Tatar si pripísal gól aj asistenciu, mínusky Cháru, Hossu aj Handzuša

Tomáš Tatar sa raduje z góluTomáš Tatar sa raduje z gólu Zdroj: SITA

NEW YORK - Skrátená základná časť NHL pokračovala ôsmimi zápasmi, v ktorých si zo slovenských legionárov vylepšil kanadské bodovanie len Tomáš Tatar z Detroitu. Ten sa síce s bilanciou 1+1 podieľal na oboch góloch "červených krídiel", ale domáci napokon prehrali v Joe Louis Arene s Anaheimom 2:5. Mladý krídelník, ktorý strávil na ľade 11:53 min, tak má po šiestich odohratých dueloch v prebiehajúcej sezóne na konte štyri kanadské body (2+2).

Tatar bol pri absencii Pavla Daciuka (zranenie v hornej časti tela) jedným z hlavných ofenzívnych ťahúňov Red Wings. V tretej minúte odštartoval akciu, ktorá vyvrcholila otváracím gólom súboja z hokejky Joakima Anderssona. Následne v 7. minúte za stavu 1:1 si mladý slovenský útočník v presilovke počkal na odrazený puk, namiesto okamžitého zakončenia si ešte posunul puk do stredu, čím si vylepšil streleckú pozíciu a skóroval do odkrytej časti bránky. Red Wings však tesný náskok neudržali, keď hrubými chybami poslali hostí "na koňa" a tí sa tak po záverečnej siréne mohli tešiť z prvého víťazstva na ľade Detroitu po piatich rokoch. Veľkú zásluhu mal na ňom brankár "káčerov" Viktor Fasth, ktorý zastavil 26 striel a vo svojej premiérovej sezóne v NHL vychytal siedme víťazstvo v rovnakom počte stretnutí.

"Je zatiaľ naším najužitočnejším hráčom. Prišiel k nám a dal nám šancu vyhrať v každom zápase. Je to skutočný profesionál," vyslovil sa pre zámorské médiá na adresu švédskeho reprezentačného brankára jeho spoluhráč Bobby Ryan.

Detroit - Anaheim 2:5 (0:0, 2:2, 0:3)
Góly: 24. Joakim Andersson (Kindl, TATAR), 27. TATAR (Brunner, Joakim Andersson), - 24. Beleskey (Getzlaf), 28. Perry (Beleskey), 42. Cogliano (S. Koivu), 42. B. Ryan (Selänne), 59. Cogliano (Perry, Getzlaf)

Vo výbornej forme pokračujú hokejisti Chicaga, ktorí doma zdolali San Jose 4:1. Blackhawks majú pozoruhodný vstup do sezóny, keď získali minimálne bod v štrnástich dueloch v rade, čím vyrovnali zápis Montrealu Canadiens zo sezóny 1943/1944. Lepšiu štatistiku v tomto ukazovateli dosiahol už len Edmonton Oilers v sezóne 1984/1985 (15 stretnutí) a rekord so 16 bodovanými zápasmi drží Anaheim Ducks z ročníka 2006/2007. Zápas okorenila už v prvej tretine bitka oboch hviezdnych kapitánov Jonathana Toewsa a Joea Thorntona. Slovák v službách "jastrabov" Marián Hossa dokončil duel s mínusovým bodom, na strane žralokov mal zasa mínusku center Michal Handzuš.

Chicago - San Jose 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Góly: 20. Bolland (P. Kane, Keith), 24. Krüger (Oduya, Hjalmarsson), 35. Shaw (Keith, Seabrook), 57. Hjalmarsson (Krüger, Mayers) - 26. Tim Kennedy (Couture, B. Stuart)

V hale First Niagara zvíťazilo domáce Buffalo nad Bostonom vďaka vydarenej tretej dvadsaťminútovke 4:2. Bruins utrpeli doteraz v tejto sezóne dve prehry v riadnom hracom čase a obe práve od "šablí". Kapitán hostí Zdeno Chára si počas 24:29-minútového pobytu na ľade pripísal do tabuľky pravdy mínusový bod, slovenský obranca Buffala Andrej Sekera strávil na hracej ploche necelých 18 minút, ale kanadské bodovanie si nevylepšil.

Buffalo - Boston 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
Góly: 4. D. Stafford (Ennis, M. Foligno), 43. Myers (Hecht, Gerbe), 50. Ehrhoff (D. Stafford, Ennis), 52. Hodgson (Myers, Ehrhoff) - 18. D. Hamilton (Krejčí, Seguin), 23. Peverley (D. Hamilton, Seidenberg)

New Jersey - Philadelphia 5:3 (1:3, 2:0, 2:0)
Góly: 1. Zajac (Kovaľčuk, Fayne), 21. Ponikarovskij (Kovaľčuk, Martin Brodeur), 36. Eliáš (Kovaľčuk, Zajac), 51. Clarkson (Larsson, Eliáš), 59. S. Bernier (Eliáš, S. Gionta) - 10. Simmonds (Schenn, Giroux), 12. Knuble (Fedotenko, K. Foster), 13. Read (Giroux)

Winnipeg - Pittsburgh 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Góly: 59. Ladd (Little, Wheeler) - 4. Adams (Vitale, Letang), 56. J. Neal (Malkin, Crosby), 60. Adams (Kunitz, Orpik)

Hokejisti St. Louis bez zraneného slovenského brankára Jaroslava Haláka, ktorý si obnovil zranenie slabín, zvíťazili na ľade Calgary 5:2. V bránke hostí však nenastúpila dvojka Brian Elliott, ale kanadský gólman Jake Allen. Ten má zatiaľ bilanciu dva zápasy - dve víťazstvá. Allen predviedol v zápase aj bravúru, ktorá bude kandidovať na zákrok sezóny, keď hokejkou zázračne chytil strelu T.J. Brodieho, ktorá smerovala do prakticky prázdnej bránky "bluesmanov".

Calgary - St.Louis 2:5 (0:4, 1:0, 1:1)
Góly: 36. Wideman (Cammaleri), 43. Glencross (Iginla, Babčuk) - 2. Schwartz (Steen), 5. Berglund (Schwartz), 14. Steen (Shattenkirk), 18. Perron (Backes, Oshie), 45. Perron (Oshie, Steen)

Vancouver - Dallas 3:4 (0:1, 3:1, 0:2)
Góly: 24. D Sedin (H. Sedin), 25. Higgins (Weise, Kesler), 30. Burrows (H. Sedin, D. Sedin) - 17. R. Smith (L. Eriksson, D. Roy), 38. Eakin (Daley, Ryder), 53. Roussel (Ryder, Eakin), 57. Dillon (Benn, Robidas)

Los Angeles - Columbus 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Góly: 39. Clifford, 42. M. Richards (Kopitar, Bernier) - 58. Foligno (J. Johnson, Dubinsky)

• Zdroj: TASR, SITA, nhl.com