Slovan prvýkrát prehral derby s Levom, play off musí potvrdiť vonku

Tomáš Popperle zasahuje pred dobiedzajúcim TabačekomTomáš Popperle zasahuje pred dobiedzajúcim Tabačekom Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava nastúpili na posledný domáci zápas základnej časti v premiérovej sezóne v Kontinentálnej hokejovej lige. Zverenci trénera Rostislava Čadu prvýkrát prehrali "slovensko-české" derby s HC Lev Praha, keď najmä po divokej prvej tretine prehrali 4:5.

Základnú časť dohrajú Slovanisti na klziskách súperov. Po reprezentačnej prestávke sa predstavia postupne na ľade Spartaka Moskva (streda 13. február), Donbassu Doneck (piatok 15. február) a záverečný duel odohrajú proti Dinamu Riga (nedeľa 17. február). Prvé zápasy play off sú na programe 21. februára.

Slovan Bratislava - Lev Praha 4:5 (3:4, 1:0, 0:1)
Góly: 7. Lipiansky (Kukumberg), 11. Ölvecký, 13. T. Mikúš, 38. Hudáček (Lipiansky) - 2. Surový (Hossa), 2. Karamnov (Sekáč, Rachůnek), 7. Oystrick (Novotný), 15. Němec (Novotný, Lepistö), 58. Cipulis (Hossa). Rozhodcovia: Bulanov, Olenin - Birin, Medvedev (všetci Rus.), vylúčení: 1:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 10 055 divákov (vypredané)

Slovan: Janus - Sigalet, Sersen, Vondrka, Bližňák, Miklík - Mojžíš, Tabaček - Bartovič, Kytnár, Svatoš - Ďatelinka, Švarný, Hudáček, Lipiansky, Kukumberg - Preisinger, Šťastný, T. Mikúš, Ölvecký, Daňo

Lev: Pöpperle - Oystrick, Nakládal, Lepistö, Němec, Mikuš, Mäenpää, Cingeľ, Krejčík - Danielsson, Novotný, Gynge - Birner, Vrána, Řepík - Cipulis, Surový, Hossa - Sekáč, Karamnov, Rachůnek

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Začali sme veľmi nervózne, pasívne a opatrne. Z tej pasivity sme v prvých dvoch minútach dostali dva góly, čo ovplyvnilo začiatok zápasu. Stálo nás veľa úsilia, aby sme vyrovnali hru i gólový výsledok. Vo fáze, keď sme boli aktívnejší ako súper, sme nevyužili šance ani presilové hry."

Václav Sýkora, tréner HC Lev Praha: "Myslím si, že sme videli, veľmi emotívny zápas, atraktívny pre fanúšikov. Dostali sme sa dvakrát do dvojgólového vedenia. Zápas bol určite atraktívny pre fanúšikov, ale z nášho pohľadu sa hral až príliš otvorený hokej, padlo veľa gólov, čo v predchádzajúcich zápasoch nebolo. V druhej tretine Slovan zvýšil tlak a sme radi, že sme to ustáli a že skóre bolo nerozhodné. Myslím si, že náš tím podal výborný výkon v tretej tretine. Chcel by som oceniť hru v oslabení, hráči to zvládli výborne. Sme radi, že sme v derby zdolali Slovan, no oveľa dôležitejšie sú tri body."

Ján Lipiansky: "Bohužiaľ, zápas sa od úvodu nevyvíjal podľa našich predstáv. Bolo to čistý blázinec, typické derby. Celý zápas sme doťahovali náskok súpera, aby sme nakoniec dostali rozhodujúci gól tri minúty pred koncom. To sme mali udržať. Čo už, nezostáva nám nič iné, než bojovať ďalej."

Peter Ölvecký: "Určite nie je príjemné dostať dva góly v úvodných dvoch minútach. Prvú tretinu sme jednoducho nezvládli. Po nej sme si v kabíne povedali, čo treba zlepšiť a že sa musíme najmä vyvarovať chýb v defenzíve. Celkom dobre sa nám podarilo vrátiť do zápasu, mali sme štyri-päť presiloviek, aspoň jednu sme mali premeniť. Gól v závere na 4:5 strašne mrzí. Postup však stále máme vo svojich rukách, verím, že v ďalších troch zápasoch aspoň raz vyhráme."

