného gemu zo 40:0. Napriek tomu som cítil, že mám mierne navrch, čo prinieslo ovocie v treťom a štvrtom sete. Platilo to aj na začiatku piateho setu, mal som brejkbal, ale už aj veľké problémy s tým členkom. Od druhého setu som cítil, že ak budeme hrať dlho, tak z tej nohy vyvstanú ťažkosti. Nasadil som si lieky proti bolesti, ale zaklincovala to tá Tipsarevičova pauza na ošetrenie, keď viedol 3:2. Snažil som sa udržať sa v pohybe, noha mi však vytuhla až príliš a musel som hneď zmeniť štýl servovania, nechodiť toľko do výskoku. Podával som o 20-30 kilometrov za hodinu pomalšie, on to hneď využil a brejkol ma. Potom sa mi začal dariť návrat. Nečakane som to otáčal a od stavu 5:5 som opäť cítil, že môžem mať herne navrch. Škoda nejakých veľmi tesných lôpt, ktoré tam boli. Párkrát rozhodlo v môj neprospech Jastrabie oko. Pri skóre 5:6 a 40:15 prišli štyri fiftíny po sebe, ktoré som nezahral zle a nemám si za ne čo vyčítať, Janko však dal dva výborné returny a dve výborné obhodenia a bolo po zápase," povedal Lukáš Lacko.

"Som rád, že som v januári vyhral päť dobrých zápasov. Na všetkých troch turnajoch som prehral s hráčmi z Top 10. Je škoda, že som na nich narazil, lebo už pred štvrťfinále oboch prípravných podujatí som sa cítil herne dobre. Ak by som hral s niekým iným, možno sa dalo ísť ešte ďalej. Takisto tu v Melbourne som sa cítil po 1. kole výborne. Na druhej strane - mohol som čeliť top hráčom už v 1. kolách," uznal Lukáš Lacko.

Lacko mal pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 57:61, Tipsarevič 48:44. Slovák zužitkoval 4 z 15 brejkbalov, Srb 5 z 11. Zhodou okolností obaja získali 55 loptičiek na príjme.

Slovenský hráč sa ešte predstaví vo štvorhre po boku krajana Igora Zelenaya, v 1. kole budú ich protivníkmi Brit Jonathan Marray a Brazílčan André Sá, šestnástky "pavúka".

Nicolás Almagro (Šp.-10) - Daniel Gimeno-Traver (Šp.) 6:4, 6:1, 6:2
Stanislas Wawrinka (Švaj.-15) - Tobias Kamke (Nem.) 6:3, 7:6 (4) - skreč, Kamke odstúpil pre zranenie ramena
Kei Nišikori (Jap.-16) - Carlos Berlocq (Arg.) 7:6 (4), 6:4, 6:1
Sam Querrey (USA-20) - Brian Baker (USA) 6:7 (2), 1:1 - skreč, Baker odstúpil pre zranenie pravého kolena
Fernando Verdasco (Šp.-22) - Xavier Malisse (Belg.) 6:1, 6:3, 6:2
Jevgenij Donskoj (Rus.) - Michail Južnyj (Rus.-23) 3:6, 7:6 (4), 6:2, 3:6, 6:3
Jerzy Janowicz (Poľ.-24) - Somdev Devvarman (India) 6:7 (10), 3:6, 6:1, 6:0, 7:5
Jürgen Melzer (Rak.-26) - Roberto Bautista-Agut (Šp.) 6:7 (4), 6:3, 6:7 (3), 6:3, 6:2
Marcos Baghdatis (Cypr.-28) - Tacuma Ito (Jap.) 3:6, 6:3, 6:2, 6:2
Radek Štěpánek (ČR-31) - Feliciano López (Šp.) 6:2, 6:2, 6:4
Julien Benneteau (Fr.-32) - Édouard Roger-Vasselin (Fr.) 4:6, 7:5, 7:6 (5), 7:6 (5)
Kevin Anderson (JAR) - Andrej Kuznecov (Rus.) 6:1, 7:5, 6:4