Detroit a Winnipeg zostávajú v hre o play off, Sekera a Hossa bez bodu

Momentka zo zápasu Vancouver - Chicago: Duncan Keith a Derek RoyMomentka zo zápasu Vancouver - Chicago: Duncan Keith a Derek Roy Zdroj: SITA

NEW YORK - Dvaja slovenskí hokejisti sa predstavili v noci na utorok 23. 4. v NHL. Buffalo s obrancom Andrejom Sekerom prehralo doma s Winnipegom 1:2. Sekera odohral 22:21 minút a prezentoval sa jednou strelou.

V hale First Niagara dal víťazný gól necelých osem minút pred koncom Antti Miettinen. Jets strácajú z deviateho miesta Východnej konferencie na ôsmu Ottawu a siedmy New York Rangers len jeden bod. Dva body má náskok šiesty New York Islanders. Winnipeg z posledných siedmich duelov šesť vyhral a raz remizoval. Kľúčový zápas pre Jets bude zrejme s Washingtonom, pričom Caps v prípade výhry aj po predĺžení budú víťazmi Juhovýchodnej konferencie.

Buffalo - Winnipeg 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Góly: 32. Vanek (Ennis, Stafford) - 28. Gagnon (Meech, Byfuglien), 53. Miettinen (J. Wright, M. Stuart)

Chicago ťahalo za kratší koniec vo Vancouvri, kde prehralo 1:3. Slovenský útočník "jastrabov" Marián Hossa strávil na ľade 18:37 minút, na brankára vyslal dve strely a mal jednu plusku. Canucks sa vďaka zisku dvoch bodov stali definitívne víťazmi Severovýchodnej divízie. Vedení štvorbodovou bratskou dvojicou Danielom (1+1) a Henrikom Sedinovcami (0+2), a produktívnou novou druhou formáciou, si "kosatky" zabezpečili piaty divízny titul v rade. Hostia dosiahli čestný úspech vďaka Danielovi Carcillovi, ktorý ako jediný so šťastím prekonal Coreyho Schneidera. Spoza bránky sa aj s prispením rozhodcovej korčule dostal puk k Carcillovi a ten bekhendom skóroval k bližšej žrdi.

Vancouver - Chicago 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Góly: 15. Hansen (Garrison, Hamhuis), 32. Kassian (D. Sedin, H. Sedin), 40. D. Sedin (H. Sedin) - 52. Carcillo

Anaheim, ktorý vyhral v Edmontone hladko 3:0, sa definitívne stal víťazom Pacifickej divízie. V rámci celej NHL patrí "káčerom" so ziskom 64 bodov tretie priečka za Chicagom a Pittsburghom. Švédsky brankár Viktor Fasth zastavil 24 striel a zatiahol rolety po štvrtý raz v kariére. O góly Ducks, ktorí vyhrali v Edmontone dva zápasy po sebe, za podelili Ryan Getzlaf, Radek Dvořák a Sami Vatanen. Anaheim tak získal prví divízny titul od roku 2007, v ktorom napokon získali Stanleyho pohár.

"Je to skvelý pocit získať už divízny primát," povedal pre NHL.com Fasth a dodal: "Ešte musíme tvrdo pracovať, ale posledné dva naše zápasy potvrdili, že ideme správnym smerom. Myslím, že sme hrali ešte lepšie, ako v predchádzajúcom súboji. Ešte stále však máme na čom pracovať pred play off."

Edmonton prehral osem z posledných deviatich dueloch a do vyraďovacej fázy Stanleyho pohára sa nekvalifikoval od finálovej účasti v roku 2006.

Edmonton - Anaheim 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Góly: 7. Getzlaf (Perry, Beauchemin), 12. Dvořák (Etem, Steckel), 44. Vatanen (Beleskey)

Oslabený Pittsburgh, ktorý dohráva základnú časť bez útočných opôr Sidney Crosbyho (zlomená čeľusť) a Jevgenija Malkina (rameno), sa v Ottawe musel zaobísť aj bez ofenzívneho obranca Krisa Letanga. V bránke "tučniakov" sa chytil svojej šance Tomáš Vokoun, ktorý pochytal 34 striel Senators a o čisté konto ho pripravil iba jediný strelec domácich. Až v tretej tretine zmazal nulu na konte Ottawy obranca Patrick Wiercioch, keď využil presilovú hru. Na jubilejnom 300. víťazstve Vokouna v jeho 700. štarte kariéry v NHL to však už nič nezmenilo. Penguins totiž vďaka zásahom Jarome Iginlu, Dustina Jeffreyho a Tylera Kennedyho uspeli výsledkom 3:1. Pittsburgh zvíťazil už siedmy raz v rade a nevzdáva sa nádeje na Prezidentovu trofej pre najlepší tím základnej časti. Východnej konferencii kraľuje so ziskom 70 bodov po 45 odohraných partiách. Aktuálny líder Západnej konferencie a zároveň celej súťaže zo Chicaga však má 73 bodov z 44 duelov.

Ottawa - Pittsburgh 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
Góly: 48. Wiercioch (Gončar, Alfredsson) - 7. Jeffrey (Morrow, Dupuis), 11. Iginla (Morrow, Jeffrey), 58. Kennedy (M. Cooke)

Hokejisti Detroitu musia v boji o play off nutne bodovať, čo sa im proti Phoenixu podarilo. Triumf 4:0 Red Wings vystrieľali Damien Brunner, Valtteri Filppula a dvojgólový Johan Franzen. Hneď tri zo štyroch gólov domácich sa zrodili pri presilovej hre. Gólman Jimmy Howard potreboval na druhé čisté konto za posledných deväť dní, a štvrté v sezóne, 34 zákrokov. Howard si zapísal 128. víťazstvo v kariére a v historickej tabuľke sa vyrovnal na piatom mieste Timovi Cheveldaeovi.

Detroit má po 45 zápasoch 50 bodov a z deviateho miesta atakuje ôsmy Columbus Blue Jackets s Mariánom Gáboríkom (46 zápasov, 51 bodov) a siedmou Minnesotu (45 zápasov, 51 bodov). Detroit, ktorý vyhral len raz z posledných šiestich stretnutiach, nechýbal v play off v posledných 21 sezónach.

Detroit - Phoenix 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Góly: 3. Franzén (Brunner, Zetterberg), 20. Brunner (Zetterberg, Kronwall), 37. Filppula (Zetterberg, Kronwall), 59. Franzén (Ericsson)