Zmoray s Lichým nepostúpili do hlavnej súťaže na mostíku HS-106

Tomáš ZmorayTomáš Zmoray Zdroj: SITA

VAL DI FIEMME - Ani jednému z dvojice nominovaných slovenských reprezentantov v skokoch na lyžiach na 51. majstrovstvá sveta v severských lyžiarskych disciplínach v talianskom Val di Fiemme sa nepodarilo na strednom mostíku HS-106 postúpiť z kvalifikácie do hlavnej súťaže medzi 50 najlepších pretekárov.

Skúsenejšiemu z dua Tomášovi Zmorayovi (23) namerali 84 metrov, za čo dostal od rozhodcov 85,1 bodu. V konkurencii 54 klasifikovaných skokanov, ktorí nemali istú účasť v 1. kole, obsadil člen VŠC Dukla Banská Bystrica 44. priečku. Druhý Slovák Patrik Lichý (20), ktorý štartoval v piatok aj v severskej kombinácii skončil v kvalifikácii skokanov-špecialistov na 51. mieste. Pretekárovi ŠK Kartík Banská Bystrica namerali iba 79,5 metra (70,1 b.). Na poslednej postupovej 40. pozícii figuroval Radik Žaparov z Kazachstanu (87,5 m/90,3 b.), na ktorého mal Zmoray manko 5,2 bodu.

Prvá desiatka skokanov v priebežnom poradí vo Svetovom pohári (SP) má bez ohľadu na to, či štartuje v kvalifikácii, účasť v hlavnej súťaži aj na majstrovstvách sveta vďaka svojmu postaveniu vždy vopred zabezpečenú. Slovenskí skokani budú mať na MS 2013 v Taliansku druhú a poslednú možnosť postúpiť do hlavnej súťaže v stredu 27. februára, keď je od 17.00 h na programe kvalifikácia na veľkom mostíku HS-134.

Víťazom piatkovej kvalifikácie vo Val di Fiemme sa stal Nór Tom Hilde (103 m/121,3 b.), druhý bol Japonec Taku Takeuči (102,5 m/120,7 b.), tretí skončil ďalší Nór Andreas Stjernen (102,5 m/119,8 b.).

Prvé kolo sobotňajšej hlavnej súťaže na strednom mostíku HS-106 sa začne o 17.00 h, do finálového 2. kola postúpi 30 najlepších skokanov. Obhajcom prvenstva z predchádzajúceho svetového šampionátu v nórskom Osle 2011 je Rakúšan Thomas Morgenstern, ktorý bol v piatkovej kvalifikácii až devätnásty.

Skoky na lyžiach - kvalifikácia mužov na strednom mostíku HS-106 - piatkové výsledky:
1. Tom Hilde (Nór.) 121,3 bodu (103 m), 2. Taku Takeuči (Jap.) 120,7 (102,5 m), 3. Andreas Stjernen (Nór.) 119,8 (102,5 m), 4. Andreas Wank (Nem.) 117,7 (100,5 m), 5. Dawid Kubacki 117,4 (99,5 m), 6. Maciej Kot (Poľ.) 117,1 (101,5 m),... 44. Tomáš Zmoray 85,1 (84 m), 51. Patrik Lichý (obaja SR) 70,1 (79,5 m) - obaja nepostúpili do sobotňajšej hlavnej súťaže