Michel Miklík: "Nezachytili sme úvod stretnutia a potom sme celý čas len doťahovali náskok súpera. Ten bol dnes strelecky efektívnejší. My sme si vypracovali dostatok šancí, najmä v presilovkách, treba ich však lepšie využívať. Reprezentačná prestávka nám teraz padne vhod, treba počas nej hlavne dobre zregenerovať a dobre sa pripraviť na posledný trip."

ONLINE KOMENTÁR:

- Je tu koniec zápasu, Slovanisti nezískali ani jeden bod a tak ešte budú musieť o účasť vo vyraďovacej fáze tvrdo bojovať v záverečných troch dueloch. Lev si víťazstvom naopak veľmi pomohol a dostal sa medzi osmičku najlepších.

60. min: Janus opustil bránku, Slovan so šiestimi hráčmi. Vyrovnanie neprišlo, fanúšikovia sklamane opúšťajú arénu.

59. min: Záverečný nápos domáceho tímu.

58. min: Tak sme to "zakríkli" a Lev strieľa po obrovskej chyba mimoriadne dôležitý gól. Cipulis zostal osamotený pred Janusom a mohol sa ho spýtať, "kam to chce" - 4:5!

57. min: Záver riadneho hracieho času sa blíži, ani jedno mužstvo sa už veľmi do útoku nehrnie.

55. min: Rozhodnutie mal na hokejke Miklík, z metra Pöpperleho neprekonal.

54. min: Hľadiskom teraz putuje obrovská vlajka s logom Slovana. Už-už sa blížila k sektoru hostí, ale napokon skalní fanúšikovia zasiahli a opäť ide správnym smerom.

53. min: Slovan je teraz pod tlakom, ale zároveň sa mu otvára obrovský priestor na protiútoky.

52. min: Obrovskú príležitosť mal na hokejke Švéd Gynge, Sersen zasiahol v poslednom momente.

52. min: Fanúšikom to neprekáža, bavia sa po svojom a o skandovaný potlesk nie je núdza.

51. min: Ofenzívna šou z prvej tretiny je definitívne minulosťou, v týchto momentoch je hra mimoriadne opatrná. Nikto nechce spraviť osudovú chybu.

49. min: Lev sa opäť s prehľadom ubránil, Hossa stihol preveriť pozornosť Janusa.

48. min: Slovan ju nevyužil a navyše okamžite prišiel o útočné pásmo.

47. min: Oystrick sa previnil faulom, 12-sekundová presilovka 5 na 3.

47. min: "Belasým" početné výhody vôbec nefungujú, dokonca predviedli zakázané uvoľnenie.

46. min: Presilová hra pre Slovan, Němec inkasoval dve minúty za podrazenie.

45. min: Diváci už-už dvíhali ruky od radosti nad hlavu, Kytnár netrafil iba o centimetre.

44. min: Kanonierske kvality mohol potvrdiť Hossa, ktorý sa z ničoho-nič ocitol úplne sám pred Janusom. Iba tesne minul a nepresadil sa ani pri ďalšom pokuse slovenského legionára v pražskom tíme.

43. min: Iniciatívu preberajú hostia, je to logické, keďže by tri body veľmi potrebovali.

42. min: Presilovú hru veľmi nezvládol, na Pöpperleho vyslal iba jednu, skôr propagačnú, strelu.

41. min: Slovan má pred sebou poslednú tretinu v domácom prostredí v základnej časti. Dokáže potešiť fanúšikov?

- Viac sa už v strednej časti nestalo, padol v nej iba jediný gól, ktorým domáci tím vyrovnal na 4:4. Strely 28:28.

40. min: Vondrka to skúšal individuálne, pohotovosť lapačkou predviedol Pöpperle.

40. min: Slovan si zahrá presilovú hru, Danielsson inkasoval 2 minúty za seknutie.

39. min: Blízko k tomu mal Tabaček, jeho tvrdá strela od modrej čiary trafila do dobre stojaceho Pöpperleho.

39. min: Obecenstvo si zborovo pýta "ešte jeden".

38. min: Nádhernú akciu predviedol Libor Hudáček a dostáva ňou vypredanú arénu do varu. Obkorčuľoval bránku a bekhendom už presnejšie k žrdi trafiť nemohol - 4:4!

