Hantuchová s Cibulkovou vo štvorhre neuspeli, z postupu do finále sa radujú Rusky

Daniela Hantuchová a Dominika Cibulková nezvládli rozhodujúcu štvorhruDaniela Hantuchová a Dominika Cibulková nezvládli rozhodujúcu štvorhru Zdroj: SITA

MOSKVA - Slovenské tenistky nepostúpili do finále Pohára federácie 2013. Napriek sľubnému vedeniu 2:0 po prvom dni napokon prehrali v semifinále svetovej skupiny v Moskve s favorizovaným domácim Ruskom 2:3. Dokonalý obrat tímu Šamiľa Tarpiščeva na antuke v Športovom centre Krylatské zavŕšili v rozhodujúcej štvorhre Jekaterina Makarovová s Jelenou Vesninovou, ktoré si poradili s párom Daniela Hantuchová, Dominika Cibulková za 2:28 h 4:6, 6:3 a 6:1.

Slovenky po prvý raz vo fedcupovej histórii prehrali zápas, v ktorom vyhrali obe úvodné dvojhry. Zverenky kapitána Mateja Liptáka neodplatili Ruskám dve predchádzajúce prehry - moskovskú z roku 1999 a bratislavskú z roku 2001. Súperom Rusiek vo finále bude 2.-3. novembra lepší z dvojice Taliansko - Česko.

Všetky aktérky štvorhry duelu Rusko - Slovensko si suverénne vyhrávali svoje podania až do stavu 3:3. V siedmom geme si Slovenky vypracovali brejkbal, no Rusky ho odvrátili a v ďalšej hre mali tri možnosti na zisk súperkinho podania. Hantuchová si však podržala servis a v desiatom geme sa po skvelom stopvoleji postarala o to, že prvý set sa stal korisťou slovenského tandemu. V druhom dejstve si Makarovová s Vesninovou, ktoré figurujú v najlepšej svetovej deblovej desiatke, po dvoch brejkoch vybudovali náskok 5:1. Hantuchová s Cibulkovou síce v ďalších minútach znížili na 3:5, no v deviatom geme neuhrali ani fiftín. Tretí set už bol jasne v réžii Makarovovej s Vesninovou, ktoré premenili za stavu 5:1 v poradí druhý mečbal.

Makarovová odohrala proti Hantuchovej podľa vlastných slov jeden z najlepších zápasov v Pohári federácie: "Nepamätám sa, že by som sa niekedy po každej loptičke takto povzbudzovala. Keď hráte za svoju krajinu, je tam veľa emócií. V druhom sete som nevyužila brejkbal na 5:3, čo ma vyviedlo z rytmu, stratila som koncentráciu. V treťom sete som sa paradoxne chytila za stavu 2:4 a 15:30, keď som sa pošmykla a spadla. Odvtedy som začala opäť predvádzať výborný tenis. Chcela by som sa poďakovať fanúšikom, ktorí boli skvelí a neustále ma povzbudzovali."

O vyrovnávajúci bod pre domáce farby sa zaslúžila Jekaterina Makarovová, ktorá zdolala Danielu Hantuchovú za 2:29 h po dráme 6:3, 4:6 a 6:4. Slovenská dvojka viedla v rozhodujúcom dejstve 4:3 a mala brejk k dobru, no koncovka patrila ruskej ľaváčke, ktorá v poslednej dvojhre nahradila pôvodne nominovanú Anastasiu Pavľučenkovovú.

"Mala som brejkbal na 5:3 v druhom sete, nepodarilo sa mi ho však premeniť. Naopak, v treťom sete som prehrávala 2:4, ale našťastie to pre mňa ešte dobre dopadlo. Snažila som sa diktovať hru, niektoré chybičky boli nepríjemné. Spadla som, keď som sa pošmykla, vyviedlo ma to z miery, ale potom mi to aj pomohlo, lebo po pauze na ošetrenie som dosiahla brejk na 4:4. Vo vzájomných zápasoch som zaostávala za Danielou 0:2, na turnajoch som ju teda nezdolala, ale práve toto víťazstvo je veľmi dôležité. Verila som, že sa mi to podarí. Bola som pripravená, že nastúpim, v hre boli rôzne kombinácie. Máme veľmi vyrovnaný tím," povedala 24. hráčka renkingu WTA Makarovová, ktorá nastúpila namiesto Anastasie Pavľučenkovovej.

Pätnástka renkingu WTA Cibulková v súboji jednotiek oboch tímov viedla nad Kirilenkovou 3:1, ale aj prehrávala 3:5 a 15:30 pri svojom podaní. Ešte vyrovnala na 5:5, ale napokon sa ani len nedostala do tajbrejku. Na začiatku druhého dejstva dosiahla Cibulková povzbudzujúci brejk, čoskoro však mala manko 1:3. Definitívu naznačilo nepremenenie troch brejkbalov za sebou v piatej hre. Ruska za stavu 5:1 a 40:0 esom, svojím tretím, zužitkovala hneď prvý mečbal.

Proti obvykle ofenzívne dominujúcej Cibulkovej vynikla Kirilenková na "winnery" 24:13, zároveň urobila menej nevynútených chýb - 34:42. Využila 6 z 10 brejkbalov, súperka len 3 z 9 takýchto možností. Slovenka si príliš neprospela 5 dvojchybami, po svojom druhom servise si pripísala len 29 % takto rozohraných fiftínov (Ruska 44 %). Víťazka zvládla 9 z 10 zákrokov pri sieti.

"Po prehre prevláda u mňa smútok a sklamanie. Čakala som, že získam tretí bod a rozhodnem. Dala som do toho všetko, ale zápas s Pavľučenkovovou bol veľmi ťažký a únavný. V druhom sete mi odišli sily, chýbala mi energia. Nie je jednoduché hrať takého náročné zápasy pod veľkým tlakom. V prvom súboji to vyšlo, v teraz nie. Zápas s Kirilenkovou som začala výborne, verila som si, ale súperka ma polosilnými údermi dostala z rytmu, uspala ma. Nechodila som si po lopty, chýbala mi energia odraziť sa z nôh, ani servis ma nepodržal. Zápas bol o mne, dá sa povedať, že som sa zdolala sama," cituje Cibulkovú internetová stránka Slovenského tenisového zväzu (STZ).

"Podarilo sa mi nájsť a uplatniť moju hru. S trénerským štábom sme dlho rozoberali stratégiu, vymenili sme si názory a ukázalo sa, že sme dospeli k účinným záverom," povedala v televíznom rozhovore na kurte Kirilenková.

Rusko - SLOVENSKO 3:2

Anastasia Pavľučenkovová - Dominika Cibulková 7:5, 1:6, 4:6
Maria Kirilenková - Daniela Hantuchová 2:6, 4:6
Kirilenková - Cibulková 7:5, 6:1
Jekaterina Makarovová - Hantuchová 6:3, 4:6, 6:4
Makarovová, Jelena Vesninová - Hantuchová, Cibulková 4:6, 6:3, 6:1

Viac o téme: Tenis Daniela Hantuchová Cup Fed