Slovenky nezvládli úlohu favoritiek, v boji o ZOH 2014 prehrali s Dánskom

Sprava: Hráčka Slovenska Petra Pravliková a brankárka Dánska Kamilla Lund NielsenSprava: Hráčka Slovenska Petra Pravliková a brankárka Dánska Kamilla Lund Nielsen Zdroj: SITA

POPRAD - Slovenské hokejistky prehrali vo svojom úvodnom vystúpení na turnaji C-skupiny kvalifikácie o postup na zimné olympijské hry 2014 do Soči v Poprade s Dánskom 1:2. O výsledku sa rozhodlo v prvej tretine, v ďalšom priebehu už brankárky Zuzana Tomčíková a Kamilla Lund Nielsenová neinkasovali.

Už po 53 sekundách otvorila skóre duelu Čulíková, ktorá zužitkovala ideálnu prihrávku kapitánky Veličkovej - 1:0. Dánky sa postupne dostávali do tempa a Tomčíková sa musela poriadne obracať. Predovšetkým aktívna Gregersenová to skúšala z každej pozície, no o vyrovnávajúci gól sa postarala v 4. minúte Perssonová, ktorá pred Tomčíkovou šikovne tečovala puk - 1:1. Tomčíková sa poriadne zapotila pri strelách Olaussonovej v 7. minúte a Asperupovej o minútu neskôr, no Dánky početnú výhodu nevyužili. Podarilo sa im to až v poradí druhej, keď Densignová v 12. minúte prestrelila všetko, čo jej stálo v ceste - 1:2. V 15. minúte mohla zvýšiť na rozdiel dvoch gólov Ostergaardová, no slovenská brankárka znova skvelo zasiahla. Naopak v 19. minúte mohla vyrovnať počas presilovej hry Lalíková, ale trafila iba dobre postavenú dánsku gólmanku. Dánky boli počas celej prvej tretiny agresívnejšie v osobných súbojoch a častejšie ohrozovali slovenskú bránku.

V 22. minúte sa ocitla v dobrej pozícii Veličková a onedlho aj Kapustová, ktorá však nenamierila presne. V ďalšom priebehu sa znova čoraz častejšie presadzovali ich súperky, ktoré neustále zamestnávali Tomčíkovú. Slovenky hrali nedisciplinovane a až štyri razy ponúkli početnú výhodu svojim súperkám. Jakobsenová, Ernstová, Frandsenová, Gregersenová, či Perssonová však našťastie nedokázali využiť svoje dobré šance, ktoré vyriešila k spokojnosti slovenskej striedačky Tomčíková. Tá sa predviedla aj v 39. minúte, keď po úniku Gregersenovej v oslabení pohotovo zasiahla pravým betónom. Dánska hráčka nebezpečne vypálila ešte raz, tentoraz zaúradovala lapačka slovenskej gólmanky.

Na začiatku záverečnej tretiny tvrdo pálili na dánsku bránku Jurčová a po nej i Sroková, stav sa nezmenil. Na opačnej strane to skúšala v 43. minúte Densingová, no Tomčíková sa ešte v tej istej minúte predviedla predovšetkým pri dorážke Olaussonovej počas početnej výhody súpera. Slovenkám s pribúdajúcim časom viazla kombinácia a ich straty puku trestali Dánkami rýchlymi protiútokmi. V 50. minúte sa Čulíková preštrikovala pred dánsku bránku, ale nestihla zakončiť. Najväčšiu šancu na vyrovnanie mala o dve minúty neskôr kapitánka Veličková, ale strelou z prvej trafila puk iba do pohybu dánskej brankárky. V 53. minúte strieľala spoza hráčky Herichová, ale Nielsenová opäť podržala svoj tím. Slovenky napriek záverečnému tlaku už nedokázali vyrovnať a prekvapujúco podľahli severskému súperovi najtesnejším 1:2.

Slovensko - Dánsko 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)
Góly: 1. Čulíková (Veličková) - 4. Perssonová (Jensenová), 12. Densingová (Jakobsenová)
Vylúčené: 7:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Allenová (USA) - Steinbergová (Rus.), Tauriainenová (Fín.)

Slovensko: Tomčíková - Brémová, Matejová, Lalíková, Karafiátová, Kežmarská, Ihnaťová - Herichová, Jurčová, Pravlíková - Kapustová, Veličková, Čulíková - Mihaliková, Sroková, Lučová - Mikesková, Plencnerová, Gápová

Dánsko: Kamilla Lund Nielsenová - Frandsenová, Olaussonová, Densingová, Russellová, Jacquetová, Davidsenová, Langsagerová - Gregersenová, Perssonová, Jensenová - Jakobsenová, Asperupová, Ostergaardová - Gludová, Ernstová, Michele Brix Nielsenová - Katarina Lund Nielsenová

Miroslav Karafiát, tréner: "Veľmi skoro sme sa ujali vedenia, čo nás možno trocha upokojilo. Na dievčatách som od začiatku videl veľkú nervozitu, ktorá im až príliš zväzovala ruky. Z našej strany to bolo jalové a bezzubé. Sú dotlčené, zbité, ale na trestnej lavici nesedeli súperky, ale my. Dánky to hrali šikovne, dali dva zlepené góly. Teraz sa musíme sústrediť na najbližšie dva zápasy. Ak chceme pomýšľať na postup, musíme v oboch zvíťaziť. Vedeli sme, čo nás proti Dánkam čaká. Hrali bez stresu, zabávali sa hokejom a to robilo divy."

Nórsko - Japonsko 3:4 (1:0, 2:1, 0:3)
Góly: 19. Lersbryggenová, 23. Bialiková, 29. Farstadová - 33. Aokiová, 50. Osawová, 51. Nakamurová, 58. Sakagamiová