Murray sa s Chardym dlho nezdržal, Federer po dráme vyradil Tsongu

Roger FedererRoger Federer Zdroj: SITA

MELBOURNE - Britský tenista Andy Murray sa stal tretím semifinalistom úvodného grandslamu sezóny Australian Open v Melbourne. Vo štvrťfinále si nasadená trojka poradila s Francúzom Jérémym Chardym za 110 minút 6:4, 6:1, 6:2.

V boji o finále čaká na Murrayho Švajčiar Roger Federer (Švaj.-2), nad ktorým vo vzájomných zápasoch vedie 10:9. V bilancii s Chardym zvýšil už na 5:1.

Murray má naďalej šancu stať sa prvým tenistom histórie, ktorý okamžite po svojom premiérovom vrcholnom úspechu pridá druhý. Ak to olympijský víťaz z Londýna 2012 zmení, zároveň sa dostane pred legendárneho Freda Perryho v britskom historickom poradí zápasových úspechov na veľkej štvorke (aktuálne 106, resp. 105). Murray minulý rok v Melbourne Parku prehral v semifinále s Djokovičom. V sezónach 2010 a 2011 bol vo finále.

Proti Chardymu počas celého zápasu skvele servoval i returnoval. Vždy v úvode setu prelomil podanie Francúza a potom už s prehľadom kontroloval vývoj.  Murray po suverénnom postupe medzi elitné kvarteto žiaril spokojnosťou.

"Odohral som svoj najlepší zápas na tohtoročnom Australian Open. V osemfinále proti Gillesovi Simonovi som mal trochu uľahčenú úlohu, pretože súper nebol celkom zdravotne fit a mal v nohách päťsetový maratón. Chardy ma otestoval oveľa viac, hoci konečný výsledok tomu nenapovedá. Výborne som sa na dvorci pohyboval a aj moja obrana bola fajn. Kurt v aréne Roda Lavera je predsa len rýchlejší ako ostatné dvorce v Melbourne, čo mi vyhovovalo. Pozriem si časť zápasu medzi Federerom a Tsongom. Uvidíme, kto bude mojím súperom, no urobím všetko pre to, aby som postúpil do tretieho finále na Australian Open," povedal v prvom interview priamo na kurte Murray.

Chardy bol po hladkej prehre sklamaný, uznal však kvality súpera. "Snažil som nedávať loptičky do stredu kurtu, hrať Murraymu do bekhendu a často chodiť na sieť. Andy mal však odpoveď na všetko. Ak bude pokračovať v takýchto výkonoch aj v ďalšom priebehu turnaja, bude veľmi ťažké ho zdolať," povedal Francúz.

Švajčiarsky tenista Roger Federer postúpil po desiaty raz bez prerušenia do semifinále na grandslamovom turnaji Australian Open. Štvornásobný šampión z Melbourne si v záverečnom štvrťfinále ako nasadená dvojka poradil s Francúzom Joom-Wilfriedom Tsongom (7.) po päťsetovej bitke za 214 minút 7:6 (4), 4:6, 7:6 (4), 3:6 a 6:3. Upravil bilanciu na 9:3.

Federerovi vyšiel úvod stretnutia, keď hneď v úvodnom geme prelomil podanie súpera a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 2:0. Francúz však bleskovo vyrovnal na 2:2 a o osude prvého setu rozhodol až tajbrejk, v ktorom mal navrch Federer. Druhé dejstvo získal vďaka brejku v siedmom geme vo svoj prospech Tsonga, no v tajbrejkovej koncovke tretieho sa opäť presadil Federer. Francúz nezložil zbrane, vo štvrtom sete dvakrát zobral bývalej svetovej jednotke servis a vynútil si rozhodujúce dejstvo, v ňom však ťahal za kratší koniec. Federer si po rýchlom brejku vybudoval náskok 4:1 a za stavu 5:3 premenil pri vlastnom podaní v poradí piaty mečbal.

"Zápas bol od začiatku do konca mimoriadne vyrovnaný. Každým setom to bolo ťažšie a ťažšie. Tsonga je veľký bojovník, ktorý sa nevzdáva za žiadneho stavu. Do budúcnosti mu želám veľa šťastia. Bol to náš prvý vzájomný duel po vyše ročnej prestávke a Jo-Wilfried hral neskutočne, ešte lepšie ako v minulosti. Dúfam, že fanúšikom sa zápas páčil, ja som si ho veľmi užil," povedal Federer v prvom interview s bývalým americkým tenistom Jimom Courierom priamo na kurte.

Švajčiar sa už teší na semifinále s Murrayom. "Po dnešnom päťsetovom maratóne si budem musieť poriadne odpočinúť. Našťastie patrím k hráčom, ktorí dokážu pomerne rýchlo zregenerovať. Andy hrá na tohtoročnom Australian Open skvele, zlepšuje sa od zápasu k zápasu. Veľmi mu pomohol vlaňajší triumf na olympiáde v Londýne i na US Open. Je to skvelý človek aj tenista. Dúfam, že divákom predvedieme skvelý tenis."

Federer má v 5-setových zápasoch bilanciu 21:16, Tsonga klesol na 8:5. Obaja mali pozitívny pomer "winnerov" a nevynútených chýb - Francúz 66:61, Švajčiar 49:47. Federer premenil 4 z 18 brejkbalov, Tsonga 5 z 9. Dovedna predviedli až 108 nábehov k sieti - postupujúci mal vpredu efektivitu 42/58, zdolaný 33/50. Federera nezastavilo ani 20 es súpera, sám ich nastrieľal 6.

Andy Murray (V. Brit.-3) - Jérémy Chardy (Fr.) 6:4, 6:1, 6:2

Roger Federer (Švajč.-2) - Jo-ilfied Tsonga (Fr.-7) 7:6 (4), 4:6, 7:6 (4), 3:6, 6:2