38. min: Vondrka si pekne vymenil puk s Bližňákom a ten vyprášil vyrážačku Pöpperleho.

37. min: Daňo si hľadal pozíciu z pravého kruhu, na jeho smolu trafil iba do Tomáš Mikúša a od neho sa puk odrazil do ochrannej siete.

36. min: V druhej tretine na gól stále čakáme, tréneri zrejme v kabíne kládli dôraz hlavne na defenzívu.

35. min: Nakládalov obetavý zákrok v poslednom momente zabránil veľkej šanci, do ktorej sa dostával Bližňák s Miklíkom.

34. min: Závar pred bránkou, veľmi dobrý zápas hrá Tabaček, ktorý výdatne podporuje ofenzívu.

32. min: V oslabení šanca pre Kukumberga, jeho strela vystrašila českého gólmana.

31. min: Po šarvátke pred Pöpperleho bránkou je vylúčený Kytnár, previnil sa hrubosťou.

31. min: Obecenstvo si pýta gól, dôrazom v koncovke sa túto prosbu snažil splniť Svatoš.

30. min: Daňo v úniku, dlho váhal či prihrá Mikúšovi alebo zakončí sám a medzitým ho odzbrojil obranca.

30. min: Lev s piatim hráčmi, Lipiansky nahodil puk pred bránku, kde dobiedzal Hudáček. Pöpperle výborne zasiahol.

29. min: Presilovka "belasým" veľmi nevyšla, najväčšiu šancu mal v závere po Vondrkovej prihrávke Miklík.

28. min: Rozhodcovia prehliadli atak na Tabačeka, ktorý s bolestivou grimasou odišiel na striedačku.

27. min: Mojžíš bol pri ofenzívnom výlete faulovaný, na trestnú lavicu zamieril Marcel Hossa.

27. min: Pozdrav fanúšikov do hráčskej lóže pre Višňovského a Šatana. Štadiónom sa ozýva mohutné "ďakujeme".

27. min: Janus vytiahol skvelý zákrok po strele Vránu.

26. min: Výborná presilová hra, Bližňák sa "preštrikoval až pred bránku, ale tam už bol odstavený. Vzápätí Pöpperle vychytal aj Miklíka.

25. min: Bartovič mal šancu na vyrovnanie, puk bol po jeho strele viackrát tečovaný a napokon skončil nad bránkou.

24. min: Prehnaná aktivita Birnera, odišiel si sadnúť na trestnú lavicu za seknutie.

23. min: Hráči Leva veľmi vysoko napádajú rozohrávku, Slovan sa vôbec nevie dostať cez polovicu ihriska.

22. min: Nápor hostí pokračuje, Janus sa rozhodne nenudí.

22. min: Bartovič predviedol svoju rýchlosť, Pöpperle stál pri ľavej žrdi výborne postavený.

21. min: Prvá šanca tretiny pre Lev, Janus si so strelou Novotného poradil.

- Bláznivé prvé dejstvo je na konci, spolu s divákmi sme videli až 7 gólov. Strely 15:15.

20. min: Slovan sa nedokáže dostať kombinačnou akciou do pásma, vyčkáva na chybu súpera. Tá však neprichádza.

18. min: Opäť trochu hluchšia fáza duelu, častejšie sú pri puku hostia.

17. min: Janus si dvíha sebavedomie, Hossova strela mu problémy nenarobila.

16. min: Ďaleko od vyrovnania nebol Miklík, Pöpperle na dvakrát jeho šancu zmaril.

15. min: Ale nie nadlho, Němec prešiel takmer celé klzisko a zamieril presne medzi Janusove betóny - 3:4!

15. min: Až teraz sa dianie na ľade trochu upokojilo, vlastne sa začna od začiatku.

13. min: Šialené hokejové predstavenie v prvej tretine. Slovan sa dočkal tretieho gólu v sieti pražského tímu. Tomáš Mikúš unikol z vlastného pásma po ľavom krídle, dlho nerozmýšľal a trafil presne nad vyrážačku Pöpperleho - 3:3!

13. min: Fantastická atmosféra, štadión sa otriasa v základoch. Diváci ženú svojich miláčikov za vyrovnaním.

11. min: Aréna je opäť vo vytŕžení, postaral sa o to Peter Ölvecký, ktorý sa perfektne uvoľnil za bránkou a keďže ho nikto nebránil, mal dosť priestoru na zamierenie - 2:3!

10. min: Obrovská šanca Sekáča, Janus sa nestihol premiestniť a český hokejista minul odkrytú bránku.

9. min: Skvelý hokej pokračuje, domáci hokejisti sa opäť snažia čo najskôr streliť kontaktný gól, ale Pöpperle si so strelou poradil.

7. min: Gólová prestrelka pokračuje, po vhadzovaní pred Janusom sa k puku dostal Oystrick a švihom mieril presne do horného rohu bránky - 1:3!

7. min: Slovan sa vracia do zápasu, Lipiansky nádherne unikol po pravom krídle a bekhendom dokonale prekvapil Pöpperleho - 1:2!

6. min: Druhá minúta už bola oveľa lepšia, Miklík s Bližňákom sa ale do dobrej pozície napokon nedostali.

5. min: Sersenova bomba od modrej bola veľmi nepresná, inak sa Slovan v prvej minúte početnej prevahy k ničomu nedostal.

4. min: Prvé vylúčenie zápasu, Nakládal vylúčený za podrazenie.

4. min: Šokovaní sú aj fanúšikovia, na štadióne skandujú aktuálne iba najskalnejší fanúšikovia v "kotli". A samozrejme v eufórii je skupinka hostí z Prahy.

3. min: Studená sprcha nekončí, Lev naďalej vo veľkej ofenzívnej snahe a obrancovia Slovana nevedia kam skôr skočiť.

2. min: A to nie je všetko. Takmer identická situácia, osamotený Karamnov z identickej pozície druhýkrát prekonáva Janusa - 0:2!

2. min: Slovanisti úvod "zaspali, po neuveriteľnej chybe dostal Tomáš Surový obrovský priestor pred bránkou Slovana a otvára skóre - 0:1!

1. min: Úvodné sekundy sa fanúšikovia venujú viac choreografii ako hre na ľade. Tam je aktívnejší hosťujúci tím, ktorý už vyslal na Janusa prvú strelu.

- Hymny Česka a Slovenska, slávnostný ceremionál je za nami.

- Všetko je pripravené na slávnostný nastúp oboch tímov na ľadovú plochu.

- Hráči majú za sebou rozkorčuľovanie, odišli do kabín. O 20 minút začíname.

- Situácia Slovana je jasná, ak zvíťazí v riadnom hracom čase, definitívne si zaistí účasť vo vyraďovacej fáze.

- Atmosféru dnes vylepší celoštadiónové choreo, každý fanúšik si na svojom mieste našiel strieborný alebo modrý papier, čo vytvorí skvelý vizuál.

- V drese "belasých" je lídrom produktivity Michel Miklík s 22 bodmi (9+13), v tesnom závese je Michal Vondrka. Po zranení sa do zostavy vracia skúsený Ján Lipiansky, na súpiske naopak chýba Juraj Mikúš, ktorému pražský tím nedovolil nastúpiť po nedávnej zmene dresu.

- Najproduktívnejším hráčom pražského tímu je Jakub Klepiš s 38 bodmi (20+18), ten však dnes pre zranenie nenastúpi. Chýbať bude aj druhý elitný útočník, Erik Christensen má na konte 20 bodov. O tri body viac má obranca Ondřej Němec.

- Lev je zatiaľ na nepostupovom 9. mieste Západnej konferencie, na ôsmy Doneck stráca dva body, ale má o zápase menej. Takže ak v Bratislave zvíťazí, dostane sa na ôsme miesto, čo je pre zverencov trénera Václava Sýkoru obrovská motivácia.

- Slovan mal v doterajších troch vzájomných dueloch proti Levu výsledkovo navrch. V domácom prostredí vyhral 2:1, rovnaký výsledok zopakoval aj v Prahe a v doposiaľ poslednom súboji v českej metropole zvíťazil 4:3.

- Vitajte pri online komentári zo zápasu Slovan Bratislava - Lev Praha.

• Zdroj: športky, ts, TASR, khl.ru